S idejom da je zdravije i održivije, njemački je grad donio važnu odluku po pitanju prehrane za djecu. Naime, od 11. rujna djeca u vrtićima i osnovnim školama u gradu Freiburgu više neće na jelovniku imati mesna jela.
To znači da im klasična „dječja“ jela poput špageta bolonjez ili pohanog mesa više neće biti ponuđena, a umjesto toga jest će isključivo vegansku hranu. Još u listopadu prošle godine lokalno gradsko vijeće donijelo je odluku o uvođenju bezmesne prehrane u vrtiće i škole, a u tome su ih podržali uglavnom političari Zelene ljevice koje se drže mišljenja kako je veganstvo zdravije za ljude. Prema pisanju lokalnih medija, odluka je naravno probudila podijeljena mišljenja roditelja koji nisu sigurni je li to pravi i dovoljan izbor za djecu u tako osjetljivom razvoju.
Stručnjaci pak ističu kako je važno da roditelji sami prepoznaju što je ispravna prehrana za njihovo dijete. Poznato je da vegetarijanci i vegani često imaju niže razine vitamina B12, kalcija, vitamina D, željeza i cinka, a svi oni su zaslužni za zdravu krv, kosti, živčani sustav, imunološki sustav…No, poznato je da se svi ovi sastojci ne nalaze nužno samo u mesu i proizvodima životinjskog porijekla. Vitamin B12 može se pronaći u jajima, mliječnim proizvodima i proizvodima obogaćenima vitaminom B12 kao što su sojino mlijeko ili prehrambeni kvasac. U grahu se mogu pronaći kalcij i željezo. Vitamin D se može naći u jajima i hrani obogaćenoj vitaminom D (uključujući žitarice, sok od naranče i sojino mlijeko). Cink se nalazi u tofuu, mahunarkama i orašastim plodovima. Pedijatrica Jen Trachtenberg smatra da prava vegetarijanska i veganska prehrana može zadovoljiti sve potrebe djece, ali kada je nadzirana od strane pedijatra i dobro informiranog i educiranog roditelja.
Grad Freiburg surađuje s tri odabrana cateringa koji pripremaju i dostavljaju hranu u školu, a prije suradnje im je omogućena edukacija na temu vegetarijanske kuhinje.
Foto: Unsplash