Victoria’s Secret Fashion Show službeno je vratio svoju čuvenu reviju, no pitanje koje se mnogi pitaju glasi – je li se stvarno nešto promijenilo?

Kao mala, poput mnogih, sanjala sam o tome da jednoga dana postanem “anđelica”, no taj san uvijek je uključivao tijelo “dostojno” tog statusa – nešto što je za mnoge od nas bilo daleko od stvarnosti. Ipak, industrija mode posljednjih godina doživjela je značajne promjene, prihvaćajući različitost tijela i promičući inkluzivnost koja je doprinijela prihvaćanju mišljenja da su sva tijela jednako lijepa. No Victoria’s Secret nije pratio taj trend, što je dovelo do ukidanja njihove povijesne revije 2019. godine. Tada su negativne reakcije uslijed body positivity pokreta, prava transrodnih osoba i Me Too pokreta bili presudni u stavljanju točke na jedan period modnog svijeta. Ali sada se modna pista vratila. Barem u tehničkom smislu.

Victoria’s Secret Fashion Show najavio je povratak s obećanjem inkluzivnosti i prikazom raznolikosti, ali to obećanje ostalo je na staklenim nogama. Osim povratka Adriane Lime, koji je bio poseban trenutak za nas nostalgičare, show je ostavio pomiješane dojmove, ili bolje rečeno, ravnodušnost.

Stari modeli, novi problemi

Već na prvi pogled, revija nije donijela toliko željenu revoluciju. Gigi Hadid je otvorila show, što je izazvalo podijeljene reakcije – iako je Gigi bez sumnje vrhunski model, mnogima nije “sjela” činjenica da je ona, a ne neka od veteranki brenda, poput Adriane Lime, Alessandre Ambrosio ili Jasmine Tookes dobila tu čast. Za brend koji se toliko ponosio svojim originalnim “anđelicama”, čini se da su neki pogrešni potezi nastavljeni. Također, mnogi su očekivali povratak ikona poput Gisele Bündchen ili Heidi Klum, no njihov izostanak osjetio se kao propuštena prilika da se show vrati u punom sjaju.

Foto: Profimedia.hr

Gledajući reviju, postalo je jasno da su organizatori zaboravili najvažniji element Victoria’s Secret spektakla – energiju. Svi se sjećamo samopouzdanog hoda i aure koja je prštala s piste: modeli su zračili snagom, a atmosfera je bila nabijena euforijom. Ove godine, međutim, taj sjaj kao da je potpuno izblijedio. Hod modela bio je mlak, a uzbuđenje u zraku jednostavno nije postojalo. Bilo je to kao da su organizatori zaboravili da je taj nevjerojatni energetski naboj ono što je nekada činilo te revije toliko neodoljivima.

Donje rublje, oko kojeg se vrti cijeli brend nije podbacilo – komadi prikazani na reviji bili su atraktivni i besprijekorno dizajnirani. No frizure su bile ono što je posebno razočaralo. Sjećate li se onih bujnih brazilskih blowout frizura koje su bile zaštitni znak svakog showa? One su sada bile zamijenjene skromnim, sleek repovima koji, iako elegantni, nisu donosili onaj dojam raskoši i glamura na koji smo navikli. Taj nedostatak pažnje prema detaljima uvelike je pridonio osjećaju da su najvažniji aspekti ovog spektakla jednostavno izostali.

Inkluzivnost – ili samo simulacija iste

No, pustimo sad frizure. Gledatelji bi vjerojatno oprostili ovaj segment. Ipak, ono što nisu oprostili jest raznolikost, ili nedostatak iste. Naime, upravo jedno od ključnih obećanja povratka Victoria’s Secreta bilo je promicanje inkluzivnosti. I doista, vidjeli smo plus-size i transrodne modele kako šetaju pistom, što je značajan iskorak za brend koji je godinama bio meta kritika zbog nametanja nerealnih standarda ljepote. Sada pogledajmo to malo pobliže. Ashley Graham, jedna od najpoznatijih plus-size manekenki, šetala je pistom u jednom jedinom outfitu – i to znatno konzervativnijem od onih koje su nosile njene vitkije kolegice. Dok su drugi modeli bili odjeveni u oskudne komplete donjeg rublja, Graham je bila pokrivenija, s čipkastim ogrtačem koji je skrivao puno više od onoga što smo navikli vidjeti na Victoria’s Secret revijama. Je li ovo stvarna inkluzivnost ili samo površna gesta koja bi trebala zadovoljiti trenutne trendove? Neka svatko odluči za sebe.

Foto: Profimedia.hr

Unatoč ovoj kontroverzi, revija je ipak napravila korak naprijed uključivanjem transrodnih modela poput Valentine Sampaio i Alexa Consanija, što je značajan pomak u odnosu na prošlost kad su iz brenda tvrdili da “nema mjesta” za transrodne modele u Victoria’s Secret obitelji. Ipak, unatoč ovim pomacima, mnogi tvrde da je ostao osjećaj da se sve svodi na površno “popunjavanje” kućica inkluzivnosti.

Nostalgična krila, ali što je s budućnošću

Uz sve to, zanimljivo je primijetiti reakcije gledatelja na odabir izvođača. Lisa i Tyla dobile su pohvale na svoje nastupe, no brend je dobio kritiku da zašto je njima pripala čast nošenja kultnih anđeoskih krila, dok su neke zvijezde poput Rihanne ili Taylor Swift prijašnjih godina bile uskraćene. Čak ni Cher, glazbena diva za koju, složit ćemo se, ne postoje dostatne riječi kojima bismo opisali njezin uspjeh, nije dobila tu čast. Ovaj potez ostavio je gledatelje zbunjenima. No, uz sve kontroverze koje su se povukle oko revije, da je barem dodjela krila najveći problem.

Foto: Profimedia.hr

Nažalost, u 2024. godini još uvijek slušamo zastarjela pitanja u intervjuima poput onog upućenog modelima o tome što će pojesti nakon revije – implicirajući da su se izgladnjivale do događaja. Srećom, Barbara Palvin na ovo je pitanje odgovorila otvoreno, govoreći o svom iskustvu s poremećajima prehrane i naglasivši da sada izgleda i osjeća se bolje jer napokon hrani svoje tijelo kako zaslužuje.

Iako su napravljeni mali pomaci, Victoria’s Secret Fashion Show 2024. nije uspio u potpunosti opravdati očekivanja. Svi smo željeli da ovo bude povratak koji će donijeti pravu promjenu, no Victoria’s Secret još uvijek drži jednu nogu u prošlosti i ne uspijeva u potpunosti prihvatiti i slaviti raznolikost tijela na način na koji bi trebao. 

I dok se pitamo hoće li Victoria’s Secret vratiti svoje mjesto u modnom svijetu koji se toliko promijenio ili će ostati zarobljen u nostalgiji za vremenima kad je bio na vrhuncu, jedno je sigurno – ako žele ponovno zadobiti povjerenje publike, morat će početi slušati što ta publika doista želi.