Svi ti bezbrojni, često nevidljivi ili omalovažavani poslovi i popisi koji su neophodni za vođenje uspješnog doma dovode do mentalnog preopterećenja žena, posebno majki

Od toga se ne može pobjeći: moderno roditeljstvo postalo je iznimno zahtjevno. Društvena očekivanja su visoka i lako je “pasti” pod pritisak oponašanja utjecajnih osoba na društvenim mrežama. Aplikacije poput Instagrama glorificiraju životni stil bogatih i slavnih pa je opremanje doma za sva godišnja doba, odijevanje u odgovarajuće pidžame za svaki odmor ili putovanje na egzotične destinacije postao društveni must-have.

Žongliranje karijerom i brojnim obiteljskim i kućanskih obvezama

I sve je to OK ako znamo da iza takvih “savršenih” fotografija bogatih i slavnih stoji nekoliko osobnih asistenata koji planiraju i kreiraju takve “savršene fotografije”, ali većina “običnih” žena žonglira karijerom uz brojne obiteljske i kućanske obveze. Svi ti brojni, često nevidljivi ili omalovažavani poslovi i popisi koji su neophodni za vođenje uspješnog doma dovode do mentalnog preopterećenja žena, posebno majki.

Tradicionalno su žene odgajale djecu dok su muškarci išli na posao, ali industrijski napredak privukao su i žene u radnu snagu. Tijekom posljednjih 50 godina, veći pristup visokom obrazovanju doveo je do toga da žene rade dulje na zahtjevnim poslovima, a da istodobno preuzimaju odgovornost za vođenje kuće i odgajanje djece.

Kako se povećava mentalno opterećenje današnjih majki

Brojna istraživanja pokazuju da muškarci vjeruju u rodnu ravnopravnost kad je riječ o brizi o djeci i kućanskim poslovima, ali to, nažalost, nije u korelaciji s njihovim ponašanjem u realnosti. U većini muško-ženskih veza u kojima par ima djecu i/ili starije roditelje, uloga njegovateljice pada na majku… pa se i njezino mentalno opterećenje povećava.

E-mailovi i obavijesti iz škole ili vrtića stižu u svako doba dana i noći, a u njima se, primjerice, traži plaćanje izleta, dobrotvorne donacije ili kostimi za nastupe. Na kuhinjskom stolu gomilaju se obavijesti sa satova nogometa i glazbe; priložene dozvole koje čekaju na potpisivanje i vraćanje… Zidni kalendar u hodniku prikazuje prepun raspored rođendanskih zabava, baletnih recitala i predstava… Sve je to zabavno za vaše dijete, ali iscrpljujuće za vas kao roditelja. Ne samo da morate osigurati da budu na pravom mjestu u pravo vrijeme, već dodatno morate ispuniti i “ulogu životnog administratora” koji prati svaki događaj – jer svaka zabava zahtijeva dar, svaka aktivnost pravi pribor i opremu – koja mora biti a) čista i b) prave veličine.

Što znači “tiho odustajanje”

Jedna od popularnih fraza tijekom 2022. bila je “tiho odustajanje”, a opisivala je fenomen gdje zaposlenici obavljaju samo ugovorene sate i zadatke, izbjegavajući preuzeti dodatne zadatke i odgovornosti izvan svojih nadležnosti. Fenomen je izazvao brojne rasprave, jedni su ga zagovarali kao jedini fer i prihvatljiv pristup, drugi su se bunili da je – sebičan.
Međutim, dok se zapadni svijet borio prilagodbi i normalizaciji života nakon pandemije, brojni su liječnici i psihoterapeuti počeli upozoravati na veliki porast mentalnih poteškoća, a on je rezultirao globalnom pandemijom psihičkih problema.

Fenomenom “tihog odustajanja” prelio se i na domove. Majkama je sve teže žonglirati između svih obaveza koje imaju, no mnogima je opcija tihog odustajanje neizvediva. Naime, s jedne strane muči ih strah od osude drugih roditelja i prijatelja, a s druge strane velika su očekivanja i od djece i supružnika o tome kako se vodi dom. Taj pritisak sa svih strana neminovno dovodi do toga da se majke sve više osjećaju krivnje ako odstupe one neke rutine. Prema nekim istraživanjima, više od 96 % žena osjeća krivnju barem jednom dnevno pa ne čudi da majke koje preuzimaju odgovornost za kućanske poslove nastoje napraviti te zadatke kako bi izbjegle taj neugodan osjećaj. Premda su svjesne kako poslovi kao što su usisavanje, brisanje prašine i pranje rublja (ili ne) utječu na sve ukućane, njihova želja da sve štima i briga o svima samo povećavaju njihovo mentalno opterećenje.

Sve više žena odbija pokleknuti pred očekivanjima

Pa ipak, sve je više žena koje si pojednostavljuju obiteljski život odbijajući pokleknuti pred očekivanjima. U pokušajima da smanje teret sa svojih leđa neke odustaju, primjerice, od peglanja odjeće nastojeći vrijeme koje im je prije bilo potrebno za tu kućansku obavezu iskoristiti za sebe i svoje gušte. Druge mame nastoje smanjiti obaveze svoje djece poput sportskih i inih dodatnih aktivnosti, posebno ako ni djeca više ne pokazuju veliko zanimanje za njih. “Tihim odustajanjem” postaju i obaveze pečenja kruha i kolača za prikupljanje donacija za školu jer je jednostavnije kupiti ih u pekari, a mame sve više prepuštaju i odlučivanje djeci koga će zvati na rođendanske zabave umjesto da se “drže obveze” i zovu cijeli razred. To ne samo da im štedi bogatstvo na zabavama nego i znači da će izbjeći nesuglasice na igralištu koje se prečesto događaju.

To su možda male promjene načina života, ali sve igraju svoju ulogu u smanjenju psihičkog opterećenja za zaposlene majke. Jer “tiho odustajanje” od kuće ne znači potpuno odjavu. Neki aspekti obiteljskog života ne mogu se smanjiti, zbog čega je važno zastati, preispitati prioritete i obavljati ono što moramo.

Zato se i vi zapitajte koji su poslovi na vašem popisu nužni, a od kojih se može odustati? Može li vaš partner/suprug preuzeti dio odgovornosti za zadatke koji vas opterećuju? Možete li svojoj djeci prepustiti nekoliko kućanskih poslova? Postavite razlike između “treba” i “mora” – i bez pardona izbacite “treba” koje vam uzrokuju dodatni stres.
Ukratko, budite proaktivni kad se nosite s mentalnim opterećenjem. Postavite sebe i svoje mentalno zdravlje na prvo mjesto prioriteta – možda se iznenadite koliko će to pozitivno utjecati na vaš kućni život, odnose i mentalno zdravlje. Jer život je prekratak da bi ga proveli živcirajući se zbog druge čarape koja vam nedostaje, zar ne?

Foto: @adriennebailon