Jedan od razloga zašto je gin tonic jedan od omiljenih pića jest taj što mu ne treba više od četiri sastojka: gin, tonik, limeta i led. No ono što mu daje posebnost jesu začini, a danas vam osim savjeta kako ih koristiti donosimo i tri recepta za savršeni gin tonic ovisno o vašem ukusu ili prilici
Jeste li znali da je gin tonik nastao još u 19. stoljeću od strane britanskih vojnika? Kako bi se za vrijeme boravka u Indiji zaštitili od bolesti poput malarije, pili su kinin s tonikom. No kako je tonik pratila gorčina, isto su miješali s vodom, šećerom, limetom i naravno, ginom. Danas je naravno okus tonika mnogo privlačniji i dolazi u mnogo raznih alternativa, ali i dalje je ta kombinacija jedan od najpopulrnijih koktela na svijetu. Iako se čini jednostavnim, ako ga želite naučiti savršeno pripremati ipak postoji neki set pravila za gin tonic koji morate slijediti.
Osnovni koraci pripreme gin tonica
- Prije svega, kako se radi o svega dva krucijalna sastoka, pripazite da su oni kvalitetni. Također, kako je tonik veća količina koktela, prvo izaberite njega, pa prema njemu birajte komplementarni gin (znamo, neobično, ali tako preporučuju barmeni!).
- Otprilike 20 minuta prije posluživanja, ohladite čaše. To će vam pomoći održati vaš gin tonic dulje hladnim. Koristite zaobljene čaše jer one sastojcima omogućuju disanje. Kad ste spremni za izradu gin tonika, prvo u hlađene čaše dodajte puno kockica leda te svakako izbacite višak vode. Led čuva mjehuriće tonika a što ga više ima, sporije se otapa.
- Zatim dodajete gin i tonik i to u približnom omjeru 1:3. Kažemo približno jer različiti postoci alkohola u različitim ginovima dat će drugačiji rezultat. Tako da je uvijek dobro isprobati novi gin za savršen omjer prije posluživanja gostima.
- Nakon što ste prvo stavili gin, istisnite krišku jedne limete. Zatim dodajte tonik i ponovno istisnite sok druge kriške limete. Promiješajte koktel žlicom. Sad na red dolaze začini koji su posebna znanost.
Gin tonic i simfonija okusa kroz začine za gin
Kad se igrate sa začinima ili sirupima u ginu, to znači da mijenjate okus nečega što se netko potrudio napraviti što savršenije pa zato tome pristupite s oprezom. Koktel majstori preporučuju da kod začina koristite maksimalno dva okusu kako bi istaknuli najbolje atribute ovog alkoholnog pića što znači da prvo morate dobro istražiti gin koji ćete koristiti.
- Ako gin ima naglašene cvjetne note, dodajete dekoraciju koja bi mogla potaknuti aktivaciju tih elemenata gina. Na primjer, za sve ljubitelje slatkih okusa, neizostavan začin su ružini pupoljci ili latice, pogotovo uz brojne nove craft ginove koji su često destilirani iz cvjetova ruže, kamilice i bazge. Uz slatku aromu ruže savršeno ide hibiskus koji piću doda rozu nijansu, a da upotpunite tu ružičastu paletu svom gin toniku možete dodati i rozi papar, koji zajedno s cubeb paprom i čili vlasima daje karakterističan ljuti okus.
- Budući da je borovica (klekova boba) jedna od glavnih sastojaka gina, mnogi je upotrebljavaju kao dodatak koktelu kako bi dodatno naglasili okus gina i dodali gorčini, isto kao i kardamom.
- Ukoliko su to citrusne note, ukrašavate s kriškom ili koricom citrusa, jer on uz dekorativni sastojak može i dodatno aromatizirati piće i osloboditi njegovu svježinu.
- Popularnije su korice citrusa jer su ulja ispod korice slađa nego sam sok tih voća, kao kod limuna, naranče i grejpa.
- Za ove jesenske i zimske dane snažne note cimeta možete iskoristiti i u gin toniku, samo pazite da se ne zaigrate zbog njegove jake arome. Osim njega, začini koje vjerojatno već imate doma za zimsku kombinaciju su i ružmarin i zvjezdasti anis. Ružmarin svojim pikantnim i zemljanim notama savršeno komplimentira borovicu, a zvjezdasti anis svojim okusom mentola ide i uz slatke i pikantne okuse.
- Nakon što stavite začine, lagano ga promiješajte dugom žlicom za koktele – tako će sastojci otpustiti sve njihove arome i okuse.
- Želite li još više intenzivirati neki okus koji dodajete, savjet je da prvo natočite gin, onda stavite dodatke i pustite da alkohol kao odličan solvent odradi posao za vas. Nakon toga stavite punu čašu leda i lagano natočite tonik. Sad kad ste usavršili znanje, u nastavku donosimo tri recepta.
Pink gin tonic s ružom
Sastojci
0,4 dl Finsbury Wild Strawberry gin
0,2 dl soka od limuna
1 dl Thomas Henry tonik
0.07 dl soka od grejpa
Pupoljak perzijske ruže – rozi
Priprema:
U shaker ubacite led. Dodati 40 ml Gibson’s Pink gina i 20 ml soka od limuna. U to doliti 100 ml Thomas Henry Spicy Ginger tonika. Promiješati barskom žlicom. Dodati sok od grejpa i na kraju pupoljak perzijske ruže.
Ljetni gin tonic s bazgom
Sastojci:
0,4 dl Old Pilot’s gin
0,5 dl Thomas Henry tonik
0,2 dl soka od bazge
grančice ružmarina
led po želji
nekoliko borovnica
Priprema:
Recept je za društvo od četiri osobe. Nakon što ostavite čašu 20-ak minuta u hladnjaku, ubacite u nju led. Zatim ubacite ružmarin i borovnice, prelijte prvo ginom, a zatim tonikom. I voila!
Gin tonic s cimetom
Sastojci
0,5 dl Hendrick’s gina
1,5 dl ml Thomas Henry tonik
1 ploška naranče
komadić svježeg đumbira (1/2 cm)
1 štapić Cimeta
1 zvjezdasti anis
Priprema:
- Plošku naranče stavite na zagrijanu grill tavu da se kratko popeče.
- U čašu za posluživanje stavite gin, zatim popečenu plošku naranče, plošku svježeg đumbira, štapić cimeta i anis.
- Nakon što ste dodali začine, pustite da kratko odstoje, alkohol će pomoći otpustiti arome iz začina.
- Dodajte zatim puno leda i na kraju tonik.