Redizajnirani ambijent kao splet tradicionalnih i suvremenih elemenata, prepoznatljiva kužina i topao ugođaj objedinjuju ‘istarsku dušu’
Starogradska jezgra, tradicionalna istarska kužina, drvo hrasta, korten, mikrobeton, oblaci i moderan interijer. Odgovor na pitanje što svi oni imaju zajedničko nalazimo u konobi ‘Ćakula’, smještenoj već cijelo desetljeće u srcu grada Poreča, nadomak rive i glavnog gradskog trga.
Konoba ‘Ćakula’ već je dobro poznata destinacija gastro znalaca, no odnedavno se svojim gostima predstavila u potpuno novom vizualnom identitetu. ‘Ćakula’ je ovog proljeća promjenila izgled interijera i eksterijera, no njezina ponuda i kužina tradicionalno nastavljaju oduševljavati goste.
Iza ovakvog projekta stoji već svima dobro poznato ime u svijetu dizajna, a to je mladi Porečan Sandro Užila.
Sa svojim timom inženjera, arhitekata i mnogobrojim suradnicima, ‘Ćakulu’ je doslovno “okrenuo naglavačke”. I to u ovom slučaju nije samo fraza, već stanje koje doživi svaki gost koji stupi u restoran. Pogled gotovo u potpunosti preuzme – strop. Sastavljen od preko 3.000 ukrasnih drvenih cilindara, unikatna je Sandrova ideja koja dominira nad restorantskim stolovima. Svaki od tih cilindara predstavlja svoju priču, baš kao što je i svaka prava čakula (istarski=razgovor, časkanje) priča za sebe.
Mnogo je još ovdje detalja koji privlače svoju pozornost… neki od njih čak i vise u zraku, a iza svakoga stoji pomno odabrana i osmišljena Sandrova ideja.
Prostrana restorantska sala obgrljena je zidovima koji su obloženi istarskim kamenom, a upotpunjena je stolovima i udobnim stolicama prirodnih materijala i svijetlih tonova. Kao potpuni kontrast ovom svijetlom prizoru ističe se po mjeri rađena vitrina za vino te frižideri za odležavanje mesa. U monokromatskoj crnoj boji, vitrina izlaže i do 600 boca vina, mahom vrsnih istarskih vinarija, dok dry ageri gostima nude izbor savršenog i svakome po mjeri odležanog komada mesa.
Želja i misao vodilja ‘Ćakule’ je prije svega očuvanje kulinarske tradicije uz njezinu reinterpretaciju na moderan način, individualan pristup svakom gostu te ugodan ambijent i boravak u samom restoranu.
Ono što se u ‘Ćakuli’ nije mijenjalo je njezin pomno odabrani menu koji je, kako to i priliči svakom ozbiljnom restoranu, sastavljen od jela tradicionalne istarske kuhinje i morskih specijaliteta te jela od sezonskih namirnica. Tako ćemo u svakom trenutku ovdje moći guštati u istarskom pršutu, siru i skuti, domaćoj ručno rađenoj tjestenini, istarskoj maneštri, mesu boškarina koje, kao i svo meso koje restoran koristi, ima isključivo podrijetlo sa hrvatskih farmi i lovišta.
Ove, kao i sve druge ‘Ćakuline’ gastro spcijalitete pripravljene od vrsnih chefova, dodatno naglašava kompletno redizajniran kuhinjski prostor. Obložen rustikalnim pločicama i u potpunosti crne boje, Sandrova ideja bila je kreiranje prostora koji u prvi plan stavlja upravo njegove glavne likove.
No nije samo interijer ‘Ćakule’ novitet. Terasa restorana zapravo je ulica starogradske porečke jezgre. Kako bi još više proljepšao ulicu te joj dao posebnu toplinu, Sandro je i za ovaj dio lokala imao posebnu ideju. Masivni stolovi i klupe sačinjeni od hrastove konstrukcije koji nose plohu armiranog mikrobetona, autorska su ideja i djelo izrađeni isključivo za ovaj restoran. Logo ‘Ćakule’, ugraviran u svakoj od ploha, ističe se i na kompozicijama izrađenim od kortena, koje ovom lokalu daju onaj završni fine touch pečat.
Ovim projektom Sandro Užila pokazao je još jednom širinu svojih ideja i sposobnosti te “podebljao” svoj bogati portfolio projekata. A što znače svi ti cilindri koji krase strop te oblaci spomenuti na početku priče, ostavljamo vam da otkrijete sami posjetom ‘Ćakule’ na adresi Vladimira Nazora 7.
Fotografije: interijer Koridor27, hrana Sebastian Vojvoda, portreti Ana Knežević