Magdalena Ivić diplomirana je doktorica koja na društvenim mrežama vodi profil „Skinlosophy.hr“. Na svojim profilima na društvenim mrežama Magdalena recenzira proizvode za njegu kože, a njezina tajna je u znanstvenom pristupu kozmetici.
Često se opisuje kao zaljubljenik u kozmetiku, a kako je i sama imala problema s aknama na licu, krenula je dublje istraživati sastav proizvoda i isprobavati kako djeluju na kožu.
Magdalena Ivić
Mlada doktorica i beauty influencerica svakodnevno pomaže pratiteljima koji se bore s nepravilnostima na koži, a svojim objavama nastoji informirati javnost i pružiti korisne informacije koje mogu pomoći u borbi s aknama. Magdalena smatra da je za početak važno znati najčešće uzroke prištića kako bismo mogli djelovati protiv njih. Magdalenin profil često posjećujemo kad pretražujemo beauty police dućana pa nam je bilo jako drago kad je pristala biti dio žirija našeg prvog Best of Beauty natječaja.
Zaljubljenica ste u kozmetiku. Kako se to dogodilo?
Za svoj peti rođendan molila sam tatu da mi kupi dječji set sjenila i ruževa jer sam željela našminkati sebe i sve u obitelji. U osnovnoj školi sjajilo za usne bilo je sastavni dio moje pernice, a ljubičasta maskara na trepavicama glavni modni dodatak. Kozmetiku volim otkad znam za sebe, ali pravo zanimanje za skincare i kozmetičke sastojke počelo je kada sam imala 14 godina. Od starije rođakinje prvi sam put čula za brend Paula’s Choice i tako otkrila Paulinu Beautypediu. Radilo se o online enciklopediji sastojaka gdje je sve bilo objašnjeno na tako jednostavan način. Počela sam čitati i jednostavno nisam mogla prestati. Naučila sam tada sve što se dalo naučiti o retinolu, kiselinama, vitaminima i ostalim sastojcima o kojima i ja danas pričam. Od tog trenutka sam opsjednuta.
Što je za Vas dobra recenzija proizvoda? I koliko je potrebno koristiti neki proizvod da bi se isti mogao kvalitetno recenzirati?
Dobra recenzija mora biti objektivna. Nemoguće je da svaki proizvod odgovara svakom tipu kože i da se proizvod ocijeni kao loš jer ne odgovara tipu kože osobe koja ocjenjuje.
Objasnit ću to na primjeru hidratantne kreme: one bogate uljima bit će savršene suhoj koži, dok masnoj nikako neće odgovarati. Potrebno je najmanje dva tjedna da bi se mogli vidjeti učinci nekog proizvoda.
Postoji li neki trik kako prepoznati kvalitetan proizvod iako ga još nismo isprobali?
Po sastavu! Ako proizvod sadrži aktivne sastojke, uvijek gledam koji su to točno oblici sastojaka, u kojoj kombinaciji i u kojem omjeru. Također, bitno je izabrati proizvod koji teksturom odgovara vašem tipu kože. Masna koža voli fluidne, a suha kremastije teksture.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vaš pristup kozmetici je znanstven. Što to znači i obuhvaća?
To znači da su informacije koje prezentiram svojim pratiteljima znanstveno potvrđene. Recimo, ako kažem da vitamin C djeluje na mrljice na koži, možete biti sigurni da postoji i istraživanje koje to potvrđuje.
Koliko je čišćenje lica i odabir odgovarajućeg proizvoda bitan u kreiranju beauty rutine?
Temeljito čišćenje lica osnovni je korak svake skincare rutine. Jedino tako možemo s lica ukloniti svu šminku i nečistoće koje bi mogle začepiti pore te pripremiti kožu na proizvode koje ćemo nanijeti na lice. Preporučujem korištenje kombinacije dvaju proizvoda za čišćenje – jedan na uljnoj bazi kojim skidamo šminku, a drugi na vodenoj bazi kojim ćemo očistiti kožu. Uljni čistači dolaze u dva oblika: tekućem, tj. uljnom obliku i u obliku balzama. Nanose se na suho lice i utrljavaju dok se sva šminka ne otopi. Šminka je također masna i najbolje će se otopiti u drugom ulju. Milky Splash brenda Frankly Good odličan je primjer svega što bi dobar balzam za skidanje šminke trebao biti. Ne začepljuje pore, ne iritira kožu, ne zamagljuje vid te fantastično skida čak i vodootpornu maskaru.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Što misliš o beauty gadgetima? Koristiš li ih u svojoj beauty rutini? Možeš li nam dati neki osvrt na testirane u sklopu žiriranja kako bismo pomogli našim čitateljicama u odluci o kupnji?
