
Ako imate psa, vjerojatno vam je omiljeni dio ljeta upravo odlazak na odmor u njegovom društvu i zajedničko uživanje uz more. Ipak, odlazak na plažu sa psom traži malo više planiranja i prilagodbe.
Stoga, kako bi iskustvo bilo ugodno i za vas i za vašeg četveronožnog prijatelja, donosimo nekoliko korisnih savjeta koje vrijedi imati na umu.
Osnovna oprema
Prije odlaska na plažu, važno je osigurati da vaš pas ima udobnu i čvrstu ogrlicu ili ormu te klasični povodac za šetnju. Osim toga, preporučuje se ponijeti i duži povodac, primjerice onaj za treniranje, koji će psu omogućiti više slobode za kretanje, istraživanje i igru, a da pritom ostane pod vašom kontrolom. Ovo je posebno važno ako je riječ o psu koji se lako uzbudi, voli odlutati ili se još uvijek privikava na boravak na plaži i prisutnost drugih ljudi i životinja.
Isto tako, ne zaboravite ni osnovne stvari koje će vašem ljubimcu osigurati udobnost tijekom boravka na suncu. To uključuje posudu za vodu i hranu (idealno sklopivu i laganu), nekoliko omiljenih poslastica za nagradu i smirenje te dovoljnu količinu vode. Najbolje ju je ponijeti u termos boci ili drugoj izoliranoj posudi koja će zadržati hladnoću i osigurati da pas cijelo vrijeme ima pristup svježem piću, osobito tijekom toplijih sati dana. Na plaži, baš kao i kod kuće, hidratacija je ključna, i za ljude i za pse.
Zaštita od sunca
Kao i ljudi, ljubimci također mogu izgorjeti na suncu te imati neugodne zdravstvene posljedice. Stoga, kako se to ne bi dogodilo, birajte lokacije koje imaju dovoljno hlada ili obavezno nosite suncobran ili šator kako bi se vaš ljubimac imao kamo skloniti i uživati. Odlična opcija su i rashladne podloge koje će pas obožavati, a postoje i specijalizirani sprejevi koji dodatno rashlađuju kožu i štite od sunca.
Higijena i udobnost
Kako bi boravak na plaži bio ugodan za sve, važno je ponijeti dovoljan broj vrećica za čišćenje izmeta i redovito ih koristiti. Čisto okruženje pokazuje poštovanje prema drugim posjetiteljima plaže i osigurava da lokacije prilagođene kućnim ljubimcima ostanu dostupne i u budućnosti.
Osim toga, ponesite i ručnik za brisanje psa nakon kupanja; bilo da se radi o morskoj vodi ili samo osvježenju u plićaku. Vlažna dlaka lako može privući pijesak, a kod nekih pasa dulje zadržavanje vlage može uzrokovati iritacije kože, pa je sušenje ključno. Jednako je važno osigurati mekanu i udobnu podlogu za ležanje. Ona će poslužiti kao pseći “kutak” na plaži, pružajući vašem ljubimcu osjećaj sigurnosti i prostora. Na kamenitim plažama podloga sprječava neugodno ležanje na neravnim površinama, dok na pješčanim terenima štiti psa od pregrijavanja jer pijesak može postati izrazito vruć tijekom dana.
Ponesite i igračke
Dobar savjet jest ponijeti nekoliko omiljenih igračaka vašeg ljubimca, a plastične ili gumene opcije koje plutaju idealne su za igru u moru. Ovo ne samo da će ga zabaviti već će mu pomoći i potrošiti višak energije prije povratka kući.
Sigurnost i prva pomoć
Iako se čini da su psi otporni, boravak na plaži može donijeti razne sitne nezgode, od porezotina na oštrom kamenju i školjkama, do ugriza insekata ili osjetljivosti na sol i sunce. Stoga, uvijek je pametno imati pri ruci komplet prve pomoći za psa, posebno ako planirate provesti više sati na plaži. U njega obavezno uključite osnovne potrepštine poput antiseptičkog spreja za dezinfekciju manjih rana, sterilnih zavoja, gaze, pincete (koja može poslužiti za uklanjanje trnja, bodlji ili komadića školjki iz šapa), te eventualno i kremu za smirivanje iritacija kože.
Foto: Pexels