Vjerujemo da će se mnogi složiti s nama kad kažemo da je današnje poslovno okruženje izazovnije nego ikad i pritom mislimo na postavljanje, nerijetko, nerealnih očekivanja. Sve to, prenatrpanost poslom i stres, posljedično dovodi do bolesti modernog doba, burnouta, ali postoje trikovi kako svjesno možete raditi drugačije i izbjeći neugodne posljedice
U radnom svijetu često se podrazumijeva da je uspjeh proporcionalan količini posla obavljenog u najkraćem mogućem roku. Međutim, trend tzv. spore produktivnosti donosi drukčiji pristup koji je usmjeren na kvalitetu, strategiju i rad u skladu s vlastitim tempom. To znači da ovaj način rada omogućuje bolje rezultate uz manje stresa i potiče dugoročnu učinkovitost te rad s naglaskom na promišljenost umjesto stalnog reagiranja na trenutačne zahtjeve.
Stoga evo nekoliko savjeta kako prakticirati sporu produktivnost te raditi bolje i motiviranije:
Zauzet ne znači biti i produktivan
Mnogi produktivnost povezuju s brzinom i stalnom zauzetošću, ali stvarnost je drukčija. Statistike pokazuju da je prosječna osoba doista produktivna manje od tri sata dnevno, dok ostatak vremena provodi rješavajući nepredviđene situacije ili jednostavno gubi vrijeme na beznačajne sitnice.
Dajte prednost kvaliteti ispred kvantitete
Umjesto da svakodnevno pokušavate završiti deset ili više zadataka, fokusirajte se na nekoliko najvažnijih i obavite ih temeljito. Ovaj pristup zahtijeva promjenu razmišljanja, odnosno potrebno je usmjeriti se na zadatke koji doprinose ključnim ciljevima.
Radite pametnije, a ne više
Prakticiranje spore produktivnosti zahtijeva svijest o vlastitim razinama energije tijekom dana. Dakle, analizirajte kada ste najfokusiraniji i najbolje raspoloženi za rješavanje složenih zadataka. Primjerice, jutarnje sate možete rezervirati za zahtjevne projekte, dok manje važne zadatke rješavate tijekom popodneva kad je vaša energija prirodno niža.
Ograničite vrijeme za e-mailove i poruke
Neprestano provjeravanje poruka prekida radni fokus i smanjuje produktivnost, a svaka distrakcija zahtijeva dodatne 23 minute da biste se ponovno usredotočili. Sukladno tome, planirajte točno određeno vrijeme u danu za provjeru poruka kako biste se ostatak vremena mogli posvetiti koncentriranom radu.
Pauze = bolja produktivnost
Za veću produktivnost potrebno je vrijeme kad ne radite jer redovite pauze sprječavaju mentalnu iscrpljenost i povećavaju kognitivne sposobnosti kad se vratite poslu. Isto tako, istraživanja pokazuju da kratki odmori tijekom dana smanjuju stres i poboljšavaju kreativnost.
Foto: Unsplash, Pexels