Kultura njege već nas je navikla na borbu protiv starenja kože, a ljeti su kreme za sunčanje neizostavan dio rutine. Kosa pak ispašta jer je često zanemarena s izgovorom “ošišat ću je, jer će onda ponovno narasti”. No, pitanje je puno kompliciranije nego što se čini jer kosu, naime, treba štititi tijekom cijele godine.
Kosa ljeti posvjetljuje kao posljedica djelovanja UV zraka na aminokiseline vlasi, odnosno na melanine, ali i na lipide od kojih se kutikula sastoji, a ta je promjena nepovratna. Kod plave kose učinak je vrlo vidljiv, a uzrokovan je djelovanjem prirodnog filtera za sunce od kojeg se sastoji sva kosa – melanina. Postoje tri vrste melanina: feomelanini u plavoj kosi, eumelanini u tamnoj kosi, trihosiderin u crvenoj kosi, od kojih će svaki biti podvrgnut određenom stupnju izloženosti sunčevoj svjetlosti. Druga stvar je bijela kosa, koja nema melanin, jer ga je izgubila, i uglavnom se sastoji od keratina. Keratin se razgrađuje UV zračenjem i proizvodit će još razorniji učinak na strukturu kose, čineći je također žutom zbog povećanja sumpora koji dolazi od same oksidacije.
Dodamo li tome dehidrirajući učinak morske soli ili oksidirajući učinak klora u bazenu, možemo zamisliti koliko nam je kosa pod stresom kad se vratimo s godišnjeg odmora!
Kako i kada zaštititi kosu ljeti?
Moramo razmišljati o zaštiti vlasišta i kose od izravne sunčeve svjetlosti, posebno u satima najintenzivnijeg zračenja, a možemo ga zaštititi maramom ili kapom. Postoje tkanine nove generacije koje sadrže filtre koji odbijaju sunčevo zračenje. Osim toga, birajte proizvode za kosu koji sadrže zaštitni faktor koji sprječava oštećenje.
Vlasište može pretrpjeti vrlo ozbiljne posljedice ako se izlaže suncu bez zaštite.
Morat ćemo nježno očistiti vlasište kako bismo uklonili tragove morske soli ili klora odabirući uravnotežene šampone bogate regenerativnim tvarima poput prirodnog hidratantnog faktora (NMF) ili aloe, ulja bogata antioksidativnim tvarima poput ulja moringe, arganovog ulja, makadamija orasi i mnogi drugi koji su lako dostupni na tržištu. Osim toga, maska na bazi hidroliziranih i kondicioniranih aminokiselina pomoći će kosi da nadoknadi dio hidratacije izgubljene na suncu i olakšat će zatvaranje kutikula vlasi.
Ljetna zaštita kose od sunca- kreme sa zaštitnim faktorom
Značajan problem s proizvodima formuliranim u kremama za sunčanje za kosu, koji se ne razlikuju puno od onih za kožu, je primjena. Najbolja tehnika za nanošenje kreme za sunčanje na kosu je maska koja omogućuje dublje prodiranje SPF-a, osobito ako se ovaj proizvod pažljivo i delikatno umasira kroz kutikulu.
Kako bi se zadovoljila ova potreba, prava inovacija formulacije leži u nanoemulzijama. Zapravo, nedavna studija provedena u Galenskom i kozmetološkom laboratoriju Sveučilišta Aix-Marseille sugerira da formulacija tipa nanočestica može povećati zaštitu od sunca za neke organske filtre smanjenjem količine filtra koji se koristi za postizanje određenog SPF-a, uz zadržavanje učinkovitosti.
Možemo se odlučiti za proizvode prije ili nakon izlaganja suncu rigorozno formulirane s klasičnim filterima (kao što su benzofenon, fenilbenzimidazol sulfonska kiselina, butil metoksidibenzoilmetan, oktil dimetil para-aminobenzojeva kiselina PABA) koji štite našu kosu od prekomjerne oksidacije sunčevih zraka, ili one na bazi ulja s visokim udjelom linolne kiseline. Ova nezasićena masna kiselina može formirati zaštitnu spiralu na stabljici (polimerizacija) i integrirati vanjsku lipidnu zaštitu kutikule.
Što su solarni dodaci za zaštitu kose?
Solarni dodaci su u biti spojevi koji se temelje na beta-karotenu, biljnim ekstraktima i vitaminima. Sve kategorije tvari s antioksidativnim svojstvima koje podupiru obranu kože od agresivnosti sunčevih zraka, kako kratkoročnu tako i dugotrajnu. Tu možemo spomenuti karotenoide (beta-karoten, astaksantin, likopen i lutein) te vitamine A, C i E.
Zaštitni mehanizmi ovih funkcionalnih tvari sadržanih u solarnim dodacima uglavnom su korisni za suzbijanje oksidativnog oštećenja od sunca, ali i neizravne aktivacije melanina. Poboljšavaju obrambene mehanizme kože od UV zraka; stimulirati proizvodnju novog kolagena; smanjiti upalne reakcije nakon izlaganja suncu. Štoviše, svojom antioksidativnom snagom sprječavaju fotostarenje kože.
Foto: Pexels, Unsplash