Ljetna preplanulost često se povezuje sa svježim, zdravim izgledom, no važno je znati kako do nje doći bez rizika za kožu. Brzo tamnjenje ne mora nužno značiti i neodgovorno izlaganje suncu, ali traži dobru pripremu, mjeru i pravilnu zaštitu.

Potaknuti time, u nastavku izdvajamo korisne savjete!

Priprema kože prije izlaganja suncu

Da bi koža ravnomjerno tamnila i pritom ostala zdrava, izuzetno je važno pravilno je pripremiti još prije prvog sunčanja. Ključni korak u pripremi je blagi piling, a najbolje ga je napraviti 2 do3 dana prije odlaska na plažu. Time se uklanjaju mrtve stanice s površine kože, čime se postiže glađa tekstura i ujednačen ten.  Nakon pilinga, važno je svakodnevno hidratizirati kožu, bilo losionom, mlijekom za tijelo ili hranjivim uljima. Naime, hidratizirana koža bolje podnosi sunce, sporije se isušuje i manje je sklona iritacijama, crvenilu i osipu.

Postupno izlaganje suncu

Jedna od najvećih pogrešaka je pokušati potamniti “u jednom danu”. Takav pristup često rezultira opeklinama, perutanjem kože i dugoročnim oštećenjem. Umjesto toga, idealno je tijelo postupno privikavati na sunce; prvih nekoliko dana boravak na direktnom suncu ne bi trebao trajati dulje od 20 do 30 minuta u komadu, posebno u satima kada je UV indeks niži, dakle prije 11 sati i nakon 17 sati.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hanna Schönberg (@hannaschonberg)

SPF je obavezan i ne usporava tamnjenje

Postoji zabluda da krema sa zaštitnim faktorom sprječava tamnjenje, no istina je upravo suprotna. SPF štiti kožu od UV oštećenja, ali istovremeno omogućava zdrav i postupan razvoj tena. Korištenjem kreme sa zaštitnim faktorom, tamnjenje traje dulje, ali je ujednačenije i sigurnije. Osim toga, koža ostaje elastična, bez mrlja i ljuštenja.

Ulja i pojačivači tamnjenja, ali s oprezom

Tan acceleratori, ulja i losioni koji ubrzavaju tamnjenje vrlo su popularni, no potrebno ih je koristiti pažljivo i pametno. Ključno je birati one proizvode koji ujedno sadrže UV zaštitu, barem SPF 15, po mogućnosti više. U suprotnom, koža je nezaštićena, što može dovesti do opeklina, prebrzog starenja kože, pa i ozbiljnijih posljedica poput oštećenja DNK stanica.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by karen gonzález (@karenxgs)

Hidratacija nakon sunčanja

Nakon svakog sunčanja, kožu treba nahraniti umirujućim i hidratantnim losionima, a  idealno je koristiti proizvode koji sadrže aloe veru, panthenol ili hijaluronsku kiselinu. Isto tako, redovita hidratacija čini ten postojanijim, sprječava pucanje i isušivanje te produljuje trajanje preplanulosti.

Foto: Instagram/@rocky_barnes