Svaki tjedan donosimo vam pregled važnih vijesti iz područja društva, kulture i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a od velikog su značaja ili pomaka za određenu industriju – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru

Ryanair uveo ekskluzivnu pretplatu “Prime” za putnike kojom možete značajno uštedjeti

Ryanair je predstavio novu pretplatničku uslugu “Prime” koja za 79 eura godišnje nudi niz pogodnosti, uključujući besplatan odabir sjedala, putno osiguranje i ekskluzivne popuste na letove. Cilj programa jest privući redovite putnike i omogućiti im značajne uštede na putovanjima, a prema tvrdnjama Ryanaira, putnici koji lete 12 puta godišnje mogu uštedjeti do 420 eura, što je pet puta više od cijene pretplate. Čak i oni koji putuju samo tri puta godišnje mogli bi uštedjeti više nego što stoji članstvo. No ekološke organizacije upozoravaju na to da ovakve pretplate potiču češće letenje, što povećava emisiju štetnih plinova i negativno utječe na okoliš.

Stručnjaci iz Europske agencije za okoliš upozoravaju da bi se održivi turizam trebao više oslanjati na ekološki prihvatljive oblike prijevoza, poput javnog prijevoza, biciklizma i hodanja, pa kritičari smatraju da pretplatnički modeli poput ovog samo dodatno pogoršavaju problem prekomjernog zrakoplovnog prijevoza i njegove ekološke posljedice.

Zadar dobiva novu pješačku rutu – Camino Zadar

Zadarska županija uskoro će dobiti novu pješačku rutu – Camino Zadar, koja će biti službeno otvorena 5. travnja 2025. u sklopu obilježavanja Dana Zadarske županije. Staza duga 13 kilometara spaja povijesne lokalitete, prirodne ljepote i kulturnu tradiciju te je pogodna za sve ljubitelje šetnje i boravka na otvorenom.

Ruta prolazi kroz raznolike krajolike i stare gradske jezgre; početna točka nalazi se u Kožinu, a zatim vodi kroz Prorokoviće i Ninske Stanove do Nina, grada poznatog po bogatoj povijesti i prepoznatljivim pješčanim plažama. Camino Zadar dio je šire mreže Camino Croatia, koja povezuje Hrvatsku s europskim pješačkim i hodočasničkim stazama. Iako se oslanja na povijesnu tradiciju hodočašća, ova ruta nije namijenjena isključivo vjernicima već je otvorena za sve koji žele uživati u dugoj šetnji, istražiti kulturnu baštinu i provesti vrijeme u prirodi.

Lady Gagu “zaradila” golemu tužbu zbog navodne krađe logotipa

Američka pop zvijezda Lady Gaga trenutačno se suočava s tužbom surf brenda Lost International, koji tvrdi da njezin novi album “Mayhem” nosi njihov dugogodišnji logotip. Tvrtka iz Kalifornije podnijela je tužbu u kojoj navodi da je logotip na Gaginom promotivnom materijalu “gotovo identičan” njihovom zaštitnom znaku. Lost International ističe da koriste naziv “Mayhem” od 1986. godine te da je dizajn njihovog logotipa nepromijenjen od 1988. godine. Tvrtka tvrdi da je Gaga ignorirala njihov zahtjev za prestankom korištenja dizajna te sada traže odštetu od 100 milijuna dolara.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

S druge strane, Gagin odvjetnik tvrdi da je tužba “neutemeljena” i da se radi o pokušaju iskorištavanja njezinog uspjeha, a rezultate ove pravne bitke i hoće li utjecati na nadolazeću turneju glazbenice tek ćemo saznati.

Borba protiv sve prisutnijih AI botova: Stiže novi sustav obrane od “krađe sadržaja”

Kako spriječiti AI alate da neovlašteno prikupljaju podatke s web-stranica? Tvrtka Cloudflare tvrdi da ima rješenje koje su nazvali “AI labirint”, inovativan sustav dizajniran za hvatanje botova koji pretražuju web za treniranje umjetne inteligencije. Sustav funkcionira tako da, kad otkrije bot koji prikuplja podatke na neetičan način, preusmjerava ga na niz beskorisnih, generiranih stranica. Time se AI modelima otežava i usporava proces učenja, bez utjecaja na ljudske korisnike ili rezultate pretraživanja.

Cloudflare navodi da je broj AI botova koji pretražuju internet “eksplodirao” u posljednjih nekoliko godina, a autori i vlasnici web-stranica sve se više žale na krađu sadržaja. Osim ovakvih tehničkih rješenja, stručnjaci smatraju da su nužni i pravni okviri koji će regulirati način na koji se AI modeli treniraju, osobito kad je riječ o zaštiti autorskih prava, što je postalo sve veći problem i prilikom korištenja Chat GPT-ja.

I dok se industrija prilagođava ovim izazovima, umjetnici i izdavači istražuju i druge metode zaštite, poput dodavanja nevidljivih podataka u slike i tekstove kako bi otežali njihovo korištenje u AI modelima koji preuzimaju svijet.

Foto: Pexels