U Galeriji Kranjčar za javnost je otvorena izložba slika umjetnice Sanele Đurinec Raič, a koja se bavi mudrostima naše najveće pjesnikinje, Vesne Parun.
Sanela Đurinec Raič – Vesna Parun
Naime, čitajući iznova i iznova prozu Krv svjedoka Vesne Parun, pronalazila sam u njoj zgusnutost i dvoznačnost tako karakterističnu za mudre tekstove koje čitamo s vrremena na vrijeme kad nm ustreba u nekom teškom / izazovnom životnom trenutku. Sama Vesna je intenzivno i uporno, prema svjedočenju njenog prijatelja Branka Pejnovića, koristila knjig I-Ching (zapisi o tome sačuvani su Arhivu i to za relativno dugo razdoblje 1969/1999 i svakako ću ih ići pogledati). Tako da je koncepcija sadržaja te knjige i postavljanje pitanja knjizi /Mudracu utjecala na ovu novu koncepciju naše izložbe. U 1. su planu Sanela Đurinec Raič i Vesna Parun, moju sudioništvo ostalo bi na razini koncepcije i teksta u katalogu izložbe. – kazala je dr.sc. Žarka Vukić red.prof.
Ovom izložbom umjetnica želi komemorirati stvaranje velike hrvatske književnice Vesne Parun u godini 100. obljetnice rođenja (10.04.1922.), potaknuti posjetitelje na čitanje njenih proznih tekstova, posebice knjige “Krv svjedoka” (izdana u Hrvatskoj 1989.) te prezentirati suvremenu slikarsku interpretaciju proznih tekstova Parunove iz perspektive same umjetnice.
U životu Vesne Parun predikcija događaja, numerologija i sl. alternativne tehnike pomoći i samopomoći pri suočavanju sa životom male su veliku važnost. Malo je poznato kako je posebno često koristila knjigu I-Ching, a koja sadrži drevne tekstove Mudraca u funkciji životnog savjetovanja. Primjerice, prilikom prvog susreta s nekom osobom, postavila bi pitanje o toj osobi i onda slijedom pravila dolaženja do odgovora, odnosno čitajuću određeni dio teksta I-Chinga došla do savjeta kako se odnositi prema toj osobi.
Inače, u Hrvatskom državnom arhivu unutar fonda Vesna Parun (HR HDA 1755) u kutiji 51 čuvaju se njeni ispisi za konzultiranje I-Chinga iz razdoblja 1969/1999.
Čitajući “Krv svjedoka” Vesne Parun, iznova i iznova, obzirom da zahtijeva ponovljeno čitanje i to s vremena na vrijeme i u ograničenom opsegu poradi zgusnutosti teksta i njegove višeznačnosti, osjetile smo veliku sličnost s tekstovima u I-Chingu. Stoga smo odlučile neka pravila kod uporabe ove knjige koristiti i pri prezentaciji šest većih slikarskih djela koja je Sanela Đurinec Raič počela ostvarivati na platnu. Dakle, svakoj slici bit će pridružen jedan broj (jedan od 64 moguća) te naslov koji objedinjuje taj savjetodavni sadržaj te citat iz knjige Krv svjedoka Parunove koji ga je inspirirao. Četiri rada na platnu izložena su na dominantnim izložbenim zidovima Galerije Kranjčar, dok se dva nala u prostoru na stalku.
Važan element izložbe je sofa sa stolićem na kojem se nalaze tri novčića za bacanje, listovi praznog papira na kojima će posjetitelji moći pomoću bacanja novčića nacrtati svoj heksagram te knjiga “Krv svjedoka” Vesne Parun podijeljena na 64 polja koja će se moći čitati u skladu s dobivenim konačnim brojem…Naravno, na stolu se nalaze precizna uputstva za ovu značenjsku igru.
Sastavni dio izložbe je i šest citata iz knjige “Krv svjedoka”, a koji su inspirirali nastanak pojedine slike.