
Ljeto je mnogima omiljeno doba godine, ali kad temperature počnu ozbiljno prelaziti 30 °C, dolazi vrijeme za oprez. Toplinski valovi nisu samo neugodni nego mogu biti i opasni, osobito za djecu, starije osobe, trudnice i sve s kroničnim bolestima. No, uz nekoliko jednostavnih savjeta, moguće je lakše prebroditi vrućine, bez prevelikog stresa za organizam
Hidracija i još hidracije
Voda je ključna u borbi protiv visokih temperatura jer tijelo pojačano gubi tekućinu znojenjem. Osim što pomaže u regulaciji tjelesne temperature, dovoljna hidracija sprječava neugodne simptome poput glavobolje, umora, vrtoglavice i mišićnih grčeva. Osim vode, preporučuje se unos osvježavajućih napitaka poput nezaslađenih biljnih čajeva (primjerice mente ili kamilice), hladnih juha te voća bogatog vodom – lubenica, krastavac, dinja…
Pazite na odjeću
Odabir odjeće igra veću ulogu nego što se čini. Naime, ljetne temperature lakše se podnose u odjeći od prirodnih materijala poput pamuka ili lana jer omogućuju koži disati i sprječavaju nakupljanje topline. Također, svijetle boje odbijaju sunčeve zrake, dok tamne upijaju toplinu i dodatno vas zagrijavaju. Svakako izbjegavajte usku odjeću i sintetičke materijale koji zadržavaju vlagu i stvaraju nelagodu.
View this post on Instagram
Izbjegavajte sunce u najtoplijem dijelu dana
Sunčevo zračenje najjače je između 10:00 i 17:00. Tada se preporučuje boravak u zatvorenim ili sjenovitim prostorima. Ako morate van, koristite zaštitni faktor SPF 30 ili viši, a lagana marama ili tanki kimono mogu zaštititi ramena i ruke, dok šešir i sunčane naočale pružaju dodatnu sigurnost.
Hladite prostor pametno
Tijekom dana zatvorite prozore, rolete i zavjese da bi toplina ostala vani, a navečer ih otvorite da bi ušao svježiji zrak. Ventilatori pomažu, a dodatan trik jest staviti zdjelu s ledom ispred ventilatora jer stvara efekt mini klime. Ako koristite klima-uređaj, ne postavljajte ga na prenisku temperaturu jer optimalna razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bi smjela biti veća od 7 °C kako biste izbjegli šok za tijelo.
Jedite lagano, ali često
Ljetne vrućine usporavaju probavu pa je pametnije jesti manje, ali češće obroke. Umjesto teških, masnih jela, birajte lagane opcije; primjerice, hladne salate, povrće na pari, svježi sir, jogurt, voće i lagane proteinske izvore poput tune ili piletine. Hrana bogata kalijem i elektrolitima, poput banana, rajčica i avokada, pomoći će u ravnoteži tekućina u tijelu i sprječavanju iscrpljenosti.
View this post on Instagram
Ne zaboravite na tijelo
Tuširanje mlakom vodom nekoliko puta dnevno osvježava i pomaže tijelu lakše se nositi s toplinom, dok termalne vodice u spreju mogu biti spas u pokretu,posebno za lice, vrat i dekolte. Isto tako, izbjegavajte intenzivne fizičke aktivnosti na otvorenom tijekom dana, a ako vježbate, neka to bude rano ujutro ili kasno navečer.
Foto: Instagram/@giulia__costa