Svi se sjećamo sjajnog dokumentarca “Sol Zemlje” (2015.) koji i danas, kada specijalno zaigra u kinima, ima veliku pozornost, dok ga kritičare hvale kao jednog od vrjednijih filmskih djela društvene tematike.
Definitivno je jedan od onih dokumentarnih filmova koje trebate zabilježiti pod bookmarkse. Na samom Cannesu dobio je Specijalnu nagradu žirija u spomenutom programu te posebno priznanje Ekumenskog žirija, da bi se kasnije okitio nizom priznanja među kojima su najzvučnija nominacija za Oscara, César za najbolji dokumentarac, nominacija za nagradu publike Europske filmske akademije, te nagrade publike u San Sebastianu i Tromsøu. Film su zajednički napisali i režirali proslavljeni Wim Wenders i Salgadov sin Juliano Ribeiro Salgado, a u centru pažnje je rad brazilskog dokumentarnog fotografa i fotoreportera Sebastiãa Ribeira Salgada. On je proputovao više od 120 zemalja radi svojih fotografskih projekata, a većina njih pojavila se u brojnim tiskovnim publikacijama i knjigama. Putujuće izložbe ovog fotografa prikazane su diljem svijeta. No, osim što je fantastičan fotograf, Salgado je i aktivist za očuvanje prirode i okoliša, a informacija kako je u posljednjih 20 godina posadio više od 2 milijuna stabala je gotovo nevjerojatna.
Ovaj je projekt rezultat ambiciozne inicijative koju su kasnih 1990-ih pokrenuli Sebastião Salgado i njegova supruga Lélia Deluiz Wanick Salgado, a koja je objedinjena kao njihov Instituto Terra. Suočavajući se s devastacijom okoliša bivšeg stočnog ranča kupljenog od Salgadove obitelji u blizini grada Aimorésa, u brazilskoj državi Minas Gerais, odlučili su vratiti posjed u njegovo prirodno stanje suptropske prašume. Rezultati koji su u tijeku doista su nevjerojatni. U ovih dvadeset godina posađene su mladice više od 290 vrsta drveća te je zabilježen povratak mnogih vrsta ptica, sisavaca, vodozemaca, gmazova i insekata. Projekt služi kao svjetionik za buđenje svijesti o potrebi obnove i očuvanja šumskog zemljišta.
Kada je proslavljeni brazilski fotograf Sebastião Salgado preuzeo obiteljsku zemlju u državi Minas Gerais, umjesto tropskog raja kojeg se sjećao kao dijete, zatekao je posječeno drveće i nestalu divljinu. Bio je shrvan. Bila je 1994. i upravo se vratio s traumatičnog zadatka izvještavanja o genocidu u Ruandi.
“Zemlja je bila bolesna kao i ja – sve je bilo uništeno. Samo oko 0,5% zemlje bilo je prekriveno drvećem.”, rekao je Salgado u jednom trenutku za The Guardian. Salgado i njegova obitelj pronašli su partnere, prikupili sredstva i u travnju 1998. osnovali Instituto Terra, a do sada su zasadili više od 2 milijuna stabala, potpuno transformirajući okoliš. Čineći to, Salgado kaže da je pronašao jedan odgovor na klimatske promjene – kao i kreativnu inspiraciju.
Njihov Instituto Terra posvetio se oporavku 1502 hektara prašume na farmi Bulcão u Aimorésu, Minas Gerais koja je bila potpuno devastirana kada je 1998. godine dobila titulu Privatnog rezervata prirodne baštine. Danas izgleda nevjerojatno u usporedbi s fotografijama zatečenog stanja, a kroz institut posvećeni su brojnim projektima psašavanja okoliša, edukacija te uvjerljivo provode ideju kako je čovjek pokretač promjena te kako je doista moguće učiniti mnogo ako djelujemo.
Foto: Instituto Terra