Istraživači Grossman School of Medicine u New Yorku pronašli su odgovore zašto dolazi do fenomena sijeđenja kose. Studija je nedavno objavljena u časopisu Nature.
Dok su neki prihvatili činjenicu da im kosa sijedi, drugima to nije tako lako. Zahvaljujući istraživanju provedenom na mišjoj dlaci (koje tek treba biti potvrđeno za ljude), znanstvenici su točno odredili zašto dolazi do depigmentacije dlake. Istraživanja pokazuju da matične stanice melanocita (stanice koje nose pigment) mogu “zaglaviti” u folikulu dlake kako starimo. Na taj način vlasi učinkovito gube sposobnost rasta i održavanja boje kose.
Dermatolog Ki Sun sa Sveučilišta New York objasnio je u izjavi: “Naša studija doprinosi osnovnom razumijevanju kako matične stanice melanocita djeluju na bojenje kose. Mehanizmi otkriveni kod miševa povećavaju mogućnost da isti fiksni položaj matičnih stanica melanocita može postojati i kod ljudi.”
Ova bi studija mogla utrti put novim tretmanima za sijedu kosu umjesto da je samo prekrijete novim bojama. Mehanizam kod miševa sličan je onom kod ljudi, kako kažu znanstvenici: “To predstavlja potencijalni put za preokret ili sprječavanje ljudske kose da sijedi pomažući blokiranim stanicama da se ponovno kreću između odjeljaka folikula dlake u razvoju.” Dugoročno, ovo bi istraživanje moglo dovesti do tretmana za liječenje kose koja gubi boju. No, treba uzeti u obzir da postoje i drugi čimbenici koji na to utječu, poput genetike i izloženosti stresu.
Kako je to objasnio dermatolog Mayumi Ito sa Sveučilišta New York: “Gubitak funkcije kameleona u matičnim stanicama melanocita može biti odgovoran za sijedu kosu i gubitak kose.” Ovi rezultati sugeriraju da su melanociti bitni za održavanje zdrave, obojene kose.” Dok se istraživanja ne razviju do kraja i ne pronađe rješenje, ostaje nam da se vratimo dosadašnjoj praksi bojanja kose. I nadamo se da će uskoro sve to postati prošlost.
Foto: Pexels