U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci od 22. veljače do 20. ožujka prošle godine trajala je izložba “Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete”, dio istoimenog umjetničko istraživačkog projekta Andreje Kulunčić. Kustosice izložbe su Irena Bekić i Anca Verona Mihulet.
Projekt tematizira žensko stradanje u političkim logorima na Golom otoku i Svetom Grguru, u kojima je od 1950. do 1956. boravilo više od 850 žena osuđenih zbog navodne povezanosti s Informbiroom, nastao je u suradnji s antropologinjom Renatom Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinjom Dubravkom Stijačić.
Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete
Umjetničko-istraživačko-aktivističkim projektom “Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete”, vizualna umjetnica Andreja Kulunčić reagira na činjenicu da su u dominantnom povijesnom narativu o političkom logoru Goli otok, kao i u javnom govoru o njemu, u potpunosti zanemarene specifičnosti ženskog iskustva traume. Režim u logorima za političke zatvorenice sustavno je ugrožavao njihovo reproduktivno zdravlje, osjećaj etičke odgovornosti i skrbi za druge te isključivao njihove spolne specifičnosti. Kažnjenice su prisiljavane da kažnjavaju, nadziru i isljeđuju jedna drugu, što je, uz težak rad, rezultiralo dubokom traumom i dugogodišnjom šutnjom žena. U suradnji s feminističkom antropologinjom Renatom Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinjom Dubravkom Stijačić, Andreja Kulunčić zahvaća ovaj kompleksni problem strateški razvijajući projekt kroz nekoliko dionica i smjerova.
Kroz prostorne umjetničke intervencije na lokalitetima Golog otoka i Svetog Grgura, izložbe, web stranicu, publikacije te nizom radionica, čitateljskih grupa i razgovora, nastoji dekonstruirati hotimičnu amneziju ženske povijesti Golog otoka i Svetog Grgura te otvoriti prolaz pamćenju.
Izložba u MMSU-u proizišla je iz projekta i fokusira se na transformaciju ženskog tijela podvrgnutog ugnjetavanju ili traumi. Osmišljena da generira proces koji se razvija kao iskustvo posjetitelja, ne zaokružuje se u rekonstrukciji represije nad logorašicama, već se rizomatski širi i grana i izvan prostora i vremena izložbe, pri čemu su upravo sjećanja bivših zatvorenica krhka baza za konsolidaciju osporene povijesti.
Izložba je podijeljena u tri postaje: prostor za promišljanje i komplementarno razmišljanje koji sadrži vizualne materijale – crteže, fotografije i objekte – nastale kroz umjetničko istraživanje; mjesto za gestualnu interpretaciju svakodnevne torture nad ženama na Golom otoku i Svetom Grguru u formi četverokanalne instalacije (izvedbe na lokalitetima Annette Giesriegl, Jasna Jovićević, Zrinka Užbinec); te zonu sudjelovanja, koju svakodnevno izvodi umjetnica kroz različite akcije, razvijane u suradnji s publikom. Postavom i popratnim radionicama izložba evocira ideje logora i antispomenika, kao oličenja političke egzistencije žena u modernom dobu. Unutar prostora Muzeja posjetitelj/posjetiteljica postaje čuvar/čuvarica memorije, sudionik/sudionica umjetničkog procesa i svjedok/svjedokinja kontingentne povijesti.
Ova jako važna izložba, izložba koja problematizira dio naše prošlosti i povijesti, uništava amneziju ženske povijesti Golog Otoka i Svetog Grgura te daljnjim izlaganjem, seljenjem van granica Hrvatske, u Manilu, u Jorge Vargas Muzej, postavlja temelje (zdravog) odnosa prema našoj povijesti.
Izložba će biti otvorena za javnost u Manili od 7. siječnja do 16. ožujka 2023. Nadamo se da će nakon toga nastaviti svoju turneju dalje…
Fotografije: 850 žena za 850 žena