Sad kad konačno možemo svakodnevno uživati na suncu, pravo je vrijeme da se ozbiljnije posvetimo pripremi kože. Sigurni smo da znate kako je pravilna priprema kože prije izlaganja suncu ključna, ne samo za postizanje ujednačenog i dugotrajnog preplanulog tena već i za očuvanje zdravlja

Naime, pravilna njega kože štiti kožu od isušivanja, oštećenja uzrokovanih UV zračenjem i znakova preranog starenja. Stoga, uz nekoliko jednostavnih koraka, kožu je moguće pripremiti tako da tijekom cijele sunčane sezone ostane elastična, hidrirana i zdrava.

Hranjivi piling kao prvi korak

Piling je ključan kako bi se uklonile odumrle stanice s površine kože koje mogu uzrokovati neujednačeno tamnjenje ili beživotan izgled tena. Također, blagim pilingom potiče se obnova stanica, a koža postaje glađa i spremnija za bolje upijanje hidratantnih proizvoda. Preporučuje se koristiti piling s nježnim česticama na bazi šećera, soli ili prirodnih sjemenki, a izbjegavati agresivne formule koje mogu izazvati iritacije. Piling treba raditi jednom do dva puta tjedno, a poseban oprez potreban je kod pilinga lica gdje je koža tanja i osjetljivija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lovisa Worge (@lovisaworge)

Hidratacija iznutra i izvana

Dobro hidratizirana koža otpornija je na sunčeve zrake i manje sklona isušivanju, ljuštenju i pojavi bora. Hidrataciju treba osigurati na dva načina: unošenjem dovoljne količine tekućine (voda, biljni čajevi, svježe cijeđeni sokovi) te redovitom primjenom hidratantnih krema i losiona. Isto tako, posebno je važno koristiti proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerin ili aloe veru, odnosno sastojke poznate po sposobnosti vezanja vlage u koži.

Postepeno izlaganje suncu

Naglo i dugotrajno izlaganje jakom suncu, osobito na početku sezone, može ozbiljno oštetiti kožu i povećati rizik od opeklina. Umjesto toga, preporučuje se postupno navikavanje kože na sunce. Postepenim izlaganjem omogućuje se koži da razvije svoju prirodnu zaštitu te dolazi do povećane proizvodnje melanina, pigmenta koji pomaže u zaštiti kože od štetnog djelovanja UV zraka. Na taj način smanjuje se rizik od oštećenja i osigurava zdraviji, ujednačeniji ten.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fredrika Akander (@fakander)

Zaštita i još zaštite

Jedna od najvećih pogrešaka je korištenje SPF zaštite tek kad krene jako sunce ili samo na plaži. Krema sa zaštitnim faktorom treba biti dio svakodnevne njege čim provodimo vrijeme vani, bez obzira na vremenske uvjete. Naime, UV zrake prolaze kroz oblake i prozore, pa koža može biti izložena oštećenju i kada nije sunčano. Preporučuje se korištenje krema širokog spektra (UVA + UVB zaštita) sa zaštitnim faktorom najmanje 30 za tijelo i 50 za lice.

Hrana kao saveznik

Prehrana bogata antioksidansima i određenim vitaminima može znatno poboljšati sposobnost kože da se zaštiti od negativnog utjecaja sunca. Primjerice, beta-karoten, koji se nalazi u mrkvi, bundevi i slatkom krumpiru, potiče prirodnu pigmentaciju kože i djeluje kao prirodni “unutarnji zaštitni faktor”. Vitamin C i E iz agruma, orašastih plodova i zelenog lisnatog povrća pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji nastaju izlaganjem UV zrakama. Stoga, uključivanje takvih namirnica u svakodnevnu prehranu može dugoročno poboljšati izgled i zdravlje kože.

Foto: Instagram/@fakander