![](https://grazia.hr/wp-content/uploads/2025/02/Post-1024x667.png)
Internet nas iz dana u dan “bombardira” novim trendovima – dok su neki potpuno besmisleni, drugi nas potiču na promišljanje o načinu na koji živimo i radimo. Posljednjih nekoliko godina, sveprisutna hustle kultura doživjela je pravi procvat, promovirajući ideju da su neprestani rad i iscrpljivanje znak uspjeha
Prekovremeni sati, multitasking i stalna dostupnost – često se prikazuju kao ideal produktivnosti i epiteti dobrog radnika, no sve više istraživanja i osobnih iskustava pokazuju da ovakav pristup ima ozbiljne posljedice na mentalno i fizičko zdravlje. Pritom, ne možemo ne spomenuti burnout – dijagnozu modernog doba uzrokovanu pretjeranim očekivanjima, neprestanim radom, nedostatkom slobodnog vremena te nemogućnošću odvajanja privatnog i poslovnog života.
View this post on Instagram
Isto tako, ponedjeljak je odavno sinonim za stres i pretrpane rasporede, no što ako postoji način da ga učinimo lakšim i smanjimo rizik od burnouta? Upravo to nudi koncept “Bare Minimum Monday”, koji potiče obavljanje samo nužnih zadataka kako bi tjedan započeo bez pritiska. Iza cijele ideje krije se kreatorica Maris Mayes, koja je podijelila da joj je smanjenje očekivanja ponedjeljkom vratilo funkcionalnost, a njezin sadržaj ubrzo je postao viralan i dobro prihvaćen.
Što podrazumijeva “Bare Minimum Monday”
Koncept je dosta jednostavan – ponedjeljkom radite samo ono što je nužno, bez nepotrebnog pritiska i forsirane produktivnosti. Umjesto da odmah uronite u beskonačan popis zadataka, ovaj pristup omogućuje lakši i uravnoteženiji početak tjedna s naglaskom na mentalno zdravlje i postavljanje granica. Naravno, neki tvrde da “Bare Minimum Monday” i slični trendovi potiču lijenost i izbjegavanje odgovornosti, a kreatorica trenda ističe da nije riječ o zanemarivanju posla, već o učinkovitijem raspoređivanju energije i fokusa.
View this post on Instagram
Mentalno zdravlje kao prioritet u odnosu na modernu radnu kulturu
Samo zato što se nešto oduvijek radilo na određeni način, ne znači da je to najbolji i najzdraviji pristup. Burnout ne samo da trenutno iscrpljuje već i dugoročno smanjuje produktivnost i kvalitetu rada, što sve više kompanija prepoznaje i istražuje alternativne modele rada. “Bare Minimum Monday” možda nije rješenje za svakoga, ali to ne znači da ovu mogućnost treba odbaciti – radna kultura evoluira, a sve je jasnije da ne postoji jedan univerzalan pristup koji odgovara svima. Čak je i eksperiment s četverodnevnim radnim tjednom pokazao kako različite tvrtke mogu prilagoditi model svojim potrebama pa zašto onda ne bismo isto probali učiniti i s vlastitim radnim navikama?
Smanjenje pritiska ponedjeljkom moglo bi donijeti više motivacije, zdraviji odnos prema poslu i bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života!
Foto: Instagram/@hannaschonberg, TikTok