Akne u pravilu smatramo problemom puberteta, ali stvarnost je ta da ih više ljudi doživi u odrasloj dobi. Stres, pogrešna njega kože, okoliš… Sve su to faktori koji utječu na pojavu akni i netoleranciju kože, no uz nekoliko promjena i pravilnu njegu možete ih se uspješno riješiti

Toliko mnogo čimbenika doprinose razvoju akni. Preko pogrešne njege kože, neodgovarajućeg omekšivača kojim je oprana jastučnica, do ozbiljnijih temeljnih zdravstvenih stanja kao što je sindrom policističnih jajnika. Upravo se iz tog razloga akne nikako ne mogu smatrati isključivo sinonimom za pubertet, s obzirom na to da ovo stanje u odrasloj dobi može itekako biti ozbiljno, komplicirano – i emocionalno frustrirajuće.

Da biste riješili akne ili bilo koji problem ili stanje s kožom, prvo trebate osnovno razumijevanje o tome što je to uopće, inače ćete se vrtjeti u krug ne shvaćajući što radite krivo ili koji bi vam korak mogao pomoći.

Važno je razumjeti da je svaki slučaj povezan s pojavom akni drukčiji i ako se niste susreli s njim, svakako posjetite dermatologa koji će vas posavjetovati koju terapiju koristiti. Ako ste već bili, i želite promijeniti određene navike ili ste ustanovili da ste koristili proizvode koji ne odgovaraju vašoj koži, krenite s pronalaskom točnog okidača. Primjerice, uz pomoć testova alergije na hranu ili promijenite (ili potpuno uklonite) omekšivač.

Može li hrana pomoći u smanjenju upalnih stanja kože?

Iako namirnice koje se najčešće eliminiraju ne uzrokuju izravno akne, one mogu imati nepovoljan učinak tako što potaknu neuravnoteženosti u tijelu i mogu uzrokovati pojačanu upalu, što zauzvrat može izazvati izbijanje akni. Najgori krivci su mliječni proizvodi, šećer i nutritivno siromašna brza i praktična hrana. Primjerice, šećer izravno utječe na naše razine inzulina i uzrokuje skokove inzulina, što uzrokuje neravnoteže i upale, a sve se to na kraju vidi na vašoj koži.

Iako je dobra ideja izbaciti mliječne proizvode i šećer, možda biste trebali povećati količinu prirodnih vlakana u svojoj prehrani, koji se nalaze u povrću, orašastim plodovima, mahunarkama, voću i žitaricama.

Kako stres utječe na pojavu akni?

Da, točno, stres je skoro uvijek na popisu svih problema s kojima se susrećemo. Svi znamo koliko je stres štetan za našu razinu energije i mentalno zdravlje, a može izazvati i popriličan kaos na našoj koži jer je stres izravno povezan s našim nadbubrežnim žlijezdama koje proizvode adrenalin. Ako pretjerano proizvodimo adrenalin jer se često nerviramo, to izbacuje druge hormone iz ravnoteže, simulira uljne žlijezde, što dovodi do veće proizvodnje sebuma. Rezultat? Akne. Nije jednostavno reći da se prestanete toliko živcirati, ali krenite se aktivno baviti nekim sportom ili tjelesnom aktivnošću poput joge, dugih šetnji ili meditacije, priuštite si tople kupke i pokušajte ranije odlaziti na počinak. San omogućava vašem tijelu da se regenerira i koža će vam postati sjajnija i zdravija. Provjereno!

Briga o aknama u odrasloj dobi

Sastojak za koji je dokazano da liječi akne je retinoična kiselina, koja se izdaje isključivo na recept, i namijenjen je osobama čije je stanje kože postalo vrlo komplicirano, a uvelike se savjetuje i salicilna kiselina, koja povoljno djeluje na upale, no obje kiseline znaju isušiti kožu i stvoriti dodatne probleme s kojima se onda moramo boriti i uđemo u začarani krug.

