Večeras i sutra ljubitelji astronomije imat će priliku promatrati rijedak astronomski fenomen – plavi Supermjesec

Svi ljubitelji astronomije večeras će moći uživati u izuzetno rijetkom astronomskom fenomenu – plavom Supermjesecu. Ova pojava, koja se događa jednom svake dvije do tri godine, pruža jedinstvenu priliku za promatranje Mjeseca u njegovom punom sjaju, kad se nađe na najbližoj točki Zemlji u svojoj orbiti.

Što je plavi Supermjesec

Supermjesec se događa kad puni Mjesec dospije u fazu kad je najbliži Zemlji, čineći ga većim i svjetlijim na noćnom nebu. Plavi Mjesec, unatoč svom imenu, ne znači da će biti plave boje.

U astronomiji, ovaj termin koristi se kad se u jednom kalendarskom mjesecu pojave dva puna Mjeseca ili kad se u jednoj sezoni dogode četiri puna Mjeseca. Ova je pojava prilično rijetka, pa od tuda dolazi i izraz u engleskom jeziku “once in a blue moon”, koji se koristi za nešto što se događa vrlo rijetko.

Najbolje vrijeme za promatranje

Najbolje vrijeme za promatranje plavog Supermjeseca jest tijekom njegova izlaska, koji se može usporediti sa zalaskom Sunca. Ovisno o vašoj lokaciji, Mjesec će se početi dizati oko 20:30, dok će se na sjevernijim geografskim širinama poput John O’Groatsa u Škotskoj, to dogoditi nešto kasnije, oko 21:10.

Prema NASA-inim podacima, večerašnji Supermjesec će biti oko 6,2 % veći i 12,8 % sjajniji od prosječnog punog Mjeseca. Ovo je tek početak jer će svaki sljedeći Supermjesec ove godine biti još veći i sjajniji.

Večerašnji plavi Supermjesec prvi je od četiri uzastopna Supermjeseca koja će nas pratiti u sljedeća četiri mjeseca. Sljedeći Supermjesec bit će vidljiv 18. rujna, nakon čega slijede Supermjeseci 17. listopada i 15. studenoga. Posebno je zanimljivo napomenuti da će se rujanski Supermjesec poklopiti s djelomičnim lunarnim pomračenjem, što će dodatno obogatiti astronomski spektakl na nebu.

Stoga, ako ste ljubitelj noćnog neba, svakako iskoristite priliku i uživajte u pogledu na ovaj rijedak i predivan fenomen.