Probudi se određena doza feminizma na spomen ovakvih vijesti, priznajem. Naime, u Washingtonu se prije koji dan ponovno otvorio Nacionalni muzej žena u umjetnosti (National Museum od Women in the Arts –NMWA).
Nakon dvije godine koliko je trajala sveobuhvatna obnova i gotovo 70 milijuna dolara napokon je ponovno otvorio svoja vrata, a umjetnička scena je prilično uzbuđena zbog ove vijesti. Kada je ovaj muzej otvoren 1987. godine, bio je prvi u svijetu posvećen isključivo umjetninama koje su izradile žene. I danas ostaje ključna točka za promociju žena u umjetnosti s čime se slaže vodstvo Muzeja na čijem čelu trenutno stoji ravnateljica Susan Fisher Sterling. Na pitanje, jesu li nam i dalje potrebni ovakvi muzeji, odgovara „Itekako, imamo još puno posla kao zajednica. Iako smo oduševljeni što druge umjetničke institucije sada preuzimaju ulogu s nama, mi svi se trebamo nastaviti truditi.“
Otvaranje muzeja kao neovisne, neprofitne organizacije bila je vizija jedna žene Wilhelmine Cole Holladay, filantropkinje i kolekcionarke iz Washingtona. Studirala je povijest umjetnosti i jako ju je zanimao koncept ljepote o kojem je stalno govorila. Bilo je to na putovanju Europom 1970-ih sa suprugom Wallaceom, kada je Holladay fascinirao rad flamanske slikarice iz 16. stoljeća Clare Peeters. Nakon povratka kući u Washington, poželjela je o njoj saznati više, no nigdje nije uspijevala pronaći informacije. Također, tada je shvatila da u tom udžbeniku povijesti koji se koristio na svim sveučilištima u SAD-u u to vrijeme nije bilo niti jedne žene umjetnice. Tako su ona i suprug počeli skupljati radove koje su izradile žene, da bi se na kraju udružili s drugim entuzijastima istomišljenicima kako bi kupili napuštenu zgradu koja je nekoć bila sjedište masona u DC-u (gdje, ironično, ženama nije bilo dopušteno ući niti boraviti). Muzej od samih početaka bio kontroverzan, navodi Sterling. “Zato što se muškim kritičarima nije sviđala činjenica da postoji takav muzej, a isto se može reći za mnoge muške umjetnike. Ali također, bio je kontroverzan jer ponekad, žene su smatrale da ne žele biti odvojene u muzeju samo za žene. Mislim da smo u biti pobijedili taj jaz.“
Muzej, koji u svojoj zbirci ima oko 6000 predmeta, prvi je muzej u svijetu posvećen isključivo promicanju žena kroz umjetnost. Danas je prepun radova žena koje su stekle međunarodni ugled, uključujući djela fotografkinje Berenice Abbott i Mary Ellen Mark, slikarice Georgije O’Keeffe i Amy Sherald, keramičarke Marie Martinez te multimedijske umjetnice Judy Chicago i Niki de Saint Phalle. Svojim zbirkama, izložbama, programima i internetskim sadržajem muzej nastoji potaknuti dinamičnu razmjenu umjetnosti i ideja. NMWA se zalaže za bolju zastupljenost žena umjetnica i služi kao vitalno središte za misaono vodstvo, angažman zajednice i društvene promjene. Muzej se bavi rodnom neravnotežom u prezentaciji umjetnosti iznošenjem na vidjelo važnih umjetnica iz prošlosti, istovremeno promovirajući velike umjetnice koje rade danas.
Muzej je osnovan još u studenom 1981. kao privatni, neprofitni muzej. Pet godina prije službenog otvaranja, NMWA je djelovao iz rezidencije Holladay, u kojoj se nalazio privremeni ured i obilasci zbirke pod vodstvom docenta. Godine 1983. muzej je kupio svoju zgradu na adresi 1250 New York Avenue, NW — znamenitost Washingtona u blizini Bijele kuće koja je izgrađena 1908. kao masonski hram. Obnovljena je i proširena u skladu s najvišim projektantskim, muzejskim i sigurnosnim standardima te je osvojila brojne arhitektonske nagrade.
U travnju 1987. NMWA je otvorio vrata stalne lokacije s inauguracijskom izložbom američke umjetnice, 1830. – 1930., istraživanjem koje je kurirala jedna od najistaknutijih feminističkih povjesničarki umjetnosti u zemlji, dr. Eleanor Tufts. Početkom 2021. muzej je započeo svoju prvu potpunu obnovu od 1987., dodavši gotovo 2500 četvornih metara galerijskog prostora, novi Learning Commons i poboljšanu dostupnost posjetiteljima.
Njegovo ponovno otvaranje itekako je značajno za svijet umjetnosti, a više o izložbama saznajte ovdje.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok