Svakoga tjedna donosimo pregled vijesti iz područja politike i društva, a ovaj put stižu novosti iz Austrije, Irske i Malte

U Malti će svojim stanvonicima omogućiti besplatni javni prijevoz

I dok neke države poskupljuju usluge prijevoza, druge grade biciklističke infrastrukture kako bi njihov grad bio zeleniji i kako bi što manje ljudi koristilo automobile, pojedine povisuju cijene parkinga kako bi odgovorile ljude da idu posvuda na četiri kotača, a pojedine uskaču svojim građanima i građankama tako što im omogućavaju besplatan javni prijevoz.

Malta će postati tek druga druga zemlja EU-a (prva je Luksemburg) koja će uvesti besplatan javni prijevoz za sve stanovnike. U pokušaju postizanja malteškog cilja niskog ugljika, ministar financija Clyde Cauana najavio je u vladinom proračunu za 2021. da će autobusna usluga Malte postati besplatna za sve stanovnike kako bi se potaknulo bolje korištenje javnog prijevoza i smanjile gužve na cestama. Rekao je da je cilj vlade učiniti autobusnu uslugu dobrom alternativom privatnim vozilima, a svakoj osobi će tako uštedjeti do 390 eura godišnje. A kada još k tome zbrojimo osobe koje će zbog toga ostaviti svoj auto parkiran u garaži, imamo zavidnu uštedu u svijetu inflacije. Neki bi mogli od njih i učiti.

Europski noćni vlakovi nove generacije možda će zamijeniti i zrakoplove

Austrijska nacionalna željeznica predstavila je novi dizajn za vlakove NightJet koji bi trebali početi prometovati od sljedećeg ljeta, i izgledaju predobro.

Od udobnih ležajeva do kliznih vrata, ambijentalnog osvjetljenja do zaobljenih sjedala, očekuje se da će nova generacija noćnih vlakova dizajniranih za maksimalnu udobnost i privatnost putnika postati popularna diljem Europe od sljedeće godine.

Austrijski NightJet

NightJet, odjel za spavanje austrijske nacionalne željeznice, ÖBB – koji se smatra jednim od svjetskih pionira u noćnim putovanjima željeznicom – ovaj je tjedan predstavio unutrašnjost svojih novih vagona. Putopisci i zaljubljenici u željeznicu pozvani su u Beč da ih pregledaju, a brojni su komentirali kako je ovo početak koraka koji bi mogli omogućiti da avioni ne budu jedina opcija, u jeku energetske i klimatske krize.

Dizajn vagona usredotočen je na želje putnika za više privatnosti i sigurnosti, uključujući kabine poput čahura s vratima koja se mogu zaključati za pojedinačne putnike i kliznim kapcima između kapsula u razini glave kako bi se omogućio razgovor između kabina kada to želite. Ostale moderne pogodnosti uključuju besplatni WiFi, priključke za napajanje, rasvjetu s mogućnošću prigušivanja i meke prostore za sjedenje. Očekuje se da će rute kojima će NightJets putovati po gradovima uključujući Beč, Budimpeštu, Berlin, Milano, Rim i Zürich.

Žene u Irskoj mogu koristiti besplatnu kontracepciju

Žene od 17 do 25 godina od sutra, u srijedu, moći će koristiti besplatnu kontracepciju kod liječnika opće prakse, potvrdio je Vladin izvor. Očekuje se da će ministar zdravstva Stephen Donnelly ovaj tjedan pokrenuti tu shemu u Ministarstvu zdravstva, ali izvori su za Irish Examiner potvrdili da je plan da mjera stupi istoga trena na snagu, što znači da će ovo spasiti žene već od ovoga tjedna.

Na individualnim će liječnicima opće prakse biti da se prijave za program koji će im omogućiti da žene mogu upravo kod njih zatražiti besplatnu kontracepciju. Međutim, ne očekuje se da će to učiniti svaki liječnik jer će to ovisiti o demografiji pacijenata u svakoj ordinaciji i sposobnosti liječnika da preuzmu dodatni posao.

Izvor iz Ministarstva zdravstva rekao je: “Neće sve ići glatko od početka i bit će nekih problema, ali plan je da krenemo.” Time će mlade žene potencijalno uštedjeti stotine eura godišnje.

Čini se da Irska shvaća da cijena pristupa kontracepciji – osobito za one koji financijski ovise o roditeljima ili skrbnicima, ili one koji su možda malo iznad praga siromaštva – može predstavljati značajnu prepreku pri dobivanju osnovnog prava na reproduktivno zdravlje.

Troškovi za pilule i slične kontraceptive koji se često propisuju mogu se procijeniti na 65 do 100 eura svakih šest mjeseci (kod nas je, primjerice, prosjek od 10 do 13 eura mjesečno), a početni troškovi uključuju i savjetovanje, krvne pretrage itd.

Ministarstvo zdravstva priopćilo je da se ciljanje na žene u dobi od 17 do 25 godina temelji na istraživanju koje je pokazalo da je ova dobna skupina najvjerojatnije doživjela kriznu trudnoću, a također je skupina žena za koje je najmanje vjerojatno da će biti financijski neovisne, no to ne znači da ubuduće neće pokriti i druge životne dobi i omogućiti besplatnu kontracepciju – svima.

 

Foto: Unsplash, PR