
Svaki tjedan donosimo vam pregled važnih, a manje poznatih vijesti iz područja društva, kulture, često i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru
Kineski juan najslabiji u posljednjih 18 godina
Kineski juan dostigao je najnižu vrijednost u posljednjih 18 godina te sada iznosi 7,3498 juana za dolar, što je najniža cijena od prosinca 2007. godine. Ovaj nagli pad valute uslijedio je nakon što su nove američke tarife dodatno eskalirale trgovinske odnose između Kine i Sjedinjenih Država. S druge strane, na tržištima izvan Kine, juan je privremeno “skliznuo” na rekordnih 7,4288 juana prije no što je došlo do blagog oporavka.
Povećanje carina, koje uključuju nevjerojatnih 104 % na kinesku robu, moglo bi drastično smanjiti izvoz Kine u SAD, a time i smanjiti BDP Kine za 1 % do 1,5 %. Kako bi usporile daljnji pad valute, izvješća sugeriraju da su kineske državne banke počele intervenirati na tržištu, i to smanjenom kupovinom američkih dolara, a kako će se sve to odraziti na svjetsku, pa i europsku trgovinu koja trenutačno prolazi kroz drastične promjene, ostaje nam tek saznati.
OpenAI predstavio novu nadogradnju – pamćenje ChatGPT-ja
OpenAI predstavio je značajnu nadogradnju za ChatGPT, koja omogućava umjetnoj inteligenciji da pamti detalje iz svih vaših prethodnih razgovora, što interakcije čini znatno osobnijima i preciznijima. Prethodno ste morali ručno uključivati opciju pamćenja za specifične stavke, dok sada ChatGPT automatski pamti vaše preferencije, interese ili ponavljajuće teme.
Ova nova funkcionalnost, dostupna za pretplatnike ChatGPT Plus i Pro, nudi mogućnost personaliziranih odgovora na temelju vaših prethodnih interakcija, poput vaših hobija ili načina na koji želite da odgovori budu strukturirani. Korisnici i dalje mogu isključiti ovu opciju kad god žele, no sada mogu upravljati i “brisati” sjećanja. OpenAI tako nastavlja svoj put prema razvoju AI-a koji nije samo reaktivan nego i duboko prilagođen našim životim.
Lana Del Rey vraća se novim singlom “Henry, Come On”
Lana Del Rey najavila je svoj povratak na glazbenu scenu novim singlom “Henry, Come On”, koji je dio njezinog nadolazećeg country albuma “The Right Person Will Stay”. Novi album ugledat će svjetlo dana 21. svibnja, a označit će početak njezine nove glazbene ere. Singl “Henry, Come On” prvi je službeni isječak s ovog projekta.
Pjesmu je napisala Del Rey u suradnji s Lukeom Lairdom, dok je produkciju potpisao Drew Erickson. Singl je već dostupan na svim popularnim streaming platformama, a Lana će uskoro krenuti na svjetsku turneju, s nastupima na festivalima kao što su Stagecoach i Hinterland.
Barcelona uvodi posebnu zonu za selfieje kod Familije Sagrade
Kako bi smanjila gužve i nerede koje uzrokuju turisti koji se okupljaju u Familiji Sagradi radi fotografiranja, Barcelona će uskoro uvesti posebnu “selfie zonu”. Vlasti su se odlučile na ovaj potez nedugo nakon što je Plaça Gaudí postala popularna među turistima, i to zbog običnog TikTok trenda koji je izazvao golemi kaos i smetnje u prometu.
Nova zona za selfieje bit će smještena između Familije Sagrade i Plaçe Gaudí, a redari će turiste koji dolaze fotografirati usmjeravati u posebno uređen prostor. Ovaj projekt dio je šire strategije grada Barcelone za bolje upravljanje turizmom, koji je postao ozbiljan problem u gradu s 32 milijuna posjetitelja godišnje. Grad će, s obzirom na rastuće turističke gužve, investirati 2,7 milijuna eura u ovo rješenje, a projekt bi trebao biti završen do 2026. godine, kad će se obilježiti stota godišnjica Gaudíjeve smrti.
Meta planira blokirati livestreaming na Instagramu djeci mlađoj od 16 godina
Meta je najavila nove sigurnosne mjere za mlade korisnike svojih platforma, uključujući i blokadu livestreaminga na Instagramu za djecu mlađu od 16 godina, osim ako ne dobiju pristup roditelja. Slične mjere već su uvedene u Velikoj Britaniji, SAD-u, Kanadi i Australiji, a u nadolazećim mjesecima trebale bi se proširiti i na korisnike diljem Europe.
Kako bi roditeljima omogućila bolju kontrolu nad online aktivnostima djece, Meta je proširila sigurnosne opcije na Instagramu, Facebooku i Messengeru. Promjene uključuju postavljanje privatnih računa za tinejdžere na Instagramu kao zadanu opciju, blokiranje privatnih poruka od strane nepoznatih osoba i stroge granice na sadržaj poput nasilnih videa. Također, postavljene su mjere koje podsjećaju korisnike na to da prestanu koristiti aplikaciju nakon 60 minuta, a notifikacije se automatski isključuju tijekom noći.
Foto: Pexels, Profimedia