Je li vam poznat sljedeći scenarij – odjenete omiljene traperice ili usku haljinu i primijetite kako vaš trbuh izgleda naduto, gotovo kao da ste u ranoj fazi trudnoće? No, umjesto da se radi o radosti očekivanja, riječ je o problemu koji pogađa mnoge, ali o kojem se rijetko govori – sindromu iritabilnog crijeva s prekomjernim rastom bakterija u tankom crijevu, poznatijem kao SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth).

SIBO, iako možda zvuči kao nešto vrlo ozbiljno, zapravo je vrlo čest poremećaj koji uzrokuje mnoge probleme s probavom, uključujući nadutost, bolove u trbuhu, promjene u stolici i osjećaj težine. Osobe koje pate od SIBO-a često imaju osjećaj kao da su “trudne” zbog nadutosti, ali iza toga se kriju neravnoteže u crijevnoj flori, što može biti uzrokovano raznim faktorima – od loše prehrane, stresnih situacija pa do nepravilnog korištenja antibiotika.

Kako SIBO utječe na tijelo

Osobe sa SIBO-om često osjećaju kroničnu nadutost, čak i nakon što pojedu male obroke. Ovi simptomi mogu biti popraćeni grčevima, plinovima, a ponekad i dijarejom ili konstipacijom. Razlog leži u tome što prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu ometa pravilnu probavu hrane, što dovodi do fermentacije neprobavljene hrane, proizvodnje plinova i drugih nelagodnosti. Osim toga, neravnoteža bakterija može uzrokovati i oslabljeni imunološki sustav te smanjenje apsorpcije nutrijenata.

Iako simptomi mogu biti vrlo neugodni i frustrirajući, važno je napomenuti da SIBO nije neizlječiv. Prvi korak je uvijek konzultacija s liječnikom, koji može potvrditi dijagnozu putem specifičnih testova, poput testova na vodik i metan u dahu. Dodatno, analiza mikrobioma može pružiti važne informacije – ako nije riječ o SIBO-u, slični simptomi mogu ukazivati na histaminsku intoleranciju, gljivice ili parazite. Ove testove možete jednostavno obaviti u udobnosti vlastitog doma, iz jednog uzorka stolice. Za više informacija možete se obratiti na proimmun.hr.

Kako ublažiti simptome i pomoći svome tijelu

Pored klasične medicinske terapije, za liječenje SIBO-a važno je pridržavati se odgovarajuće prehrane i korištenje suplemenata. To podrazumijeva izbjegavanje hrane koja potiče rast bakterija, poput hrane bogate jednostavnim šećerima, te povećanje unosa vlakana i probiotika koji mogu pomoći u obnavljanju zdrave crijevne flore.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Proimmun (@proimmun)

Što se tiče dodataka prehrani, jedna od korisnih linija proizvoda koja može pomoći u procesu oporavka jest Intoleran – proizvođač dodataka prehrani koji sadrže probavne enzime. Probavni enzimi su prirodni proteini koji pomažu u razgradnji hrane na manje dijelove koje tijelo može lakše apsorbirati. Većina Intoleran proizvoda posjeduje low FODMAP certifikat prestižnog Monash sveučilišta, vodećeg svjetskog autoriteta za SIBO istraživanja, što ih čini pogodnima za osobe na low FODMAP prehrani koja se preporučuje kod SIBO-a.

Ovi dodaci prehrani pokazali su se korisnima osobama s intolerancijom na određene namirnice, ljudima koji često osjećaju nadutost ili nelagodu nakon obroka, onima koji imaju poteškoća s probavljanjem većih obroka, ali i svima koji žele optimirati svoju probavu te povećati iskoristivost hranjivih tvari.

Osim toga, ovaj suplement može pomoći u obnovi ravnoteže crijevnih bakterija, smanjenju nadutosti i bolova te poboljšanju probave. Možete ga pronaći ovdje.

 

Foto: Pexels, PR