Usne izgorjele od sunca? Da, i to se događa. (Zato se pobrinite da nosite dobar balzam za usne sa zaštitnim faktorom, između ostalih preventivnih mjera koje ćemo detaljno opisati u nastavku).
Kao i kod ostalih opeklina od sunca, glavna stvar je osigurati da zaštitite cijelu svoju kožu od štetnih UV zraka. Ali čak i ako je vaša rutina nanošenja kreme za sunčanje na mjestu kada su u pitanju vaše lice i tijelo, usne su često zaboravljeno mjesto. U nastavku saznajte više o tome zašto usne izgore, na koje znakove trebate obratiti pozornost i na što obratiti pozornost, koji je najbolji tretman i koje su strategije prevencije.
Zašto nastaju opekline od sunca na usnama?
Očito je da su sunčeve UV zrake glavni krivac za opečene usne, ali postoji biološka nijansa koja usne čini još osjetljivijima. Usne su mnogo sklonije opeklinama od sunca nego ostatak lica i tijela jer su delikatnije i imaju manje slojeva kože, samo tri do šest slojeva stanica u usporedbi sa 16 slojeva drugdje na tijelu.
Stanicama kože na usnama također nedostaje protein keratin, koji inače održava kožu hidratiziranom. To slabi zaštitnu barijeru kože usana, što znači da je ona manje zaštićena od UV zračenja. Usne također sadrže vrlo malo melanina — pigmenta kože koji također djeluje kao prirodna zaštita od sunca — plus one su dio tijela koji je stalno izložen. Sve to dovodi do toga da su usne mnogo osjetljivije na oštećenja od sunca i opekline.
Znakovi opeklina od sunca
Opekline usana prilično je teško ne uočiti, jer će sigurno biti neugodne, ako ne i potpuno bolne. Usne mogu izgledati crvenije i natečenije, mogu biti vruće i mogu se osjećati trnci ili zatezanje. Ako je opeklina vrlo ozbiljna, možete primijetiti i mjehuriće. Mjehurići od opeklina su male, bijele izbočine ispunjene tekućinom koje se pojavljuju na jako opečenoj koži. UV zračenje uzrokuje upalu kože, a ako ga ima dovoljno, uzrokovat će nakupljanje tekućine. Ako imate mjehure, to se zapravo smatra opeklinom drugog stupnja.
Kako liječiti opekotine na usnama?
Kada je u pitanju liječenje usana opečenih suncem, imate nekoliko opcija. Ako vam jedno ne odgovara, lako se možete prebaciti na drugo da vidite hoće li vam olakšati.
Stavite hladan oblog što je prije moguće i ponavljajte ovu rutinu onoliko često koliko je potrebno. Kada se jastučić zagrije, zamijenite ga drugim. Ovdje djeluje hladna voda, ali možete probati i hladno mlijeko s niskim udjelom masnoće – namočite krpu u mlijeko i stavite je na usne 15 minuta. Enzimi iz mlijeka pružaju nježan piling, a proteini, vitamini i minerali djeluju protiv upala. Punomasno mlijeko nije idealno jer može zadržati toplinu.
Uzmite lijek protiv bolova. Kao i kod drugih izvora boli i nelagode, uzimanje lijekova, kao što je ibuprofen, može pružiti određeno olakšanje i istovremeno smanjiti upalu.
Koristite hidratantni balzam za usne. Važno je nadoknaditi vlagu na usnama i spriječiti njihovo dodatno isušivanje. U tu svrhu možete koristiti formule sa shea maslacem, aloe verom i ceramidima.
Oduprite se želji da dirate kožu usana. Vjerojatno znate da guljenje opeklina na tijelu nije najpametnija ideja, a isti savjet vrijedi i za opečene usne. Izbjegavajte stiskanje mjehurića jer to može dovesti do moguće infekcije i ožiljaka.
Ostanite hidrirani. Pijenje dovoljno vode vraća tijelu i koži hidrataciju. Na taj ćete način smanjiti suhoću koja pridonosi nelagodi i moći ćete se usredotočiti na liječenje.
Kako spriječiti opekline?
Kao što je uvijek slučaj kada su u pitanju opekline od sunca, prevencija je ključna. Prokušane strategije zaštite od sunca koje biste prakticirali primijenite ovdje, uz nekoliko izmjena kako biste bili sigurni da brinete o usnama koje se često zaboravljaju.
- Nosite zaštitnu odjeću. Šešir s obodom koji je dovoljno širok da zaštiti cijelo lice, uključujući i usne, odlična je opcija. Šalovi i marame mogu se nositi i preko donjeg dijela lica.
- Smanjite izlaganje suncu tijekom kritičnih sati. U idealnom slučaju pokušajte izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost između 10 i 15 sati, kada su UV zrake najjače. Zateknete li se u ovom razdoblju vani, dodatno pripazite na zaštitu.
- Koristite proizvod za usne sa SPF-om. Naravno, korištenje proizvoda za usne sa SPF zaštitom je najvažnije – smatrajte to dijelom svoje rutine, baš kao i običnom kremom za sunčanje. Nekoliko ključnih smjernica vrijedi kao i uvijek: tražite formulu širokog spektra s najmanje zaštitnim faktorom 30. Također je bolje držati se balzama ili ruževa koji imaju mat završetak jer sve što je sjajno može privući sunčeve zrake.
- Ne zaboravite redovno nanositi proizvod sa zaštitnim fakotorom na usne! Upamtite da je, kao i sa svim kremama za sunčanje, ponovno nanošenje SPF proizvoda za usne apsolutno neophodno, možda čak i više nego ikad. Neprestano jedemo, pijemo i brišemo usta – sve stvari koje mogu ukloniti zaštitu od sunca. Pobrinite se da ju ponovno nanesete svaka dva sata ili nakon jela ili pića.
Također je vrijedno napomenuti da postoji mogućnost raka kože na usnama. Uistinu je važno dati prioritet godišnjim kontrolama kože i spriječiti opekline na usnama, jer su usne sklone prekarcinomima i karcinomu skvamoznih stanica kože. Ove se bolesti obično pojavljuju na donjoj usni. Rak kože na usnama ima veći rizik da postane invazivan nego na drugim dijelovima tijela. Rak kože usana može se pojaviti kao ljuštenje ili crvenilo usana koje zatim pobijele, krvare, bole ili se razvije ranica ili kvržica. Ako primijetite bilo što novo ili promjenu na usnama, odmah posjetite liječnika.
Foto: Unsplash, Pexels