Društvene mreže, iako primarno stvorene za zabavu, odavno su prestale biti samo to. Postale su regulatori nerealnih standarda ljepote koji svakim danom ostavljaju sve dublje tragove na mlade generacije. Tinejdžeri, izloženi savršenim licima oblikovanima filterima, sve se češće suočavaju s nesigurnostima i osjećajem da nikad neće biti “dovoljno dobri”. No sada je TikTok, jedna od najpopularnijih platforma među mladima, odlučila reći: “Dosta”
Naime, platforma će uskoro zabraniti korištenje beauty filtera koji drastično mijenjaju izgled za korisnike mlađe od 18 godina. Ova odluka nije slučajna – dolazi kao odgovor na zabrinjavajuće podatke o sve većem broju tinejdžera koji se bore s tjeskobom i niskim samopouzdanjem uzrokovanim nerealnim standardima ljepote na društvenim mrežama.
Što se mijenja
Nova pravila uključuju ograničenja za filtere poput popularnog “Bold Glamour”, koji u nekoliko sekundi može promijeniti crte lica do neprepoznatljivosti. Umjesto toga, ostaju dostupni zabavni filteri, poput onih koji dodaju zeko uši ili klaunski nos jer njihova svrha nije uljepšavanje, već zabava. Također, TikTok uvodi i detaljnije opise filtera kako bi korisnici jasno znali što se mijenja prilikom njihove primjene.
“Istraživanja su pokazala da filteri koji mijenjaju izgled utječu na razinu samopouzdanja kod tinejdžera. Roditelji i mladi izrazili su zabrinutost oko toga kako publika često nije svjesna da je slika modificirana”, navodi se u priopćenju TikToka.
Hoće li ograničenja biti učinkovita
Iako zvuči obećavajuće, najveći izazov ostaje vjerodostojnost podataka o dobi korisnika. Ako maloljetnici unesu netočne informacije kako bi zaobišli ograničenja, postavlja se pitanje koliko će ova mjera biti učinkovita.
Taj problem prepoznali su i voditelji aplikacije pa, osim zabrane filtera, platforma uvodi i strože mjere za sprječavanje korištenja aplikacije djece mlađe od 13 godina. Novi sustavi, temeljeni na strojnom učenju, testirat će se u nadolazećem razdoblju kako bi automatski prepoznali korisnike koji varaju oko svoje dobi. Ipak, učinkovitost ovih mjera ostaje upitna.
Ovaj potez TikToka dolazi u jeku sve strožih globalnih regulacija društvenih mreža. Primjerice, australska vlada nedavno je uvela zakon koji zabranjuje djeci mlađoj od 16 godina korištenje platforma poput TikToka i Instagrama. Kompanijama koje ne spriječe maloljetnike u korištenju prijete kazne i do 49,5 milijuna dolara.
TikTokov potez može se promatrati kao svojevrsni signal – društvene mreže konačno prepoznaju važnost očuvanja mentalnog zdravlja svojih korisnika. No stručnjaci upozoravaju na to da zabrane same po sebi nisu rješenje. Ključ leži u edukaciji mladih, kao i njihovih roditelja o utjecaju digitalnih sadržaja na percepciju sebe.
Ostaje pitanje: hoće li ovaj potez doista donijeti promjenu? To nam ostaje za vidjeti, no jedno je sigurno, ovaj korak označava važnu prekretnicu u svijetu digitalnih platforma.
Foto: @haileybieber