Stoga je iznimno važno odabrati kvalitetan proizvod koji će riješiti upalno stanje kože i ne oštetiti njezinu barijeru. Cijenjeni brend BIODERMA prepoznao je ovaj problem koji je zbog naših životnih navika i okolišnih čimbenika postao skoro pa prava epidemija te kreirao liniju proizvoda za kožu koji su formulirani tako da osobe s kožom sklonom aknama ne moraju više brinuti o tome hoće li njihov proizvod za lice oštetiti njihovu kožu.

Primarni razlog zašto se kreme protiv akni s keratolitičkim djelovanjem ne koriste redovito je neugoda koju stvaraju. Koža se isušuje i postaje toliko iritirana da je nemoguće nanijeti bilo što drugo. Pacijenti prestaju koristiti kremu prije nego što uoče bilo kakvu korist, a učinkoviti proizvodi često iritiraju kožu, dok su proizvodi koje koža dobro podnosi samo umjereno učinkoviti.

Alfa hidroksi kiseline (AHA) i beta hidroksi kiseline (BHA) moraju biti formulirane s niskim pH, oko 3, kako bi bile učinkovite. Koža, međutim, kao što znamo ima pH 5, što znači da kiseline često iritiraju kožu.

Danas, po prvi put, osobe s kožom sklonom aknama više ne moraju birati između učinkovitosti protiv akni i udobnosti kože. BIODERMA je stvorila pravu inovaciju s proizvodom Sébium Kerato+. Visoka keratolitička učinkovitost i visoka tolerancija konačno postaju dobitna kombinacija. Formula protiv akni i ožiljaka ima učinkovite keratolitičke aktivne sastojke čiji je pH jednak pH kože.

Pravi podvig u pogledu formulacije

Dermatolozi su surađivali na formulaciji Sébium Kerato+ kako bi osigurali maksimalnu keratolitičku učinkovitost dopuštenu u dermokozmetici. Također štiteći kožu koliko god je to moguće od iritacija i suhoće koje aktivni keratolitički sastojci mogu izazvati. Od prvog korištenja koža je matirana i hidrirana, a već nakon dva dana akne i ožiljci su
smanjeni. Daljnjim nanošenjem koža se vidljivo čisti i održava njezina udobnost, a ono najpraktičnije jest to da se može koristiti svakodnevno, izvan bilo kojeg drugog tretmana. Sébium Kerato+ dobro funkcionira i uz dermatološki tretman, pa se ne mora birati između njega i ovog Bioderma proizvoda. Jedina iznimka je dermatološka terapija s keratoličkim djelovanjem, kada se treba pričekati završetak terapije kako bi se nastavilo s proizvodom Sébium Kerato+ zbog mogućih pojava iritacija.

Za ciljanje komedona i mikrokomedona, BIODERMA je odabrala keratolitički dvojac kiselina koje djeluju sinergijski, salicilnu kiselinu (BHA) i ester jabučne kiseline (nova generacija AHA). Djeluju na dvije razine kože, na površini i duboko u njoj. Poteškoća je bila postići vrlo visoku učinkovitost bez snižavanja pH formule, kako se ne bi iritirala koža. Uz fiziološki pH, tolerancija je maksimalna.

Lipofil, ova nova generacija AHA djeluje duboko na uklanjanju viška sebuma. Dok inače jabučna kiselina djeluje na vrlo kiseloj pH razini, ester jabučne kiseline pruža isto djelovanje bez potrebe za istim pH. Stoga ima maksimalan učinak u formuli razvijenoj na pH razini kože. Ne iritira, pruža hidrataciju i ima seboregulirajuća svojstava.

Tu je i drugi Bioderma potpis: FLUIDACTIV™ PATENT. Budući da je kvaliteta sebuma izravno uključena u stvaranje akni, BIODERMA je razvila patentirani FLUIDACTIV™ kompleks. Nadopunjuje keratolitičko djelovanje voćnih kiselina sprječavajući zgušnjavanje sebuma. Više je tekuć, sprječava začepljenje pora, a time i pojavu akni, a djeluje na prištiće i mitesere, kao i na ostatke mrlja. Svi postojeći tragovi se povlače, a novi se ne pojavljuju. Idealna nova tehnologija, zar ne?

 

Foto: Unsplash, PR