Ako ste ikad imali problema sa spavanjem, sigurno ste čuli za razne trikove kako si pomoći i imati kvalitetniji san. No ova metoda je manje poznata, no navodno vrlo učinkovita
Nemirne noći i iscrpljena jutra mogu postati češća kako starimo i mijenjaju se naši obrasci spavanja. Kod žena često počinje u vrijeme menopauze, kada ih probude valovi vrućine i drugi simptomi, no stresno razdoblje i ubrzana svakodnevica svjedoči kako nitko nije imun na neprospavane noći.
Svi mi s vremena na vrijeme imamo problema sa spavanjem, ali kada nesanica traje dan za danom, to može postati problem. Osim što nas čini umornima i neraspoloženima, nedostatak sna može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje, povećavajući našu sklonost pretilosti, srčanim bolestima i dijabetesu tipa 2. Ako ste imali problema s uspavljivanjem ili zadržavanjem sna, možda ste se okrenuli lijekovima za spavanje u potrazi za mirnijim snom. Međutim, ti lijekovi mogu imati nuspojave — uključujući promjene apetita, vrtoglavicu, pospanost, nelagodu u trbuhu, suha usta, glavobolje i čudne snove.
Sve to omogućilo je ovoj “vojnoj metodi” da postigne popularnost na društvenim mrežama, a ako je se pridržavate i trenirate, pobornici smatraju da je moguće zaspati u dvije minute. Svoj naziv “military method” dobila je zato što je koriste vojnici koji nekada trebaju zaspati u intenzivnom okruženju s visokom razinom stresa.
Tehnika je objašnjena u 1981. knjiga pod nazivom Relax and Win: Championship Performance, i objašnjava metodu koju su razvili vojni zapovjednici za rješavanje problema preumora ili iscrpljenosti vojnika.
Kako funkcionira military sleep metoda?
Morate pokušati opustiti tijelo od vrha glave do vrhova nožnih prstiju. Spustite ramena koliko god je to moguće, a zatim učinite isto s nadlakticom i donjom rukom, jednu po jednu stranu.
Izdahnite, opuštajući prsa, a zatim se spustite do nogu, počevši od bedara pa sve do nožnih prstiju. Navodno, nakon šest tjedana vježbanja ovo će uspjeti za 96 % ljudi koji isprobaju tehniku.
Uz to, promijenite i neke druge navike. Nemojte koristiti mobitel prije spavanja, ugasite onu seriju ili film, nemojte jesti previše prije odlaska u krevet. No ako vam se promjene navika spavanja ne pokažu učinkovitima, imate mjesecima problema sa spavanjem i utječe na vaš dnevni ritam, posjetite liječnika opće prakse.
Foto: Annie Spratt/Unsplash