Veterinarska ambulanta BUBA prva je adresa na kojoj je započela priča Vetti Grupe, a upravo kroz BUBU oblikovani su temelji i standardi koje Vetti Grupa danas njeguje u svim svojim članicama.
U suradnji s iskusnim timom tada već dobro poznate zagrebačke ambulante BUBA, razvijena je vizija suvremene veterinarske ustanove koja spaja vrhunsku stručnost s toplinom, povjerenjem i iskrenom brigom za zdravlje životinja. I tako počinje priča o Veterinarskoj klinici BUBA.
U klinici BUBA ništa nije prepušteno slučaju. Svaki ljubimac i njegov vlasnik prolaze pažljivo osmišljen proces — od prvog kontakta pa sve do završetka liječenja i daljnje podrške.
Vlasnici su pritom ravnopravni partneri u cijelom procesu jer u klinici vjeruju da je otvorena i iskrena komunikacija ključ uspješnog liječenja. Timski pristup, u kojem sudjeluju vrhunski stručnjaci iz različitih područja veterinarske medicine, omogućuje da se svaki zdravstveni problem, bez obzira na složenost, rješava stručno, temeljito i s puno pažnje.
Klinika pruža sveobuhvatne usluge, uključujući internu medicinu, kirurgiju, ortopediju, dermatologiju, stomatologiju, kardiologiju, onkologiju, neurologiju, endoskopiju, naprednu dijagnostiku (RTG, CT, ultrazvuk, laboratorij) te hitne intervencije i mogućnost hospitalizacije u moderno opremljenim prostorima prilagođenima potrebama pacijenata.
Ono što BUBU posebno izdvaja jest odnos koji grade sa svakim ljubimcem i njegovim vlasnikom. Stručnost se ovdje ne mjeri samo znanjem i tehnologijom nego i pažnjom, strpljenjem i razumijevanjem.
Svaki pregled, svaka terapija i savjet prilagođeni su individualnim potrebama ljubimca, a tim BUBA klinike pažljivo osluškuje i vlasnike, svjesni koliko je važno da i oni budu sigurni i informirani kroz cijeli proces liječenja.
U klinici BUBA vjeruju da veterina nije samo znanost nego i istinska posvećenost – spoj stručnosti, povjerenja i srca.U klinici BUBA svaki je detalj pažljivo promišljen kako bi ljubimci i njihovi vlasnici znali da pomoć stiže onda kad je najpotrebnija – u bilo koje doba dana ili noći. Zato BUBA nudi noćno dežurstvo, jednu od rijetkih takvih usluga u Hrvatskoj, koja osigurava da nijedan hitan slučaj ne ostane bez stručne pomoći.
Ključno lice noćnog dežurstva, poznato mnogim vlasnicima, jest dr. Maja Platiša, doktorica veterine koja je svoju britansku adresu nakon 10 godina rada u specijaliziranim klinikama za male životinje zamijenila rodnom Hrvatskom. Tjednima kada nije u dežurstvu, Maja boravi u Lici, gdje okružena prirodom brine o životinjama i imanju, a tijekom radnih dana u velikoj gradskoj klinici utjelovljuje smirenost i pouzdanu skrb upravo onda kada je najpotrebnije.
Osim dežurstva, BUBA je poznata i po vrhunskoj kirurgiji, koja okuplja tim renomiranih stručnjaka. Na čelu kirurškog odjela je dr. sc. Andrija Musulin, dr. med. vet., koji je nakon bogatog iskustva i znanstvenog rada na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu preuzeo voditeljsku ulogu i donio svježinu, inovativnost i vrhunsku stručnost u vođenju složenih kirurških slučajeva.
Dio kirurškog tima je i dr. Nikola Bunevski, poznati makedonski veterinar specijaliziran za najsloženije operativne zahvate.
Uz njih, nezaobilazno ime BUBA kirurgije je i dr. Stella Lukman, omiljena među pacijentima i vlasnicima, poznata po svojoj preciznosti, stručnosti i posebnom odnosu prema svakom ljubimcu kojeg vodi kroz zahtjevne kirurške procese.
