Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu najavljuje za ovu godinu niz događanja u programu koji je, kaže njegova ravnateljica Zdenka Badovinac, feminističan, što potvrđuju dvije velike izložbe – retrospektiva Sanje Iveković i pregled recentnog stvaralaštva suvremenih umjetnica.
Događanja u MSU-u
Izložba “Sanja Iveković: Works of Heart (1970.-2023.)” otvara se 15. lipnja, a riječ je o suradnji s bečkim Kunsthalleom u kojoj je bila, no bit će veća. “Prva izložba u njezinoj zemlji mora biti kontekstualizirana, u vezi s gradom u kojem živi i u kojem se formirala”.
Za izložbu “Vidljive – recentno stvaralaštvo umjetnica”, koja se otvara 18. svibnja, poticaj je bila porazna zastupljenost od 10 do 12 posto žena u muzejskim zbirkama. “Izložba je koncipirana tako da se pokažu radovi iz fundusa u korelaciji s umjetnicama koje nisu zastupljene u samim zbirkama.” – kazala je kustosica Martina Munivrana.
Izlaže devedesetak umjetnica, s radovima od devedesetih do danas, a nakon Zagreba izložba gostuje u Rijeci, Splitu, Dubrovniku i Osijeku.
U utorak se otvara izložba “Budućnosti” s radovima umjetnika 20. stoljeća koja, rekla je kustosica Jasna Jakšić nastoji kroz pogled na vodeće umjetnike dati uvid u odnos budućnosti i vremena, budućnosti i prošlosti. I dodala je: “O tome kako u vremenu koje ima elemente apokalipse uopće zamisliti budućnost i koji su osnovni preduvjeti za to, odgovor daje dio izložbe u kojem autori zauzimaju aktivan stav.”
Time se i predstavlja novi “postav u trajanju”, u sklopu kojega će se tijekom godine izmjenjivati kraće izložbe iz serijala “Okidači”.
MSU u utorak predstavlja i projekt “!brute_force: Soft Resilience”, uz performans Maje Smrekar i Jonasa Jørgensena, o oblicima upravljanja koje je uspostavila umjetna inteligencija kroz strukturirane modele stvarnosti.
Za 6. travnja najavljeno je otvorenje izložbe slika Ivice Malčića, dio njegova koncepta u kojem svake godine nastoji realizirati barem sto novih slika. Izbor slika iz novih ciklusa Ivice Malčića rezultat je njegova neprekinutog djelovanja i slikarske transformacije svakodnevice. Ujedno je to dio Malčićeva dugogodišnjeg umjetničkog koncepta u kojem svake godine nastoji realizirati barem sto novih slika.
Upravo je otvorena izložba Jasmine Cibic. Njezino stvaralaštvo obuhvaća film, performans i instalaciju te rigorozno preispitivanje estetike politike. Radovi su joj postavljeni na scenu sastavljenu od nacionalnoga ponosa i moći, od državnih skupova do kulturnih spomenika, a oslanjaju se na povijesne događaje i pojedince koji određuju zajedničko poimanje identiteta. Tako ona definira načine instrumentalizacije kulture, a i to kome bi ona trebala služiti. U svojim novijim projektima Jasmina istražuje političko poklanjanje kulturnih objekata, umjetnina i arhitektonskih djela koja personificiraju nadu i solidarnost tijekom borbe za samoodređenje naroda i novih političkih identiteta.
Fotografije: MSU