U srcu njujorškog Manhattana, iza pročelja išaranoga grafitima, krije se Atelier Jolie – više od galerije, više od kreativnog prostora – kako sami ističu. To je živo tkivo umjetnosti, misli i akcije, rođeno iz vizije Angeline Jolie kako bi udahnula novi život legendarnoj adresi 57 Great Jones Street. Ova zgrada s bogatom poviješću, nekadašnji dom i studio neoekspresionističkoga genija Jean-Michela Basquiata, a prije toga u vlasništvu Andyja Warhola, ponovno postaje epicentar kreativnosti, ali ovog puta s novim, izgleda čak inkluzivnijim duhom
Atelier Jolie
Za Jolie, Atelier Jolie nije tek još jedan u nizu celebrity projekata. To je osobna misija, potreba da stvori prostor gdje će se umjetnici, dizajneri, stvaratelji, ali i znatiželjna javnost, osjećati dobrodošlo. Njezina je želja da to bude kulturno žarište, svojevrsni “klupski prostor” za inspirirane i internacionalne kreativce, ali i magnet za one koji žele istraživati, učiti, pa čak i kušati globalne okuse u kafiću Eat Offbeat.
Iako je prvotna ideja bila pop-up modni studio za gostujuće dizajnere, Jolie je ubrzo shvatila da njezina strast leži drugdje; u poticanju istinske kreativnosti izvan okvira potrošačke mode. Stoga je prenamijenila prostor, nudeći rijedak njujorški luksuz, slobodan prostor, umjetnicima u rezidenciji i partnerskim organizacijama poput cijenjenog umjetničkog prostora The Invisible Dog, čiji je osnivač Lucien Zayan prepoznao istu viziju zajedništva i kulturnog dijaloga.
View this post on Instagram
Atelier Jolie diše poviješću. Zidovi još uvijek nose tragove grafita Ala Diaza, Basquiatovog suradnika iz doba SAMO©, a tu su i fragmenti Basquiatovih ranih stripova – podsjetnici na bogato umjetničko nasljeđe ovog mjesta. Jolie je čak potražila blagoslov Basquiatovih sestara, koje su s oduševljenjem podržale njezin projekt. Prisjetimo se; Graffiti tag SAMO© osmislili su Basquiat i njegov suradnik Al Diaz, SAMO – izgovara se – počeo je kao interna šala, a s vremenom je postao važan simbol u Basquiatovom kasnijem radu, i znači “Same Old Shit”. U svibnju 1978. Basquiat i Diaz počeli su šarati zgrade Manhattana potpisom SAMO, dodajući motivu i ironični znak autorskih prava. Kasnije te godine, dvojac je počeo koristiti sprej “get up”, privlačeći pozornost medija, pa čak i kolege grafitera i pop umjetnika Keitha Haringa, s kojim je Basquiat postao i prijatelj. Nakon što je prestao s grafitima, 1980. godine, Basquiat je ovaj motiv uvrstio u svoja umjetnička djela.
Očigledno iza ove adrese stoji bogata umjetnička i stvaralačka prošlost i povijest, no Atelier Jolie nije muzej posvećen prošlosti, već živi laboratorij sadašnjosti i budućnosti. Trenutačno se tamo odvijaju raznovrsni programi koji odražavaju Jolieinu želju za povezivanjem različitih kultura i disciplina. Večere s perzijskom kuhinjom i demonstracije kuhanja sa cheficom Nasrin vode sve zainteresirane na putovanje kroz okuse Irana. Dizajnerica Zolaykha Sherzad, trenutačno umjetnica u rezidenciji, nudi individualne konzultacije za prenamjenu voljenih odjevnih predmeta i stvaranje unikatnih komada s osobnim značenjem, čime se naglašava održivost i priča “iza odjeće”. Radionice sitotiska potiču individualnu ekspresiju kroz preobrazbu stare odjeće u nosive uspomene. A kroz radionicu zajedničkog tapiserija, Zolaykha poziva na kolektivno stvaranje, gdje se individualne priče utkaju u veću cjelinu.
View this post on Instagram
Cilj Atelier Jolie jest stvoriti inkluzivnu platformu za stvaranje, izražavanje i učenje. To je prostor gdje umjetnici ne dolaze samo za sebe nego i kako bi bili prisutni za druge, za suradnju, dijeljenje znanja i poticanje inspiracije. Jolie želi rekreirati atmosferu filmskog seta, gdje različiti talenti iz cijelog svijeta rade sa zajedničkom svrhom.
Za Angelinu Jolie, poznatu po svojoj humanitarnoj predanosti i često mističnoj javnoj personi, otvaranje ovakvog javnog prostora predstavlja neočekivan, ali inspirativan korak. Odrekavši se uloge visokoprofilne izaslanice UN-ove agencije za izbjeglice, ona svoju energiju usmjerava na stvaranje mikrokozmosa kreativnosti u srcu New Yorka. Atelier Jolie nije zamišljen kao ekskluzivni butik, već kao pristupačno mjesto gdje čin stvaranja pripada svima. Kroz Atelier Jolie, Angelina Jolie ne samo da oživljava umjetničko nasljeđe značajne lokacije već i stvara novu viziju umjetničkog prostora; otvorenog, kolaborativnog i usmjerenog na povezivanje ljudi kroz kreativnost i dijalog. To je mjesto gdje se prošlost susreće s budućnošću, a individualni talenti spajaju u kolektivnom stvaranju ljepšeg i povezanijeg svijeta.
U svijetu gdje prevladavaju kapital i osobni interesi, prilično je inspirativno naići na prostore i inicijative poput Ateliera Jolie. To je svjetionik nade koji pokazuje da još uvijek postoje mjesta čija je svrha “viši cilj”. Bilo da se taj viši cilj ostvaruje na zajedničkoj večeri iranske kuhinje, dok učite tkati ili neki drugi od onih pomalo zaboravljenih, staromodnih zanata, sve je usmjereno prema jednome – stvaranju. Stoga, ako se ikad nađete u New Yorku, naša je topla preporuka da posjetite Atelier Jolie. Ako ništa drugo, zato da se sami uvjerite kako još uvijek postoje oaze čija je misija oplemeniti duh zajedništva i potaknuti iskru kreativnosti u svakome od nas.
Foto: Atelier Jolie