Tko je jednom posjetio Pelješac, jasno mu je zašto se radi o jednoj od najpopularnijih domaćih destinacija ovog ljeta
Božanstvene plaže, mediteranski šarm, neke od najboljih hrvatskih vinarija na jednom mjestu, mogućnost bavljenja sportom, restorani s nezaboravnim pogledom na zalaske sunca, mir koji se teško pronalazi u ovako razvijenim mjestima… Pa, krenimo otpočetka!
Pelješac kao sinonim divnih plaža
Tko je bio na Pelješcu, a nije se zaljubio u njegove plaže i more, neka nam da kakav savjet kako se odljubiti, s obzirom na to da gotovo svake godine baš zbog biramo Pelješac kao ljetnu destinaciju. Ovo su samo neke od najljepših nam plaža.
Divna
https://www.instagram.com/p/CB-7nkLprD_/?utm_source=ig_web_copy_link
Ova plaža s razlogom visoko kotira na listama ne samo najljepših peljeških plaža, već i hrvatskih. Kombinacija šljunka i pijeska s pogledom na tirkizno i kristalno čisto more. Oko 10 km od Trpnja.
Jezero
https://www.instagram.com/p/CCGkgsDjB2V/?utm_source=ig_web_copy_link
Kilometar od mjesta Duba, nalazi se ova predivna plaža. O njezinom miru i statusu prave oaze dovoljno govori i informacija da se do nje ne može doći kopnenim putem. Ali ako uspijete doći do nje, tamo će vas dočekati idiličan pogled na Biokovo i idilično okruženje: mali potočić preko bijelog žala kojim se voda iz jezera ulijeva u čisto tirkizno more, osigurava zaista poseban doživljaj.
Mokalo
https://www.instagram.com/p/BvghuSPHUxD/?utm_source=ig_web_copy_link
Na južnoj strani Pelješca nalaze se plaže koje mnogi nazivaju najljepšima na Jadranu. Mokalo je egzotično malo mjesto nedaleko od Orebića kojeg krase lijepe plaže, gusto zelenilo okolne borove šume i vinogradi, a taj mirni zaljev skriva i plaže satkane od bijelog kamena, velebnih borova te fantastičan pogled na Korčulu.
Prapratno
https://www.instagram.com/p/CCAx4qTJCoT/?utm_source=ig_web_copy_link
Ova plaža je jako popularna među obitelji s djecom jer se radi o pješčanoj, dugoj i plitkoj plaži. Nakon čak 100 m udaljenosti može se dotaknuti tlo a nije naodmet ni to što je u svakom trenutku dostupno sve što vam je potrebno zbog dućana i okolnih štandova s voćem i povrćem, vinom i maslinovim uljem.
Žuljana
https://www.instagram.com/p/CC6dlpVANGd/?utm_source=ig_web_copy_link
Definitivni pelješki favorit mnogih koji su imali sreće posjetili Žuljanu. Osim što se u središtu ovog zaljeva nalazi velika šljunčana plaža, u blizini ćete pronaći mnogo dugih manjih pješčanih i šljunčanih plaža. More je kristalno čisto zahvaljujući jakim morskim strujama koje miluju ove divlje, ali ujedno i vrlo pitome obale.
Vinarije s nezaboravnim pogledom
Kao što smo već spomenuli u uvodu, na Pelješcu se nalaze neke od najomiljenijih hrvatskih vinarija, a mnoge oduševljavaju i svojim uređenjem te nezaboravnim pogledima. Teško da će vam biti dovoljno i 10 dana uživati u svima. Svakako isprobati sortu poluotoka – plavac mali, kao i bijelo vino s obližnje Korčule – Grk.
Saint Hills
Ovu vinariju ćete često vidjeti u mnogim vodičima i to s razlogom. Saints Hills vina proizvode se s tri pomno izabrana vinorodna područja kako bi se ostvario maksimalan potencijal zasađene sorte. U Istri – u selu Radovani pokraj Višnjana, u vinogradu sv. Ante, sadi se malvazija istarska, koja se kupažira s malo Chardonnaya i tako nastaje Mala Nevina. U Komarnoj – u vinogradu Sv. Roka, sadi se plavac mali od kojeg nastaje svježi, voćni plavac Sv. Roko, netipičan upravo zbog kamenitog terroira i specifičnosti koje ovo vinogorje nosi.
Na pelješkom položaju Dingač sadi se također plavac, iz kojeg nastaje zreli Dingač. Plavac s ovih položaja pretočen je u pitki rose koji je poznat i po zanimljivoj etiketi i imenu St. Heels. Spoj tradicije i znanja ne proteže se samo u proizvodnji vina, nego i eksterijerom i interijerom njihove Vinaria boutique na Pelješcu.
