U potrazi za istinskom srećom, često lutamo kroz život, tražeći je u različitim iskustvima, postignućima i materijalnim stvarima. Već smo pisali o kratkim pitanjima koja bi si svatko od nas trebao postaviti da bismo zaista bili sretniji u životu. 

No, postavljanje pitanja samom sebi nije dovoljno. Svi znamo da je čovjek društveno biće, stoga ne čudi što svi žudimo za nekim vezama u životu – bilo prijateljskim, obiteljskim, emotivnim ili poslovnim.

Istraživanja pokazuju da bismo za doživljavanje pune sreće trebali razviti pet ključnih vrsta odnosa, ili veza.

Odnos sa sobom:

Odnos sa sobom je temelj svih drugih veza. Kroz samorefleksiju, ljubav prema sebi i prihvaćanje vlastitih nedostataka, postajemo bolje upoznati sa sobom. Kada smo u skladu sa sobom, postajemo sposobni za dublje i iskrenije veze s drugima.

Intimni odnosi:

Intimni odnosi obuhvaćaju one posebne veze s ljudima koji nam stoje najbliže – partneri, obitelj i najbliži prijatelji. Ovi odnosi pružaju nam sigurno mjesto gdje možemo biti potpuno autentični i ranjivi bez straha od osude. Kroz njih rastemo i razvijamo se zajedno s osobama koje volimo.

Mikro-veze:

Mikro-veze su male, svakodnevne interakcije s ljudima oko nas – osmijeh od susjeda ili prijateljski razgovor s osobom u omiljenom kafiću. Iako se čine površnima, ove interakcije su temeljne za naše emocionalno blagostanje. One nas povezuju s okolinom, čineći nas da se osjećamo dobrodošlo i prepoznato čak i u najmanjim situacijama.

Relacijske veze:

Relacijske veze postupno se razvijaju s prijateljima i poznanicima koji dijele naše interese, vrijednosti i životna iskustva. Ovi odnosi su važni jer nam omogućuju izgradnju podrške, povjerenje u prijatelje i uživanje u trenucima zajedničkog dijeljenja i zabave.

Kolektivna veza:

Kolektivna veza odnosi se na pripadnost većim skupinama, kao što su zajednice, udruge ili pokreti. Ovi odnosi daju nam osjećaj da smo dio nečega većeg od nas samih. Ujedinjuju nas u zajedničkim ciljevima i podsjećaju nas da nismo sami u svojim iskustvima. Kroz kolektivnu povezanost, osjećamo se povezano s drugima oko sebe i doprinosimo pozitivnom promjenom u društvu.