To je samo dio kirurškog tima u kojem, uz dr. Ivanu Ljolje, dr. Tomislava Planinića te brojne vrsne veterinare i tehničare svatko daje svoj doprinos kako bi sve funkcioniralo besprijekorno.
Klinika BUBA kroz širok spektar usluga, među kojima su stalno dostupno dežurstvo i specijalizirana kirurgija, ponovno potvrđuje što znači pružati cjelovitu, vrhunsku veterinarsku skrb – vođenu stručnim znanjem, ali i toplim, ljudskim pristupom koji ulijeva povjerenje.
Dr. sc. ANDRIJA MUSULIN, dr. med. vet.
Dr. sc. Andrija Musulin nedavno se pridružio timu klinike BUBA kao vrhunski stručnjak s bogatim kliničkim iskustvom koje je stekao radom na Veterinarskom fakultetu.
Njegov glavni fokus je kirurgija mekih tkiva, a dodatno ga jako zanima i područje neurokirurgije.
“Najviše me veseli kad životinja koja je bila na rubu smrti nakon operacije da pusu”, kaže kroz smijeh. “Takvi trenuci potvrđuju da smo napravili dobar posao i vratili kvalitetu života ljubimcu, ali i radost njegovim vlasnicima”, naglašava dr. Musulin.
Ističe kako ga je privukao jedinstveni pristup klinike BUBA koja, unatoč najmodernijoj dijagnostici i vrhunskim medicinskim uslugama, zadržava toplinu i osobni pristup pacijentima.
“Izazov je spojiti vrhunsku stručnost i osobni odnos kao u manjoj ambulanti, ali ovdje se svi trude da taj aspekt pružanja usluge uvijek bude na visokoj razini.”
Iako je raditi kao profesor bilo iznimno ispunjavajuće, dr. Musulin odlučio se pridružiti klinici BUBA kako bi mogao intenzivnije raditi direktno s pacijentima te prenositi svoje bogato iskustvo mlađim kolegama kroz praktične edukacije.
“Količina dostupnih informacija je golema, a na nama iskusnijima je da pomognemo mlađima isfiltrirati te informacije i učinkovito ih povezati s praksom. Edukacija je uvijek ključ razvoja naše struke”, zaključuje.
Upitan o najzanimljivijim životinjama koje je operirao, izdvojio je kajmana koji je progutao velike količine silikona, što je bio pravi izazov jer je kod hladnokrvnih životinja teško odmah procijeniti uspješnost operacije.
Posebno pamti i slučaj leopardice koju je operirao baš na svoj rođendan te psa koji je progutao kamen i jedva preživio. “Taj pas danas je moj najdraži pacijent, redovito nas posjećuje svakih nekoliko mjeseci i uvijek se iznova razveseli kad me vidi. Upravo su ti trenuci razlog zbog kojeg toliko volim svoj posao.”
Mag. univ. chirurg. NIKOLA BUNEVSKI, dr. med. vet.
Dr. Bunevski usavršavao se za endoskopiju, mini invazivnu kirurgiju, trahealne stentove te abdominalnu i torakalnu kirurgiju. Iako radi različite kirurške zahvate, upravo minimalno invazivne operacije najčešće su na njegovom rasporedu jer one pacijentima donose najmanje stresa i traume. Upravo to ga najviše veseli u poslu – mogućnost da uz minimalnu invaziju smanji traumu tkiva te tako omogući brži i ugodniji oporavak životinja. Na klinici BUBA uspješno ugradio trahealni stent, zahvat koji se rijetko izvodi zbog potrebe za specijalnim uređajem zvanim flouroskop, koji klinika posjeduje.
Kad je riječ o zanimljivim slučajevima, lista je duga – psi često progutaju čarape ili igračke ili lopte, dok se štapovi i druga neobična strana tijela znaju pronaći u nosu ljubimaca. Životinje progutaju doslovno svašta, a svaki takav zahvat predstavlja novi izazov. No, unatoč zahtjevnosti posla, dr. Bunevski ne bi mijenjao svoju struku ni za što.
