Iako nam se do unazad nekoliko godina činilo da su robotika i umjetna inteligencija nešto što ćemo gledati samo na filmu, rapidan tehnološki rast određene elemente najnaprednijih tehnoloških inovacija već sad je unio u našu svakodnevicu. Tako nam polako, ali zapravo vrlo brzo umjetna inteligencija nameće neke nove forme i trendove čije vrijeme tek dolazi

U doba kada stroj već naveliko mijenja čovjeka, činjenica da se sve više priča o proizvodnji umjetnih inačica dragocjenih prirodnih materijala poprilično je intrigantna. Točnije, govorimo o umjetnim dijamantima koji će u budućnosti navodno biti popularniji i traženiji od pravih.

S obzirom na to da je riječ o vrlo kompleksnoj temi, Jure Malalan, voditelj draguljarnice Malalan u Zagrebu, ispričao nam je nešto više o budućem tržištu dijamanata koje čini se – predvodi umjetna inteligencija. “Umjetni dijamanti će u budućnosti zasigurno ispuniti svoju tržišnu nišu jer se po kvaliteti zapravo ne razlikuju od prirodnih dijamanata. Međutim, postoji značajna razlika u vrijednosti”, govori Malalan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MomentsbyMalalan (@malalan.eu)

Predviđa se da će laboratorijski dijamanti zauzeti mjesto u segmentu povoljnijih proizvoda te da će ciljana potrošačka skupina biti oni koji žele kvalitetan proizvod po pristupačnijoj cijeni. S druge strane, prirodni dijamanti zadržat će dominaciju u luksuznom sektoru jer će element ekskluzivnosti i dalje biti simbol prestiža. Ipak, porastom prisutnosti laboratorijskih dijamanata, zalihe prirodnih dijamanata će se smanjivati, a to bi kao posljedicu moglo iznjedriti još veće cijene prirodnih dijamanata.

Naime, prirodni dijamanti su iznimno rijetki i postaju sve teže dostupni, dok se laboratorijski uzgojeni dijamanti mogu proizvoditi brže i u većim količinama. Upravo je element dostupnosti ono što će diktirati njihovu nižu tržišnu cijenu, ali i percepciju kod kupaca. Malalan dodaje i da će umjetno dobiveni dijamanti imati primjenu u mnogim drugim industrijama, poput primjerice tehnološkog sektora, medicine pa čak i svemirske tehnologije, a sve zbog toga što imaju potrebna svojstva kao što su tvrdoća ili dobra provodljivost.

Hoće li laboratorijski dijamant zapravo ikad zamijeniti prirodni?

“Jedna od glavnih razlika između ove dvije vrste dijamanata je ta što cijene laboratorijski uzgojenih dijamanata brže variraju zbog jednostavnije proizvodnje, što ujedno uzrokuje i brži gubitak njihove vrijednosti. Suprotno tome, prirodni dijamanti zadržavaju svoju vrijednost zbog rijetkosti i činjenice da su nastajali milijunima godina duboko u Zemlji”, objašnjava Malalan.

Stoga, slobodni smo zaključiti da laboratorijski dijamanti definitivno imaju budućnosti, ali ne mogu zamijeniti prirodne dijamante koji, osim činjenice da su prirodni, imaju i simboliku koja se povezuje s vječnošću i dragocjenošću. “Dijamant koji je nastao prije nekoliko milijuna godina i preživjet će još buduće milijune godina predstavlja vječnost i stabilnost – osobine koje ljudi često žele povezati s važnim životnim događajima poput zaruka ili vjenčanja. Također, prirodni dijamanti često postaju dio obiteljske baštine i prenose se s generacije na generaciju, čime dobivaju dodatnu emocionalnu vrijednost”, zaključuje Malalan.

Foto: Instagram, Unsplash, Pexels