Vicelić
Ova vinarija spada među manje, ali izuzetno kvalitetne proizvođače vina na Pelješcu. Vinski podrum smješten je u Kuni Pelješkoj. Njihova vina, Dingač i plavac Vicelić, punog su tijela, a odišu crvenim bobičastim voćem začinske note i hrasta, upotpunjenim čvrstim i zrelim taninima. Izvoze se čak i u Englesku gdje ih u Londonu prodaje prestižni Berry Bros. & Rudd. Vinarija Vicelić nastavlja obiteljsku tradiciju te ju podiže na još kvalitetniji nivo.
Na prestižnoj poziciji Dingač u samim vinogradima, Mateo Vicelić izgradio je malu kolibu za potrebe vinskih izleta i degustacija. Gotovo smo sigurni da ljepše mjesto za kušanje vina od pozicije samih zelenih vinograda Dingača ne postoji. Pogled na Korčulu, Mljet, Lastovo i predivno plavetnilo otvorenog mora probudit će osjećaj divljenja i mira. Preporučujemo kušanje njegovog Dingača Vicelić i obilazak Mateovih vinograda u Dingaču.
Miloš
Vinarija Miloš u vlasništvu je obitelji već generacijama i najveću važnost pridodaje kvaliteti i ekološkoj proizvodnji. Vina su im elegantna i snažna te se Vinarija Miloš ubraja među najbolje proizvođače vina na Pelješcu.
Proizvode vino Stagnum, Stagnum Roze, Stagnum poluslatko, Stagnum desertno vino te plavac.
Osim vinskih proizvoda koji su svojevremeno osvojili i najprestižnije medalje poput srebra na Decanteru, obitelj Miloš zapažene rezultate postigla je i u proizvodnji maslinovog ulja osvojivši različite prestižne nagrade.
Matuško
Vinarija Matuško spada među najzanimljivije i najšarmantnije vinarije na Pelješcu s predivnom prostorijom za degustaciju. Skrivena od pogleda nalazi se u blizini poznatog tunela Dingač, a ispod kuće se nalazi prekrasan i ogroman vinski podrum koji se proteže stotinjak metara pod zemljom, a završava s velebnom prostorijom za degustaciju vina.
Tu možete isprobati Dingač Royal, Dingač Reserva, Dingač Superio, Don Mateo, Postup, Rukatac, Roze, Pošip, Plavac, cuvee Kristina…
Madirazza
Vinarija Madirazza je nastala po uzoru na francuske obiteljske podrume, te je godinama osvajala tržište povećavajući kapacitete i stvarajući prepoznatljiv brend kvalitetom svojih vina.
Njihovi vrhunski proizvodi Dingač i Postup odležavaju godinu dana u tišini hrastovih bačava, zatim 6 do 8 mjeseci u boci i tek tad su spremni za tržište.
Korta Katarina
Bez preuveličavanja, Korta Katarina se lako može nazvati najljepšom vinarijom na Pelješcu a i ponuda ne zaostaje. Pošip i Plavac mali svrstavaju se u sam vrh hrvatskih vina, a pogotovo dalmatinskih plavaca.
Zanimljivost je da su vlasnici Amerikanci, milijarderi Lee i Penny Anderson koji su u sklopu poslijeratne humanitarne akcije 2001. u Bosni i Hercegoini posjetili i Hrvatsku, te su se kao veliki gastronomi i ljubitelji vina, zaljubili u Pelješac i njegova vina te odlučili osnovati Korta Katarinu.
Miličić
Doći na Pelješac a ne posjetiti i isprobati Dingač Miličić, bila bi stvarno blasfemija. Ovaj odličan Dingač definitivno je nešto što se kontinuirano izdvaja među dalmatinskim plavcima.
Vrhunski plavci Dingač Miličić i Dingač Miličić barrique redovito imaju više od 14 vol.% alkohola, a na tržište izlaze tek potpuno dozreli u drvenim bačvama.
Tu je i Miličić Rukatac, bijelo vino proizvedeno od istoimene sorte, te Chardonnay koji također oduševljava svakim gutljajem.
Grgić
Vinarija najpoznatijeg hrvatskog vinara na svijetu, Miljenka Grgića, neizbježna je točka koju morate posjetiti kada pričamo o vinarijama. Za proizvodnju vina koriste isključivo grožđe najboljih vinograda s područja Pelješca i Korčule, kako bi osigurali vrhunsku kvalitetu vina, posebnu pažnju poklanjaju ekološkom uzgoju.
Osnovana od strane legendarnog Napa Valley vinara Miljenka “Mike” Grgića, njegove kćeri Violet Grgić i nećaka Ive Jeramaza, vinarija ima u u cilju proizvodnju vrhunskih tradicionalnih vina hrvatskih sorti grožđa, ponajviše Pošipa i Plavca malog. Vinarija Grgić se nalazi u Trsteniku.
Pelješac i njegovi gastro dragulji
Od opuštenih mjesta gdje se možete izležavati u guštati cijeli dan poput Čiringita, do restorana koji osim odlične hrane imaju i nezaboravne poglede, poput Matuška, Pelješac je pun gastro dragulja koje će vas oduševiti.