Posebno pamti teške slučajeve i njihove vlasnike. Kroz svoj rad naučio je puno, ne samo o medicini već i o ljudima – njihove emocije, povezanost s ljubimcima i životne situacije često ostavljaju dubok dojam. Veterina je za njega puno više od struke; to je posao u kojem zajedno s vlasnicima prolazi kroz najteže trenutke i iz svake priče iznova uči.
Stella Lukman, dr. med. vet.
Dr. Stella Lukman vrhunska je specijalistica čiji bogati spektar interesa i vještina obuhvaća primarno kirurgiju mekih tkiva, neurokirurgiju, CT dijagnostiku, endoskopiju i ortopediju. Od malih nogu, inspirirana svojim ocem i djedom, obojicom veterinarima, razvila je duboku ljubav prema veterini i rano prepoznala svoj životni poziv. U sklopu ERASMUS-a, dr. Lukman stekla je vrijedno iskustvo radeći u kirurgiji u Gentu u Belgiji, što ju je dovelo do sadašnjeg usmjerenja.
Nakon toga radila je 3 godine u Beču gdje je i završila specijalizaciju iz kirurgije mekih česti a nakon povratka u Hrvatsku odabrala je kliniku BUBA zbog izvrsnog mentorskog programa. “Univ. mag. chirurg. Ivana Ljolje, dr. med. vet. vodila je moj mentorski program i tu sam naučila puno o kirurškim zahvatima. Smatram da su stalne edukacije ključne za uspjeh i usavršavanje u svakom zanatu, stoga se redovito educiram u Hrvatskoj i inozemstvu”, ističe dr. Lukman.
Radila je na vrlo zanimljivim zahvatima koji nisu česti u veterini, a za koje je potrebna iznimna preciznost i smirenost. Ortopedija, operacije kralježnice, endoskopija te izuzetno složeni zahvati poput portosistemskog šanta samo su dio njezine opsežne karijere. Njezin profesionalni put obilježen je stalnim usavršavanjem i istraživanjem novih metoda, čime osigurava svojim pacijentima pristup najnovijim dostignućima u veterinarskoj medicini.
Osim vrhunske stručnosti, dr. Lukman njeguje brižan i temeljit pristup svakom pacijentu, svjesna koliko su podrška i razumijevanje važni ljubimcima i njihovim vlasnicima. Upravo je zbog toga omiljena među pacijentima i njihovim vlasnicima, koji joj vjeruju i cijene njezinu toplinu i predanost.
Maja Platiša, dr. med. vet. – veterinarka kojoj vjerujete u sitnim noćnim satima
Dr. Platiša smatra da su rad u veterinarskoj klinici dostupnoj 0-24 i život na imanju u Lici savršen spoj oba svijeta. S jedne strane, uživa u prirodi, miru i seoskom životu – bez stresa – bez stresa, buke i zagađenja – a s druge strane ima priliku raditi u suvremenoj klinici s vrhunskom opremom i stručnim timom.
Na svom imanju ima tri psa, tri mačke te pomaže bratu na farmi s čak 180 goveda, što zahtijeva puno planiranja, ali donosi i veliko zadovoljstvo. U Lici je pronašla svoj dom, privučena prekrasnom prirodom i mogućnošću da uskladi privatni život s profesijom koju voli, nakon što se vratila u Hrvatsku zbog posla u klinici BUBA.
Rad u hitnoj veterini često znači borbu s vremenom gdje svaka minuta može odlučivati o životu pacijenta. Nažalost, neki pacijenti dolaze u terminalnoj fazi kad jedino što mogu učiniti jest olakšati im patnju. Ipak, postoje i slučajevi kad se stanje životinje, prvotnim lošim prognozama, polako popravi popravi, posebno kod kompleksnih autoimunih bolesti ili problema s kretanjem.
Dežurstva su fizički zahtjevna, a za dr. Platišu najteži dio je ostaviti vlastite životinje kod kuće kada dolazi na posao u Zagreb. No, unatoč tome, svoj posao voli i ispunjava ju kad vidi pozitivne ishode.
