Tek što smo predahnuli od uživanja u blagdanskim delicijama, sustiglo nas je vrijeme krafni. Vjerujemo da je jako mali broj onih koji krafne ne vole, posebnice kada svemu pridodamo činjenicu da se danas krafne mogu kupiti u raznim varijantama, odnosno nadišle su klasična punjenja na koja smo navikli.

Ipak, moramo priznati da unatoč sjajnim inovativnim okusima, nama nema do meke, klasične krafne. Savršeno mekane iznutra s hrskavom korom izvana, krafne nude harmoniju okusa i tekstura koje nam instantno izazivaju ugodu i ovaj krušni desert čine omiljenim odabirom. Stoga, ovog puta odlučili smo preskočiti kupnju krafni i pokušati ih napraviti sami, a u tome nam je pomogao recept Sanje Mijac. Njezin blog „Domaćica“ i istoimena kuharica uvijek su prve postaje na kojima tražimo odlične recepte, stoga ne sumnjamo da će nas i ovaj oduševiti.

Recept u nastavku prenosimo u cijelosti, a vama predlažemo da požurite po sastojke i bacite se na pripremu.

Sastojci

  • 250 ml toplog mlijeka
  • 1 svježi ili suhi kvasac
  • 4 žlice šećera
  • 1 jaje
  • 2 žumanjka
  • 4 žlice ulja
  • 2 žlice ruma ili rakije
  • 1 vanilin šećer
  • 500 g glatkog brašna
  • prstohvat soli
  • limunova korica

Dodatno

  • 1 l ulja za prženje krafni

Priprema

  1. Zagrijte mlijeko da bude mlako pa u njega namrvite kvasac i dodajte žlicu šećera. Ostavite na toplom oko 10 minuta dok ne nabubri.
  2. U jednoj većoj posudi pjenjačom umutite jaje, žumanjke, šećer, ulje, rum i vanilin šećer pa u to dodajte brašno, kvasac, prstohvat soli i limunovu koricu. Zamijesite tijesto i ukoliko bude potrebe, dodajte još malo brašna kako biste umijesili lijepo glatko tijesto.
  3. Posudu s tijestom pokrijte i ostavite na toplom dok se ne digne (oko sat vremena ili zavisno o toplini prostorije).
  4. Kada se je tijesto diglo, prebacite ga na pobrašnjenu površinu i kratko ga još premijesite. Premiješano tijesto sada razvaljajte na debljinu od 1 cm. Slobodno dodatno pobrašnite tijesto od ispod i gore kako vam se ne bi ljepilo.
  5. Okruglom modlicom ili čašom (promjer od 6-7 cm pokazao se najboljim) izrezujte krugove i stavljajte ih sa strane na također pobrašnjenu površinu. Ostatak tijesta premijesite i oblikujte nove krafne.
  6. Ostavite da se krafne dižu na toplom, trebat će im oko 10 minuta ako je prostorija topla.
  7. Sada u duboki lonac nalijte ulje i pustite da se dobro ugrije (treba biti vruće). Kako znati da je temperatura ulja ispravna? Ulje je dobre temperature ako uronite dršku drvene kuhače u njega i oko nje se ravnomjerno stvaraju mjehurići.
  8. Vatru sada malo smanjite – čisto da održava toplinu ulja. Neke krafne su vam se sada već više digle od drugih. Njih ćete prvo stavljati u ulje.
  9. Uzmete krafnu i na ulje prvo ide njena gornja strana, znači ne ona koja je bila na brašnu već gornja. Naopačke nego kako su se dizale vani – idu u ulje. Stavljajte po tri, maksimalno četiri krafne u lonac.
  10. Vilicom svaku malo odignite nakon 10-ak sekundi i ako je rumena, odmah ju preokrenite na drugu stranu te ostavite da i ta druga strana porumeni i to je to. Ocijedite ih na papirnatom ručniku i ukrasite po želji.

Foto: Instagram / @sanja.mijac