Slaviti vlastite uspjehe važan je dio osobnog i profesionalnog razvoja, ali tanka je granica između dijeljenja pozitivnih trenutaka i prekomjernog isticanja vlastitih postignuća (hvalisanja) na način koji isključuje druge. Primjera radi, ako se svaka vaša komunikacija svodi na nabrajanje isključivo vlastitih uspjeha, možda ste nesvjesno upali u zamku tzv. “Success Bombinga”

Kao što smo spomenuli, radi se o fenomenu koji uključuje stalno (pomalo ekstremno ili nerealno) naglašavanje osobnih postignuća na način koji otežava drugima dijeljenje vlastitih priča.

Tipični znakovi, osim monopoliziranja razgovora, koji se odmah mogu prepoznati su primjerice kad osoba rijetko postavlja potanja o drugima ili ne pokazuje interes za njihove živote ili uspjehe. Isto tako, pretjerano isticanje važnih trenutaka na društvenim mrežama, tj. prikazivanje života kroz prizmu savršenstva, s naglaskom na postignuća, putovanja i luksuz, još je jedan od aspekata “Success Bombinga”. Nadalje, fenomenu možemo pripisati čak i komuniciranje vrlo konkretnih činjenica, poput visoke plaće, poznanstava s utjecajnim ili poznatim osobama, ali bez konkretnog konteksta ili svrhe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Audrey Afonso (@audreyafs)

Zašto dolazi do “Success Bombinga”

Pretjerano isticanje vlastitih postignuća uglavnom nije znak pravog samopouzdanja već način suočavanja s unutarnjim nesigurnostima. Osobe koje neprestano naglašavaju svoj uspjeh to često čine kako bi prikrile osjećaj manje vrijednosti te kako bi kroz vanjsku potvrdu nadoknadile manjak samopouzdanja. Upravo zato mogu preuveličavati svoja postignuća kako bi stvorile sliku uspjeha, čak i kad se same tako ne osjećaju. Dodatno, društveni pritisak, osobito u profesionalnim krugovima, pojačava potrebu za neprekidnim dokazivanjem, dok strah od “nevidljivosti” potiče ljude da se stalno ističu kako bi ih drugi percipirali kao uspješne i vrijedne divljenja.

Ima li “hvalisanje” svoje dobre strane?

“Hvalisanje”, kad je umjereno i smješteno u pravi kontekst, može imati pozitivne strane jer proslava vlastitih postignuća povećava motivaciju i samopouzdanje, inspirira druge da slijede svoje ciljeve te može ojačati poslovne prilike i profesionalne mreže. No, kad postane pretjerano, ima suprotan učinak – ostavljajući dojam arogancije ili površnosti, umanjujući vrijednost tuđih iskustava i uspjeha te stvarajući osjećaj da osoba nije zainteresirana za priče drugih. Pravi odgovor je u ravnoteži – dijeljenje uspjeha može biti korisno i inspirativno, ali je važno da ne postane sredstvo za stalno traženje vanjske potvrde ili dominaciju u komunikaciji.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Veronica Beard (@veronicabeard)

Kako prepoznati vlastiti “Success Bombing”

Primjećujete li da često dominirate razgovorima pričajući isključivo o sebi, potrebno je zastati i razmisliti o motivima koji stoje iza takvog ponašanja. Ako se prepoznajete u tome, postoje učinkoviti načini za postizanje balansa. Prvi korak jest povećanje svijesti o vlastitom nastupu – obratite pozornost na reakcije sugovornika jer osjetite li nezainteresiranost ili povlačenje, vrijeme za prilagodbu pristupa. Također, ključno je razvijati reciprocitet u razgovoru, umjesto da razgovor neprestano usmjeravate na sebe, postavljajte pitanja i pokažite iskreno zanimanje za druge, a važan je i kontekst – dok su profesionalni krugovi prikladni za dijeljenje poslovnih uspjeha, takve teme možda neće biti jednako dobro prihvaćene u ostalim društvenim situacijama.

Foto: Instagram/@camilacoelho