Mnogo je puta dokazano da je najzdravije spavanje na lijevoj strani. Ako se ovako postavimo za noćni odmor, želudac je niže od jednjaka, pa se želučana kiselina ne može vratiti natrag. Smanjuje se žgaravica i pritisak na probavni sustav.
Trudnoća je posebno teško stanje u pogledu sna. Ali ako se okrenemo na lijevi bok, možemo ugodnije spavati jer se smanjuje pritisak na leđa. Osim toga, može se poboljšati prokrvljenost srca, fetusa, maternice i bubrega, a smanjiti pritisak na jetru. Općenito, najbolje je spavati na lijevoj strani, osobito ako patite od refluksa, visokog krvnog tlaka ili drugih probavnih problema, ne samo tijekom trudnoće.
Osobama sa srčanim problemima može biti ugodnije spavati na desnoj strani. No, legnemo li ovako u krevet, lako se probudimo s bolovima u leđima i nedostatkom sna. U tom slučaju stručnjaci preporučuju spavanje na leđima. Stručnjakinja za spavanje Kiera Pritchard također je otkrila da samo 10% ljudi odabire optimalan položaj za spavanje. Tako 74% spava na jednoj strani, dok 16% spava na trbuhu. “Spavanje na leđima je zdravije za vašu kralježnicu, dok je spavanje na desnom boku lakše za vaše srce.” – Spavanje na trbuhu jedino je za što se može reći da je posebno nezdravo, jer jako opterećuje kralježnicu.
Budući da je spavanje na leđima zdravije, štoviše, u slučaju bolesti možda će biti potrebno naučiti spavati na ovaj način. Najlakši način da naučite spavati na leđima je da pokušate zaspati na leđima, a ako se probudite na drugoj strani tijela, ponovno se okrenite na leđa. Dišite duboko, meditirajte kako biste se potpuno opustili ležeći na leđima, ovo može puno pomoći. Ako želite biti sigurni da se nećete prevrnuti, možete se nasloniti na bok jastucima. To također može spriječiti da nam se ramena okreću i bole dok spavamo.
Foto: Pexels