Beauty gadgeti ne spadaju u skincare proizvode koje smatram osnovnima ni potrebnima za stvaranje osnovne skincare rutine. Oni su luksuz i savršen dodatak već dobro osmišljenoj skincare rutini. I da, zapravo djeluju! Postoje dokazi kako masažni uređaji mogu poboljšati tonus kože i smanjiti vidljivost bora. Što je tu za ne voljeti! Kod izbora skincare gadgeta na umu treba imati što bismo s njime željeli postići. Za temeljito čišćenje lica odličnim gadgetom smatram EGGO sonični uređaj za čišćenje lica. Dubinski čisti pore, a uz to još i masira! Za zatezanje kože najbolji su gadgeti koji koriste mikrostruju. Uređaji poput NU FACE Trinity+ Pro mišićima lica dođu poput teretane. Struja stimulira mišiće i tada dobijete isti efekt kao da ih vježbate. Kad se vježbaju, mišići postaju veći i bolje prokrvljeni, njihov volumen se uveća i koža se preko njih zategne. Odatle dolazi onaj lifting efekt. Zato su odlični dodatak anti-age rutini.
Koje su prednosti eksfolijacije lica i koliko često bi je trebalo raditi?
Eksfolijacija podrazumijeva uklanjanje odumrlih stanica kože. One se mogu nakupiti u porama te ih začepiti. Kad ih uklonimo, proizvodi za hidraciju također bolje prodiru do kože i bolje je ovlažuju. Eksfolijacija može biti mehanička i kemijska. Ova prva podrazumijeva mehaničke pilinge koje utrljavamo u lice i uz pomoć njihovih mikro zrnaca uklanjamo odumrle stanice s lica. Kemijski pilinzi su kiseline, točnije AHA i BHA. One razbijaju i rastapaju veze između kože i odumrlih stanica te ih tako uklanjaju. Koliko često radimo piling, ovisi o vrsti proizvoda i tipu kože. Na većini proizvoda naznačeno je koliko bi se puta tjedno smjeli koristiti. Primjerice, jake kiseline primjereno je koristiti maksimalno jednom tjedno, dok je neke blage tonike s AHA u redu koristiti i svakog drugog dana. Što se tiče tipova kože, suhoj i neproblematičnoj koži odlično će odgovarati AHA, dok će BHA biti od velike pomoći u borbi protiv akni. Masniji tipovi bolje podnose kiseline pa će eksfolijaciju podnositi i do tri puta tjedno. LA PIEL Lab Superpower liquid, primjerice, odlično će odgovarati suhoj do normalnoj koži, pogotovo ako se borite s hiperpigmetacijama.
Proizvodi za njegu problematične kože s kojima si se susrela u žiriranju? Da li bi neki posebno izdvojila?
Tony Moly LAB acne control emulzija odličan je hidratantni tonik za umirivanje i ovlaživanje problematične kože. U jutarnjoj rutini može zamijeniti kremu i nanositi se samostalno uz SPF dok je u večernjoj rutini predivan dodatak kremi. Kao i većina korejskih proizvoda namijenjenih problematičnoj koži ni ovaj nije usredotočen na isušivanje kože, već je hrani i smiruje. Ekstrakt Centelle Asiatice smanjuje crvenilo i upalu te jača kožnu barijeru. Svi znamo da najveći prištići koje smo ikad dobili izlaze samo večer prije važnog događaja. EGGO flasteri za prištiće uspješno ih smanjuju i rješavaju. U ponudu su dvije vrste flastera; jedni su SOS proizvod za potkožne prištiće koje tek vidite da izbijaju i želite im spriječiti da uopće zažive dok drugi tretiraju već nastale prištiće, ubrzavaju njihov oporavak i sprječavaju da nakon njih ostane mrlja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Postoje li proizvodi kojima se uvijek vraćate i zašto? Ili kojima ćete se vraćati?
Iako volim isprobavati nove proizvode, postoji nekoliko osnovnih koje uvijek imam kod kuće. To su Cicaplast Baume brenda La roche-posay, Paula’s Choice 2% BHA tonik za lice te Beauty of Joseon 50+ SPF. Svaki od proizvoda mi je nezamjenjiv i želim uvijek znati da ih imam kod kuće.
Šta je za tebe ljepota? Šta bi za kraj poručila našim čitateljicama? Imaš li neki trik koji bi podijelila s našim čitateljima koji uvijek pali?
Sad ću biti klišej i reći da ljepota dolazi iznutra. Volim vidjeti da netko ima svoj stav i stil te se slobodno izražava svoju osobnost kroz način na koji se prezentira. Zanimljivo mi je kada netko ima priču iza svakog komada nakita, odjeće ili dijela skincare rutine. Čitateljima bih poručila da slušaju svoju kožu, dobro je upoznaju i tada nikada neće pogriješiti.
Fotografije: privatni album, Instagram