Prilog ili kao sendvič kruh, to ovisi o preferencijama, a ako je dobro napravljena talijanska Focaccia oduševit će sve ukućane ili goste. Stoga donosimo foccacia recept i savjete Ane Antunović kako pripremiti focacciu koja će ostati svježa i do nekoliko dana
Focaccia je talijanska pogača, a teksturom je jako slična pizzi. Najčešće je obogaćena maslinovim uljem, rajčicama i maslinama, no postoje varijante i kada se na ovu talijansku poslasticu dodaju maslien, sirevi te razni slatki dodaci poput meda, grožđa ili šećera. Ipak, mi se volimo držati klasike stoga smo pronašli odličnu jednostavnu talijansku focacciu po receptu Ane Antunović.
Ana je mnogima poznata po sudjelovanju u kulinarskom showu koji joj je bio prekretnica da se još više posveti svojoj strasti – kuhanju. Već nekoliko godina putem instagrama inspirira ljude svojim receptima, a otkrila nam je da najviše radi sa svima dostupnim namirnicama i jednostavnijim jelima koje može svatko pripremiti. Upravo zbog toga nam se Ana činila kao odlična osoba da nam što jednostavnije objasni kako pripremiti ovo autohtono talijansko pecivo.
Focacciu nije teško napraviti, ali za dobru focacciu ipak treba malo više od samog recepta. Jer, recept je vrlo bazičan – brašnom, voda, kvasac, sol, maslinovo ulje. Ali tajni sastojak koji je najvažniji je strpljenje. Tijestu treba dati vremena. Ja obično focacciu zamijesim jedan dan popodne, a pečem je tek sljedeći dan predvečer. Obavezno radim hladnu fermentaciju preko noći u hladnjaku, jer na taj način dobijemo elastičnije i bolje probavljivo tijesto, što je važno za krajnji rezultat. Drugi tajni sastojak je sol – tijesto mora biti dobro zasoljeno, a obvezno i po vrhu dodam cvijet soli ili aromatiziranu sol. Bez toga, okus jednostavno neće biti dovoljno dobar.
Svima dobro poznata činjenica je da je Focaccia najukusnija dok je topla i svježa. No, ako pak želite da vam pogača zadrži mekoću i sljedeći dan, Ana je savjetovala da se Focaccia zamota u krpu. No, krpu ne smijete prati omekšivačem da tijesto ne poprimi miris omekšivača. Također, Ana nam je objasnila da se pogača može zamotati u foliju pa će nakon tostiranja biti spremna za posluživanje i nekoliko dana nakon pripreme.
Iako je focacciu jednostavno za napraviti, Ana nam je sreknula pažnju na neke pogreške koje se mogu potkrasti u pripremi.
Za ukus je najvažnija sol, ako nje nema dovoljno tijesto će biti „gluho“ kako se to kod nas kaže. Ne treba pretjerivati ni s maslinovim uljem, posebno ako je jače arome, da nam ne preuzme potpuno okus kruha. Poželjno je i da temperatura u stanu ili prostoriji gdje radite nešto viša, oko 23 stupnja, a ako ne onda tijesto dok se diže stavite blizu nekog izvora topline. I na kraju, samo strpljivo, što više puta je premijesiti kako bi dobili one divne balončiće zraka unutra, i naravno mijesiti je nježno. Neka vam to bude meditacija.
Focaccia recept
½ brašna (300 grama bijelog brašna, 200 gr pirovog – opcionalno)
½ svježeg kvasca ili jedna vrećica suhog
300 ml mlake vode
0,2 dcl toplog mlijeka
1 žličica meda
10 grama soli
U veću posudu stavite brašno, pa napravite rupu u sredini, u koju ćete staviti kvasac. Prelijte kvasac toplim mlijekom, dodajte žlicu meda i lagano zamiješajte tako da uzmete i dio brašna. Pokrijte i ostavite desetak minuta dok se kvasac ne aktivira. U toplu vodu dodajte sol, pa sve ulijte u zdjelu, a onda zamijesite žlicom ili mikserom na laganoj brzini. Tijesto će biti ljepljivo i dosta mekano, ali tako treba biti. Pokrijte ga prozirnom folijom, pa krpom i ostavite na sobnoj temperaturi dok se ne podigne. Zatim ga lagano rukom premijesite, uz dodavanje malo maslinovog ulja. Opet pokrijete, i stavite u hladnjak preko noći. Ovaj korak možete preskočiti ako nemate toliko vremena. Sutra tijesto izvadite i ostavite na sobnoj temperaturi. Još ga dva puta premijesite, tako da uzmete jedan kraj, lagano ga izvučete i onda preklopite (kao pismo). Onda ga prebacite u nauljeni pleh i ostavite još sat-dva pokriveno da se podiže. Kad je tijesto podignuto i puno balončića, stavite na vrh ono što volite – masline, rajčice, ružmarin, maslinovo ulje i sol su klasika, ali možete se i poigrati. Utisnete sve lagano rukama i stavite peći u zagrijanu pećnicu, oko 20 minuta na 200 stupnjeva.
Ostale Anine recepte pogledajte ovdje.