Razbijamo mitove o pjenama za pranje lica! Što pjenasta sredstva za čišćenje lica zapravo čine, a što ne?

Pjene za čišćenje lica imaju i obožavatelje i protivnike. Prvi pjenu za pranje smatraju gotovo idealnim sredstvom za čišćenje, a drugi su za svaku njezinu prednost spremni navesti barem jednu manu. Što je od toga istina, a što mit i što bismo zapravo trebali znati o pjenama za čišćenje lica?

Pjene za čišćenje lica – svi mitovi

1. Pjena za umivanje se brzo troši

Nije uvijek tako. Neka sredstva traju dosta dugo i koriste se u malim količinama. Potrošnja proizvoda ne ovisi o njegovoj vrsti, već o učestalosti primjene i korištenja. Pjene za pranje obično se doziraju pritiskom na pumpicu – to je doza koja vam je sasvim dovoljna. U prosjeku je jedna bočica pjene dovoljna za redovitu upotrebu od 2 do 6 mjeseci.

2. Isušuje kožu

Nije sasvim točno. Svojstva svakog proizvoda određena su sastojcima koje sadrži. S obzirom na potrebe vaše kože, proizvođači mogu ponuditi pjene za čišćenje za različite tipove kože. Pjene za masnu kožu sadrže sastojke koji djeluju protuupalno i keratolitički. U te svrhe koriste se glikolna i salicilna kiselina te cink. Ove komponente mogu dati učinak “sušenja”, tako poželjan za one s masnom kožom.

3. Pjena za čišćenje je loša za suhu kožu

Nije istina. Funkcija pjene je čišćenje kože, uklanjanje šminke i očuvanje zaštitnog hidrolipidnog sloja. Osobama sa suhom kožom pjene se još više preporučuju od sapuna koji itekako isušuju kožu. Pjene za čišćenje u pravilu imaju pH blizak kožnom 5,5, a pri izradi pjena za suhu kožu koriste se i hidratantni sastojci (hijaluronska kiselina, biljni ekstrakti, termalna voda, vitamin E, panenol i dr.).

4. Ne čisti dobro tešku šminku

Da. Za čišćenje guste ili vodootporne šminke pjena možda neće biti prikladna ili ćete morati uvesti dvostruko čišćenje, što će povećati potrošnju proizvoda. Preporuča se koristiti npr. hidrofilno ulje za skidanje vodootporne šminke, a kao drugi korak koristiti pjenu za čišćenje.

5. Nježno čisti: dobro za osjetljivu kožu

Doista, svaka pjena za čišćenje je proizvod za nježno, delikatno čišćenje kože i pogodan je za osobe s osjetljivom kožom. Ipak, potrebno je odabrati pjene posebno namijenjene osjetljivoj koži, koje sadrže blage agense za čišćenje (micele, kokobetain, kokoglukozid, poloksamere).

6. Sadrži mnogo tenzida: dobro se pjeni, ali je štetna

Sve je relativno. Surfaktanti su potrebni za stvaranje strukture pjene, ali se također koriste u drugim proizvodima za čišćenje. Neki, poput lauril sulfata, mogu uzrokovati suhoću kože. Stoga je potrebno birati proizvode koji sadrže blage sastojke za saponifikaciju, te voditi računa o tipu kože i njezinim potrebama.

7. Neutralna aroma znači da je pjena za umivanje prirodna

Logično je. Mnoge pjene sadrže biljne ekstrakte i ulja, prirodne sastojke – termalnu vodu ili glinu. Takvi sastavi također mogu biti prikladni za ljubitelje organske kozmetike.

8. Pjena za umivanje je hipoalergena i ne izaziva iritaciju

Kao što je već spomenuto, pH pjene za čišćenje je približan pH vrijednosti kože, stoga nježno čisti i ne narušava zaštitni hidrolipidni sloj kože. A pjene zapravo imaju hipoalergenski sastav i sadrže sastojke koji sprječavaju iritaciju kože i osiguravaju hidrataciju. Micele koje se nalaze u micelarnim pjenama za čišćenje nježno čiste kožu od nečistoća i prikladne su za osobe s osjetljivom kožom.

9. Najbolje je da pjena bude samo jedan od koraka čišćenja

Pjena za čišćenje se može koristiti kao samostalan proizvod ili kao jedna od faza čišćenja. Pjena pruža dubinsko čišćenje kože, ali joj je potrebna podrška ako je šminka vrlo složena ili vodootporna.

10. Nije prikladna za upotrebu s uređajima za čišćenje lica

Ako koristite uređaje za mokro čišćenje lica, onda su gel ili pjena idealni pomoćnici u ovoj manipulaciji. Prije korištenja čistača potrebno je na lice nanijeti pjenušavi čistač, a on je savršen za tu svrhu.

Foto: Pexels