Pred nama je još jedna nova godina, a samim time idealan trenutak za još jedan početak. Naime, početak godine znači da sami sebi možete postaviti ciljeve i zadatke te ih realizirati tijekom narednih mjeseci. Ipak, novogodišnje odluke kod mnogih znači “povlačenje” drastičnih poteza koji u konačnici ne poluče rezultate, već naprotiv – razočaranje
Međutim, kako biste izbjegli osjećaj da nešto niste uspjeli, kod novogodišnjih odluka bitno je razmišljati realno i ostvarivo, a to znači fokusirati se na male i dostižne ciljeve koji u konačnici vode ka većem cilju.
Stoga, kako bismo vam pomogli prilikom praktičnog dijela donošenja odlika, u nastavku izdvajamo ključne korake koji će vam pomoći u realizaciji!
Postavljanje konkretnih ciljeva
Općenite odluke poput “biti zdraviji” ili “biti aktivniji” teško je pratiti jer nemaju jasnu strukturu, način provođenja niti cilj. Stoga konkretizirajte što za vas znači živjeti zdravije te uvedite zdravu i uravnoteženu prehranu ili pak upišite trening. Naime, preciziranje ciljeva daje jasne smjernice i samim time – omogućuje praćenje napretka.
View this post on Instagram
Ne pretjerujte s brojem novogodišnjih odluka
Ovo je jedna od najčešćih pogrešaka jer previše ciljeva odjednom uglavnom znači da niti jedan nećete ostvariti. Umjesto toga, fokusirajte se na nekoliko ključnih odluka kako biste se mogli posvetiti realizaciji.
Zaboravite na brze rezultate ili drastične promjene
Veliki ciljevi mogu djelovati zastrašujuće, ali ako ih podijelite na manje, lakše ostvarive korake, bit će jednostavnije napredovati. Primjerice, ako želite smršavjeti, započnite s malim promjenama poput dodavanja više povrća u prehranu ili izvođenja kratkih vježbi kod kuće nekoliko puta tjedno. U svakom slučaju, izbjegavajte agresivne promjene dosadašnjih navika jer to nije dugoročno održiv način funkcioniranja.
View this post on Instagram
Pratite svoj napredak i nagradite sami sebe
Redovito provjeravajte koliko ste blizu svojim ciljevima – možete koristiti dnevnik, aplikaciju ili jednostavnu to-do listu kako biste pratili što ste već ostvarili. Naime, vizualizacija napretka pruža dodatnu motivaciju i pomaže vam ostati na pravom putu. Isto tako, ne zaboravite na male nagrade samome sebi koje su odlična motivacija za dalje.
Nije uvijek sve savršeno
Neuspjeh u određenom trenutku ne znači odustajanje jer ako se dogodi da preskočite trening ili nešto slično – to ne znači da je vaš dosadašnji rad pao u vodu. Ono što trebate napraviti jest prihvatiti pogreške kao dio rasta i nakon istih nastaviti po planu.
Foto: Instagram/@heloise.guillet