Današnja dejting kultura tema je o kojoj bismo mogli pričati satima, no zaključci bi uglavnom bili sljedeći: odnosi su postali brzi, fragmentirani i često lišeni jasne komunikacije. Poruke zamjenjuju razgovore, upoznavanja se događaju putem aplikacija, a prekidi odnosa sve češće nemaju kraj, samo tišinu. U takvom okruženju, emocionalna zbrka nije iznenađujuća, nego sve češća posljedica jer osobe ulaze i izlaze iz naših života bez objašnjenja, a granice između pažnje i stvarnog interesa postaju sve mutnije

U tom kontekstu sve se više spominje novi obrazac ponašanja pod zanimljivim nazivom submarining. U kratkim crtama, ako vam se netko s kime ste prekinuli ili izgubili kontakt bez jasnog razloga, iznenada ponovno javlja kao da ništa nije bilo, “čestitamo”, upravo ste submarinani.

Koja je razlika između ghostinga i submarininga?

E sad, i ghosting i submarining temelje se na naglom prekidu komunikacije bez objašnjenja, no razlika leži u onome što dolazi (ili ne dolazi) nakon toga. Kod ghostinga osoba jednostavno nestaje i ne javlja se više, dok submarining znači da se ta ista osoba nakon nekog vremena ponovno pojavi, ali potpuno ležerno i kao da se ništa nije dogodilo. Tako umjesto razrješenja, ostaje dojam nedovršenosti, a povratak bez konteksta i bez suočavanja s razlozima nestanka stvara dodatnu konfuziju. Upravo ta neizvjesnost i odsutnost jasnoće čini submarining vrlo emocionalno iscrpljujućim i zbunjujućim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hanna Schönberg (@hannaschonberg)

Zašto se to događa

To bismo i mi voljeli znati, no stručnjaci kažu da se submarining često povezuje s emocionalnom nezrelošću i obrascima izbjegavanja bliskosti jer je riječ o ponašanju koje proizlazi iz straha od vezanja ili preuzimanja odgovornosti. Kad odnos postane dublji ili zahtjevniji, osoba se povlači, no čim ponovno osjeti potrebu za pažnjom ili određenom vrstom potvrde, vraća se bez ikakvog objašnjenja. Takav povratak najčešće nije rezultat iskrenog interesa, već način da osoba provjeri jeste li još uvijek emocionalno dostupni, bez iskrene namjere da odnos razvija ili produbljuje.

Stoga u svijetu u kojem su poruke, nažalost, baza prvih koraka u odnosima, a emocionalna pažnja gotovo potrošna roba, ovakvo ponašanje postaje sve učestalije. Submarining je, u tom smislu, oblik emocionalnog rezerviranja te bezvezni pokušaj da se nekoga zadrži “u blizini”, bez stvarnog angažmana. Isto tako, osim emocionalne nezrelosti, motivacija za takvo ponašanje često leži u dosadi, usamljenosti ili jednostavnom osjećaju da će “uvijek postojati netko u pozadini” zahvaljujući kulturi preplavljenoj prividom beskonačnih izbora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We’re All Primos! (@wereallprimos)

Kako reagirati ako vam se dogodi submarining

Prvi korak jest postavljanje jasnih granica. Važno je prepoznati obrazac i ne idealizirati osobu samo zato što se ponovno javila jer takav povratak nije znak stvarne promjene ili dublje povezanosti, već površan impuls. Ako vam takvo ponašanje smeta ili vas emocionalno uznemiruje, imate potpuno pravo ignorirati poruku, tražiti objašnjenje ili jasno izraziti da ne želite ponovno uspostaviti kontakt bez odgovornosti s druge strane.

I zapamtite, submarining nije znak interesa, već oblik emocionalnog testiranja. Najzdravije što možete učiniti za sebe jest ignorirati takvo javljanje i nastaviti sa svojim životom jer osoba koja se vraća bez objašnjenja nikad niti nije imala ozbiljnu namjeru s vama.

Foto: Instagram/@lisonseb