Nova godina uvijek dolazi s dozom inspiracije i izazova: krećemo s listama odluka, obećavamo sebi da ćemo bolje spavati, zdravije jesti, redovito vježbati i smanjiti stres. No, već do veljače, entuzijazam često splasne, a navike koje smo s mukom pokušali uspostaviti padaju u drugi plan. Što ako postoje načini koji idu dalje od standardnih savjeta i koji nam mogu pomoći da zadržimo dobro mentalno zdravlje tijekom cijele godine?  

Upravo o tome govore stručnjaci s UCLA Health, donoseći praktične i inovativne savjete koji nisu uvijek očigledni. Od promišljenih pauza u svakodnevici, preko osluškivanja vlastite energije, do jednostavne tehnike masaže stopala. Donosimo ključne savjete koje možete primijeniti već danas. 

Budite dobri – sebi i drugima  

Prema dr. Davidu B. Reubenu, gerijatru, ključ sretnije godine leži u jednostavnim svakodnevnim interakcijama. Biti pristojan, ljubazan i tražiti optimizam u svakom danu može značajno poboljšati raspoloženje. Nema potrebe za euforičnim srećom – dovoljno je pronaći nešto smisleno, bilo da pomažete drugima ili jednostavno uživate u nekom malom trenutku dana.  

Punite svoju energiju kao što punite mobitel 

Dr. Elizabeth Ko savjetuje da se prema svojoj energiji odnosite kao prema bateriji mobitela – što vas puni, a što vas iscrpljuje? Pronađite aktivnosti koje vas revitaliziraju i trudite se smanjiti one koje vas troše. Također, usporite tempo. Svijet je bučan i brz, ali vi imate moć pritisnuti “mute” i usporiti.  

Prehrana  

Prehrana nije važna samo za tijelo – može izravno utjecati na mentalnu jasnoću i raspoloženje. Nutricionistica Dana Ellis Hunnes preporučuje prehranu bogatu cjelovitim, biljnim namirnicama koje pomažu u borbi protiv upala i poboljšavaju rad mozga. I još nešto – provedite više vremena s voljenim osobama! Istraživanja pokazuju da socijalna izolacija negativno utječe na mentalno zdravlje.   

Pronađite nešto što vas ispunjava 

Natavno na prethodno, Valentina Ogaryan iz UCLA centra za integrativnu onkologiju naglašava važnost povezanosti sa sobom i drugima. To može biti umjetnost, glazba, duhovnost, volontiranje ili samo kvalitetno vrijeme s voljenima. Ključ je u pronalasku aktivnosti koje hrane vaš um i srce.  

Pametno upravljajte stresom  

Dr. Marissa Vasquez savjetuje mindfulness prakse – od kvalitetnog sna do jakih socijalnih veza, koje dokazano povećavaju otpornost na stres. „Jaki odnosi i mindfulness značajno poboljšavaju mentalno zdravlje“, dodaje. Također, ako vježbate, uvedite raznovrsne treninge kako biste izbjegli ozljede i održali motivaciju.  

Pauzirajte i uživajte u sitnim trenucima 

Diana Winston, direktorica UCLA Mindful programa, podsjeća na važnost odmora i zahvalnosti. Umjesto da projurite kroz dan, zaustavite se na trenutak i osvijestite ono dobro. Mali trenuci sreće su svuda oko vas – samo ih trebate primijetiti.  

Također, isprobajte tehniku STOP (stani, udahni, promotri, nastavi) kada ste pod stresom. Ova se tehnika sastoji od četiri koraka:

  1. S(top)– zaustavite se na trenutak.  
  2. T(ake a breath)– udahnite duboko.  
  3. O(bserve) – osvijestite kako se osjećate.  
  4. P(roceed) – nastavite dalje s više smirenosti.  

Krećite se 

Dr. Jesse Mills tvrdi da je kretanje zapisano u našim genima. Ako ste jučer prehodali jedan kvart, danas prohodajte dva. Ako ste trčali kilometar, sutra pokušajte kilometar i pol. Naša tijela su stvorena za aktivnost i ispitivanje izdržljivosti – dajte im priliku da to pokažu!  

 Masirajte stopala za bolji san

Jedan od najneočekivanijih, ali izuzetno učinkovitih savjeta dolazi od dr. Lawrencea Tawa – masirajte stopala! Prema principima refleksologije, stopala su povezana s mnogim točkama u tijelu, a njihova stimulacija pomaže u opuštanju i boljem snu. Najbolje vrijeme za masažu? Neposredno prije spavanja. 

Foto: @joanasno, @larkicheva, @hannaschonberg, pexels