Svaki tjedan donosimo vam pregled važnih, a manje poznatih vijesti iz područja društva, kulture, često i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru

Finska ponovno proglašen najsretnijom zemljom na svijetu, osmu godinu zaredom

Prema Svjetskom izvješću o sreći za 2025., Finska je ponovno proglašena najsretnijom zemljom na svijetu. Ovo je osma godina zaredom da nordijska država zauzima prvo mjesto, a slijede ju Danska, Island, Švedska i Nizozemska, što znači da je prvih pet mjesta pripalo isključivo europskim zemljama.

Izvješće koje su objavili Gallup, UN i Sveučilište u Oxfordu temelji se na podacima iz više od 140 zemalja i uzima u obzir čimbenike poput BDP-a po stanovniku, zdravog životnog vijeka, društvene podrške i slobode donošenja odluka. Ove godine prvi put se razmatrao i utjecaj dobrotvornog ponašanja na razinu sreće.

Istraživači ističu da sreća nije samo stvar bogatstva, već i povjerenja i povezanosti među ljudima, a Finska se posebno ističe po visokoj razini međusobnog povjerenja, što potvrđuje i činjenica da se izgubljeni novčanici u nordijskim zemljama najčešće u rekordnom roku vraćaju vlasnicima.

Usred skandala: Kanye West objavio novi album

Kanye “Ye” West iznenada je 19. ožujka 2025. objavio novi album “Bully” u formi kratkog filma, a u režiji Hypea Williamsa. Album dolazi u tri verzije – “Latest”, “Post Hype” i “Post Post Hype”, i besplatno je dostupan na stranici Frame.io. No, umjesto da se priča o njegovoj glazbi, pozornost je ponovno ukrao njegov kaotični ispad na društvenim mrežama.

Naime, Ye je na X-u šokirao fanove objavama u kojima se nazvao “čistim zlom” te izjavio da “tuče žene” i podržao Seana “P Diddyja” Combsa, optuženog za teška kaznena djela. Uz to, procurila je i prepiska s Kim Kardashian, u kojoj je prijetio “javnim ratom” nakon što je pokušavala spriječiti njihovu kćer North da sudjeluje na njegovoj pjesmi.

Kanye 'Ye' West new album drop overshadowed by yet another disgusting social media meltdown | Euronews

Skandali su ponovno potaknuli rasprave o njegovom mentalnom stanju, a izvori bliski Kardashian tvrde da Kim razmatra pravne korake za puno skrbništvo nad djecom. Fanovi su sve manje spremni braniti ga, a jedan komentar to savrešno sažima: “Postaje sve teže i teže stati uz tebe, Ye…”

Mariah Carey i službeno oslobođena optužbi u vezi autorskih prava za megahit “All I Want For Christmas Is You”

Mariah Carey oslobođena je optužbi u slučaju autorskih prava vezanih uz njezin blagdanski hit “All I Want For Christmas Is You” iz 1994. godine. Sud je presudio da pjesma country pjevača Andyja Stonea, poznatog kao Vince Vance, nije “potpuno slična” Careynom hitu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mariah Carey (@mariahcarey)

Stone je tužbu vrijednu 20 milijuna dolara podnio u studenome 2023., kad je tvrdio da su tekst i koncept njegove pjesme korišteni bez dopuštenja. No sud je zaključio da se radi o uobičajenim “božićnim klišejima” koji se pojavljuju u mnogim ranijim pjesmama. Osim što je tužba odbačena, sudac je naložila da Stone i njegov pravni tim snose troškove suđenja te ih optužila za iznošenje “neutemeljenih i nejasnih argumenata”.

Film “O’Dessa” koji je sniman u Hrvatskoj stigao na streaming servise

Dugoiščekivani film “O’Dessa”, rock opera u režiji Geremyja Jaspera, od 20. ožujka 2025. dostupan je za streaming – u SAD-u na Huluu, a u Hrvatskoj na Disney Plusu. Film je sniman u Hrvatskoj između svibnja i srpnja 2023., s lokacijama u Zagrebu, Rijeci i Krapini. U projektu je sudjelovalo čak 411 članova produkcije, od čega čak 346 hrvatskih filmskih profesionalaca. Producentica Erika Milutin istaknula je da su hrvatski pejzaži, posebice Zagorje i riječka industrijska zona, savršeno poslužili kao kulisa za ovu vizualno upečatljivu priču.

O'Dessa (2025) Movie Review: A Cyberpunk Musical that is High on Ambition but Lacks Cohesion - High On Films

Glavnu ulogu tumači Sadie Sink (“Stranger Things”), uz Reginu Hall, Kelly Macdonald i Marka Boonea Jr., a značajne uloge imaju i hrvatski glumci poput Ksenije Marinković i Luke Barišića. Film prati mladu djevojku na epskom putovanju za povrat svoje obiteljske baštine, uz glazbu kao ključni element radnje.

Pharrell Williams ponovno u ulozi kustosa u novoj pariškoj umjetničkoj izložbi

Nakon gotovo desetljeća, Pharrell Williams vraća se ulozi kustosa s novom izložbom FEMMES u galeriji Perrotin u Parizu, posvećenom utjecaju crnih žena u umjetnosti.

Izložba okuplja 40 umjetnica različitih generacija, uključujući Esther Mahlangu, Carrie Mae Weems i Tschabalalu Self. Njihova djela istražuju teme tijela, mode, majčinstva, aktivizma i duhovnosti kroz slike, fotografiju i tekstilnu umjetnost.

Williams, kreativni direktor muške mode u Louis Vuittonu, istaknuo je da su žene oduvijek bile pokretačka snaga u njegovom životu. Umjetnici poput Kentura Davisa i Emme Prempeh kroz svoje radove istražuju identitet i naslijeđe, dok Lauren Kelley kroz stop-animacije s crnim Barbie lutkama preispituje stereotipe.

Ovo je Pharrellova druga kustoska suradnja s galeristom Emmanuelom Perrotinom, i to nakon izložbe G I R L iz 2014., inspirirane njegovim hit albumom. FEMMES je još jedan korak u njegovom spajanju mode, glazbe i umjetnosti te slavljenju snage crnih žena u kreativnom izražavanju.