Ako se nikad niste kupali u kupki s jabučnim octom, nije prekasno da to isprobate. Ova kuhinjska namirnica i dalje je superzvijezda u wellnessu jer donosi obilje benefita za kožu i kosu

Postoje mnogi načini koji dokazuju da namakanje u kupki s jabučnim octom (poznat i kao ACV) može pomoći našem zdravlju. Dokazano je da jabučni ocat ima antifungalna svojstva te antimikrobna i protuupalna djelovanja. Od pomoći u uklanjanju infekcija do ublažavanja boli, nisu svi “lijekovi” s jabučnim octom proučavani ili dokazani. Međutim, evo nekoliko najpopularnijih prednosti kupke s jabučnim octom.

1/ Pomaže kod suhe kože i ekcema

Prirodna antimikrobna svojstva ACV-a čine ga dobrom opcijom u kupkama za sve koji se suočavaju s manjim iritacijama ili osipom – ili čak za uživanje u prednostima pilinga. Budući da je jabučni ocat kiseo (sadrži veliku količinu octene i limunske kiseline, te alfa-hidroksi kiseline), može se koristiti kao blag piling, kako objašnjavaju dermatolozi. Kupka s jabučnim octom izvrsna je i ako dobijete opekline od sunca ili imate suhu kožu, bez sjaja. Blaga kiselina u jabučnom octu također koristi koži, pomažući joj u obnavljanju kožne barijere – što je ključna prednost za osobe s ekcemom.

2/ Uklanja izbijanja akni

Kupanje u kupki s jabučnim octom može pomoći u sprječavanju izbijanja akni jer uklanja bakterije s kože, koje začepljuju pore. Neki koriste jabučni ocat i kao lokalni tretman za bradavice i prištiće. Protuupalni aspekti jabučnog octa pomažu u smirivanju kože, a da je ne isušuju. Osim toga, ima adstringentna (smanjuju masnoću) svojstva koja pomažu u smanjenju proširenih pora. Zato se često nalazi u DIY receptima za tonike.

3/ Ublažava bolove u zglobovima i upalu

Iako nije znanstveno dokazano, protuupalna svojstva jabučnog octa mogu potencijalno pomoći u ublažavanju bolova u zglobovima uzrokovanih upalom. Iako ovaj lijek možda neće djelovati kod svih osoba ili kod svih vrsta boli, vrijedi ga isprobati.

4/ Smanjuje perut

Ispiranje kose i vlasišta jabučnim octom pomaže u uklanjanju peruti. Jedan od glavnih uzroka peruti je suho vlasište, a jabučni ocat može pomoći stvaranjem zaštitne barijere vlage (isto kao i naša koža). Osim toga, njegova antifungalna svojstva mogu uništiti perut u korijenu.

5/ Smanjuje neugodni tjelesni miris

Namakanje u kupki s jabučnim octom može smanjiti tjelesni miris jer pomaže u čišćenju bakterija koje uzrokuju neugodne mirise na tijelu. Iako se možda nećete trajno riješiti tjelesnog mirisa, to je potpuno prirodan način borbe protiv neugodnih mirisa – posebno stopala i pazuha.

6/ Ublažava gljivične infekcije

S obzirom na to da gljivične infekcije uzrokuju bakterije ili gljivice, namakanje u mješavini jabučnog octa može pomoći u borbi protiv ovih vrsta infekcija.

Kako se kupati u kupki s jabučnim octom

Prilikom pripreme kupke s jabučnim octom, ne treba vam puno octa. S obzirom na to da je on vrlo kiseo, razrjeđivanje je važno da bi se umirilo kožu i da je slučajno ne bi iritirao. Stoga slijedite ove korake za pripremu kupke s jabučnim octom.

