Ususret skidanju u kupaće kostime, ponovno se otvara tema uređivanja intimne zone. Iako body positivity pokret doseže svoje vrhunce, stidne dlačice još uvijek su društveni tabu. Hoće li se to promijeniti ove ljetne sezone?

Već neko vrijeme svjedočimo povratku popularno zvanog full busha na sceni. John Galliano je za modnu kuću Maison Margiela, primjerice, prije nešto više od godinu dana na predstavljanju couture kolekcije modele stilizirao lažnim stidnim dlačicama, napravljenima od pravih ljudskih dlaka koje su bile ušivene u svilu. Postale su jedna od najčešće komentiranih tema s tog proljetnog couture showa.

Polako se ovom trendu vraćaju i brendovi, pa je tako američka tvrtka specijalizirana za ženske brijače Billie kreirala mini kolekciju bikinija s privjescima i natpisima poput Bushkini, a u svom filmu “Poor Things” iz 2023., koji je briljirao među publikom i kritikom, redatelj Yorgos Lanthimos full bush bez zadrške prikazuje i na genijalnoj Emmi Stone.

Početkom ove godine trend bushkinija dosegao je novu razinu diskusijom u generaciji Z na TikToku, pri čemu je video jedne TikTokerice, u kojem ponavlja da je full bush u bikiniju prihvatljiva stvar, dobio više od devet milijuna pregleda u samo dva dana. Brojne su se korisnice priključile trendu razgovora o intimnoj zoni i nadovezale se komentarima da je puštanje prirodnih dlačica oslobađajuće.

Odrastanje u ranim 2000-ima donijelo je sa sobom društveni pritisak uklanjanja dlačica – o glatkoj bikini zoni pričalo se u najvećim svjetskim časopisima, epizoda serije “Sex and the City” popularizirala je brazilsku depilaciju, a u većini se popularnih knjiga za tinejdžerice pričalo o prvim uklanjanjima dlačica i kako ga izvesti na siguran način. Internalizirali smo poimanje dlačica na intimnoj zoni kao nešto neženstveno i neseksepilno.

Jessica Defino, autorica na britanskom The Guardianu, provela je anketu na svojih 14 000 pretplatnika newslettera “The Review of Beauty” i u svom članku donijela zaključak: “The bush is back, baby!” U anketi je 40 posto žena otkrilo da održavaju bikini bush i da uređuju samo zonu koja se vidi u kupaćem kostimu.

Sve se više udaljavamo od tzv. male gazea – pojma koji dolazi iz feminističke teorije filma, a koji se odnosi na to kao maskulini pogled na ženu. Narativ se preokrenuo i fokus je sve više na female gazeu, a onaj najvažniji pogled u suštini je naš – samo nam se čini da smo još daleko od oslobađanja internaliziranih standarda ljepote. A možda je pravo vrijeme da bikini zona postane ono što doista jest: osobna stvar, a ne društveno pravilo.

Foto: Profimedia.hr, Instagram (Billie), Pexels