Ekstravaganca
Ovaj restoran (i smještaj) u blizini mjesta Lovište na sjeverozapadnom dijelu poluotoka Pelješca, već devet godina oduševljava slučajne i namjerne posjetioce. Do njega se može doć automobilom i morskim putem a tamo ćete pronaći vrhunsku mediteransku hranu: svježu jadransku ribu, školjke iz malostonskog zaljeva i žive rakove (jastoge, hlapove). Ribu spremaju na tri načina: gregada, brudet i grill, rakove na četri: gril, s paštom, buzara, salata. Na pogled ne treba trošiti slova, dovoljno je pogledati ovu fotografiju.
Tuna bar
Ovu malu gastro oazu u Trpnju vjerojatno će vam preporučiti bilo koji lokalac ali i posjetioc Pelješca koji je pojeo obrok tamo.
https://www.instagram.com/p/CDBCUd_pSrp/?utm_source=ig_web_copy_link
Zvijezda kuhinje je tuna na jako puno načina, od tuna steaka, sashimi tune, carpaccio tune.. Popularnost mjesta postaje još jasnija kada se upozna vlasnika – ribara Jakova Begovića koji ima jednu od 12 izdanih dozvola za lov udicom plavorepe tune u Hrvatskoj, s godišnjom kvotom od šest tona, od čega većina završi u njegovu restoranu. No osim toga, tamo možete uživati u vrhunskim lokalnim vinima i šampanjcima koji se savršeno sljubljuju s tunom.
Agroturizam Antunović
Obiteljsko gospodarstvo Antunović smješteno je u malom mjestu Kuna na poluotoku Pelješcu, mjestu okupanom suncem i okruženo vinovom lozom. U konobi Antunović, gosti ispod 300 godina starih zidova mogu uživati u najboljim specijalitetima pelješkog kraja. Nemojte se zaboraviti najaviti jer specijalitete koje spremaju ne mogu se požuriti.
View this post on Instagram
Kruh ispod peke, janjetina i kozletina, pikatić ili tripice, sve to spremaju po vašoj najavi. Ukoliko se pak u prolazu odlučite navratiti, svakako možete uživati u okusima pršuta, sira, kapulica, maslina, ulja i vina.
Vitaceae
Kada neki restoran ima više od 300 recenzija na Trip Advisoru, a ocjenu 5.0, znate da je to mjesto koje definitivno trebate posjetiti.
S obzirom na to da se radi o restoranu koji je svoje lovorike prikupio i zbog lokacije, pogleda, svježe hrane i osoblja koji se trudi učiniti vam dolazak tamo nezaboravnim iskustvom, nemamo što drugo reći osim da morate doći i uvjeriti se sami.
Ribar
U mjestu Trpanj, u neposrednoj blizini trpanjske rive nalazi se konoba “Ribar”. Kao jedna od najstarijih konoba u Trpnju s obiteljskom ribarskom tradicijom od čak 30 godina, ova konoba od samog početka nudi i njeguje izvornu autohtonu dalmatinsku kuhinju po obiteljskim receptima: rakovi i ribe iz osobnog ulova spremljene su po originalnim trpanjskim receptima zajedno s kamenicama i raznim drugim školjkama iz ovog područja.
Također, proizvodi su iz isključivo obiteljske eko-proizvodnje, a “poseban ugođaj ostvaruje glazba uživo koju samo za vas izvode članovi obitelji”, piše na njihovoj web stranici. Ne možemo reći da nismo uzbuđeni doći!
Čiringito
Ovaj opušteni beach bar i restoran u jednom, najbolji je izbor za posjetiti u Vignju tijekom dana.
Od jutarnjeg doručka, do bruncha, poslijepodnevnog koktela ili čaše rosea, tu možete uživati pored moru u društvu jazza, funka, lounge glazbe i pogleda na profesionalne windsurfere i kitesurfere te navijati za amatere.
Matuško
Ovaj restoran je vrlo vjerojatno onaj kojem se mnogi vraćaju kada dođu na Pelješac, baš kao i vinariji istog naziva. Ili možda bolje rečeno, pogledu koje ima. Tamo možete isprobati odlična Matuška vina ali pojesti i jako dobru hranu s naglaskom morske plodove i ribu.
I još…
Beach bar Adriatic Holiday resorta
U ovom jako fora beach baru u Mokulama, 4 km od Orebića, možete se opustiti uz osvježavajuće koktele, glazbu uživo i nezaboravnu atmosferu tik do plaže.
K2
Svega 50 m od centralne plaže za guštanje u raznim morskim sportovima nalazi se klub K2 u kojem se okupljaju lokalci ali i oni koji su došli na wind i kite surf u Viganj. Često možete naletjeti i na jako fora live svirke, odigrati biljar, stolni nogomet ili samo guštati u dobroj glazbi i opuštenoj atmosferi.
Croccantino
Doći na Pelješac a ne isprobati Croccantino sladoled bila bi velika greška. Zato se u slastičarnici u Orebiću ili u Vignju počastite ovim božanstvenim sladoledima koji nastaju baš u Vignju, par kilometara dalje od mjesta na kojem se prodaju.