Potrebni sastojci:

  • voda
  • 1/2 šalice do 2 šalice organskog jabučnog octa
  • epsom soli (po želji)
  • eterična ulja (po želji)

Priprema:

  • Napunite čistu kadu toplom vodom. (Ako je previše vruća, voda može isušiti ili iritirati kožu). Želite umirujuću i opuštajuću kupku, pa je najbolja topla voda.
  • Dodajte jabučni ocat. Stručnjaci kažu da u kupku možete dodati između 1/2 šalice i 2 šalice organskog jabučnog octa. Ako imate osjetljivu kožu, razmislite o tome da počnete od donje granice i postupno povećavate nakon testiranja.
  • Dodajte sastojke po izboru – sol, eterična ulja po vašem izboru. Eterična ulja mogu pomoći s mirisom jabučnog octa iako obično ne traje dugo – uglavnom kad ga prvi put ulijete.
  • Umiješajte jabučni ocat u vodu kako biste bili sigurni da je dobro izmiješano. Uđite u kadu i uživajte u kupki. Namačite se oko 15 minuta (maksimalno 20) da biste u potpunosti iskoristili prednosti kupke s jabučnim octom. Korištenje krpe za pranje tijekom kupanja može pomoći u dodatnom pilingu kože.
  • Nakon namakanja, isperite jabučni ocat s kože svježom vodom. Zatim nježno tapkajte – nemojte trljati – kožu suhim ručnikom.

Rizici kupki s jabučnim octom

Stručnjaci naglašavaju važnost razrjeđivanja jabučnog octa prije uporabe na koži i vlasištu. Evo nekih od najvećih razloga zašto. Osim toga, s obzirom na sposobnost kiselih komponenti da razgrade osjetljivo tkivo kože, neki stručnjaci ipak preporučuju svakodnevnu upotrebu ovog sastojka. Jabučni ocat koristite najviše jednom tjedno.

1/ Može iritirati osjetljivu kožu

Pokazalo se da kupke s jabučnim octom imaju štetne učinke na neke ljude. One mogu pogoršati zacjeljivanje rana i ožiljaka te iritirati osjetljivu kožu, pa ako ga namjeravate koristiti, neka obavezno bude u razrijeđenom obliku i u kratkom kontaktu. Dulji kontakt, poput ostavljanja sastojka na koži dulje od nekoliko minuta ili u koncentriranijim oblicima, potencijalno može uzrokovati veliku štetu, peckanje ili iritacije, posebno ako je i jabučni ocat u visokoj koncentraciji.

Stručnjaci također upozoravaju na to da kupke s jabučnim octom nisu za osobe s osjetljivom kožom, stoga treba biti posebno oprezan ako se koristi puno proizvoda za piling. Za ozbiljne probleme s kožom uvijek je najbolje posavjetovati se s dermatologom.

2/ Može uzrokovati kemijske opekline

U rijetkim slučajevima, kupka s jabučnim octom može uzrokovati kemijske opekline i svrbež. Zapravo, koncentracije od 2,5 % čak su se koristile u centrima za opekline da bi se spriječilo određene vrste infekcija rana. Nema mnogo znanstvenih izvješća o slučajevima koja su dokazala da jabučni ocat ima ikakve koristi za kosu ili kožu, ali postoje o tome da uzrokuje kemijske opekline.

3/ Može izazvati alergijsku reakciju

Neke osobe mogu iskusiti alergijske reakcije na jabučni ocat, što može rezultirati crvenilom, svrbežom ili osipom nakon izlaganja. Ako ste alergični na jabuke (malus domestica), sok od jabuke ili ocat, primjerice, kupka s jabučnim octom nije dobra ideja za vas.

4/ Može uzrokovati refluks kiseline

Kupanje u kadi može uzrokovati da vam voda slučajno uđe u usta, što – iako je neprivlačno čak i s običnom vodom za kupanje – može imati više štetnih učinaka. Jedna studija na Sveučilištu u Chicagu pokazala je da su kisele namirnice poput jabučnog octa veliki krivci za refluks kiseline zbog svoje oštrine. Samo pazite na to da nijedan sastojak ne uđe u vaša usta i držite glavu iznad vode tijekom kupanja.

Foto: Pexels