Godišnji odmori sa sobom nose i ozbiljnu logistiku – od planiranja putovanja i smještaja do pakiranja. A svi koji imaju kućnog ljubimca znaju da i on postaje važan (i često izazovan) dio te jednadžbe
Mnogi kućne ljubimce vode sa sobom na godišnji odmor na more, no nekoliko je razloga kad se ta situacija komplicira. Ponekad smještaj koji nam odgovara cjenovnim rangom i pozicijom ne prima kućne ljubimce, a ponekad ni u vlastitoj kući na moru nije najsigurnije (kao što je slučaj s mačkama) ili jednostavno nije moguće dovesti ih. Put je također faktor koji treba uzeti u obzir, pa tako pojedine životinje teže ili lakše podnose putovanja.
Gdje ostaviti ljubimce i koliko nas to može stajati
Branša koja je buknula posljednjih godina upravo je biznis čuvanja kućnih ljubimaca. Sve je više hotela za kućne ljubimce u kojima vaši psi ili mačke dobivaju vlastiti box ili manju prostoriju u koju su smješteni, a svakodnevno idu u šetnje, igru i redovito dobivaju hranu po vašem izboru. Najčešće iza takvih priča stoje upravo ljubitelji životinja ponukani vlastitim iskustvom i profesionalci koji su se prethodno profesionalno bavili skrbi i socijalizacijom ljubimaca, najčešće pasa. Timove nerijetko čine veterinarski tehničari i treneri pasa, a smještaj može biti u privatnim kućama ili objektima primarno osmišljenima i izgrađenima u ovu svrhu. Prednost su stručnjaci i prostor koji možete sami posjetiti i uvjeriti se da je prikladan za vašeg ljubimca.
Druga su popularna opcija sitteri, odnosno osobe koje freelancerski brinu o životinjama dok ste na odmoru. Većinom se njihov rad temelji na obilascima – primjerice, psi ili mačke ostaju u vašem stanu, ali oni ih obilaze, provode vrijeme s njima, izvode ih van po dogovoru i hrane ih. Polako se počinju pojavljivati stranice na kojima se prijavljuju svojom fotkom i profilom na temelju kojeg možete odabrati osobu s kojom želite surađivati.
View this post on Instagram
Cijene variraju i ovise o tipu smještaja ili čuvanja. U hotelima najčešće postoje paketi različitih cijena. Svaki se odlikuje drugom vrstom smještaja ili razinom brige. Obično se za, primjerice, smještaj jednog psa u hotelu s dvije šetnje dnevno naplaćuje 20 eura po danu. Prosjek je teško odrediti kod sittera jer svatko nudi svoju cijenu, no najviše smo oglasa vidjeli upravo između 20 i 25 eura za cjelodnevno čuvanje. Siterice.hr, stranica koja okuplja freelancere za čuvanje djece, ali i ljubimaca, objavila je prosječne cijene čuvanja po gradovima. Za 2025. su izračunali da je 20 posto najpovoljnijih sitterica u Zagrebu za cjelodnevno čuvanje naplaćivalo 8,90 eura. Prosječne cijene razlikuju se po gradovima, pa Siterice.hr pišu da cjelodnevno čuvanje u Zagrebu stoji 25,50 eura, dok u Splitu prosječni trošak ide do 32,40 eura.
Sve je više pet-friendly hotela i plaža
Oni koji bukiraju hotelski smještaj ove su se godine mogli ugodno iznenaditi. U Hrvatskoj je ponuda pet-friendly hotela i kampova sve veća i raznolikija, a one najistaknutije predstavili smo vam ovdje.
View this post on Instagram
Osim hotela, sve više gradova počinje bolje opremati pseće plaže. Primjerice, u Crikvenici i na Rabu postoji Monty’s Beach, plaža namijenjena upravo psima, uz prigodan beach bar i ležaljke na kojima ljubimac može uživati. Ovdje možete pogledati cijeli vodič kroz plaže u Hrvatskoj, no sugeriramo da se uvijek raspitate i u lokalnim turističkim uredima ili zajednicama.
Foto: Instagram, Pexels