“Tijekom noćnih dežurstava često radimo s pacijentima koji nisu naši redovni, što predstavlja izazov – vlasnici su u panici i nemaju uvijek sve prethodne nalaze pa moramo dijagnostiku slagati poput slagalice. Uvijek nastojimo izbjeći nepotrebne pretrage, ali ponekad je to teško kad nemamo potpunu povijest bolesti. Zato je uvijek lakše kad su pacijenti već pod našom skrbi i imamo uvid u njihovo stanje otprije”, ističe dr. Platiša.
Dr. Elena Ćakić – tipičan dan u veterinarskoj klinici BUBA ne postoji
Dr. Elena Ćakić, omiljena internistica klinike BUBA, opisala nam je kako izgleda tipičan dan na klinici: “U veterinarskoj klinici koja radi 24 sata dnevno ne postoji tipičan dan. Nekad imamo puno hitnih slučajeva, a ponekad su češće dnevne kontrole. Nikad, pa ni noću, ljubimci nisu sami. Uvijek je prisutan veterinar, zajedno s tehničarima koji pomno prate stanje pacijenata, osobito na intenzivnoj njezi. Smjene se izmjenjuju kroz jutro, popodne i noć, a između smjena prenose se sve ključne informacije. Ujutro obavljamo prijame za zahvate i slijede operacije, dok su pregledi i kontrole raspoređeni tijekom cijelog dana. Naravno, hitni slučajevi primaju se uvijek.”
Naglašava i kako se klinika suočava s izazovnim situacijama: “Najizazovniji su nam slučajevi jako mladih ljubimaca čiji je ishod neizvjestan. Osobito smo osjetljivi na njih iako pristupamo individualno svakoj životinji i svakom vlasniku. Za ozbiljne slučajeve formiramo konzilij i zajednički donosimo odluke bez žurbe.”
Vlasnike ljubimaca često pozitivno iznenadi brzina i opremljenost klinike. “U samo 24 sata možemo obaviti sve potrebne pretrage, od krvnih pretraga preko CT-a, do operacije, nakon čega je ljubimac već idući dan u oporavku. Ljudi često uspoređuju našu brzinu s iskustvom u humanoj medicini, gdje se na iste postupke ponekad čeka mjesecima. Također, posebno nas raduje što se ljubimci rado vraćaju na kontrole, a vlasnici prepoznaju koliko su njihovi ljubimci dobro tretirani”, zaključuje dr. Ćakić. Klinika BUBA planira daljnji razvoj kroz proširenje kapaciteta, uvođenje holtera, nabavu dodatne laboratorijske i oftalmološke opreme, čime će još više podignuti razinu svoje usluge.
Savjeti za proljeće: Kako pripremiti ljubimce na proljetne izazove
Proljeće donosi pravu radost ljubimcima – psi uživaju u dugim šetnjama i trčanju po livadama, dok mace s oduševljenjem istražuju nove mirise i prate zujanje kukaca. Ipak, sigurnost je uvijek na prvome mjestu! Povodac je obavezan na nepoznatim terenima kako bi psi bili pod nadzorom, a važno je i pripaziti na pojedine proljetne biljke koje mogu biti opasne za pse i mace.
Također, dolaskom toplijeg vremena raste i rizik od uboda pčela, osa i drugih insekata, što može izazvati alergijske reakcije. Ako primijetite otečenost, teško disanje ili neobično ponašanje, odmah se obratite veterinaru. Također, u proljeće su posebno aktivni krpelji, pa je iznimno važno na vrijeme primijeniti antiparazitike – bilo u obliku ampula, ogrlica ili tableta – kako bi ljubimci bili zaštićeni od bolesti koje krpelji mogu prenijeti.
Ne zaboravite ni na redovita cijepljenja protiv zaraznih bolesti – i za pse i za mačke – jer preventiva je najbolji oblik zaštite. Osigurajte ljubimcima dovoljno svježe vode, lagane sezonske poslastice i, naravno, puno maženja – jer proljeće je još ljepše uz sretne i zdrave ljubimce.
Foto: PR