Složit ćete se s nama kad kažemo da je lijepa kosa – njegovana i zdrava kosa. U tom pogledu, bilo kakve promjene koje odskaču od uobičajenog katkad nas ostave s nekoliko upitnika iznad glave jer jednostavno ne znamo što se dogodilo da potakne određeno stanje kose. Nastavno na to, vrlo čest problem s kojim se svaka žena barem jednom susrela tiče se iznenadnog viška sebuma koji uzrokuje brže zamašćivanje kose.

Razlozi zbog koji se kosa odjednom više masti mogu biti razni, a mi smo u nastavku izdvojili neke od najčešćih koji su se uglavnom pokazali odgovorom na pitanje i rješenje problema!

Novi proizvodi u rutini

Ako ste duži period koristili određene preprate za njegu kose i sada imate novu rutinu, vrlo vjerojatno će vaša kosa reagirati jačim lučenjem sebuma. Prije svega, provjerite sastav proizvoda te usporedite koliko se razlikuje od proizvoda koje ste prije koristili te na taj način pokušajte odgonetnuti koji sastojak uzrokuje mašćenje. Isto tako, možete napraviti i test u trajanju od dva tjedna i vidjeti hoće li se kosa adaptirati na nove proizvode, pa ako se i dalje prekomjerno masti, jednostavno se vratite staroj rutini ili potražite nove opcije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)

Preučestalo pranje kose

Ovo je također jedan od najčešćih razloga zbog kojih vam kosa već dan nakon pranja izgleda kao da ponovno treba pod vodu. Naime, folikule na vlasištu funkcioniraju slično kao i pore na licu, a to znači da imaju sebacealne (lojne) žlijezde koje mogu pojačati proizvodnju sebuma kako bi nadoknadile suhoću koju, u ovom slučaju, uzrokuje prekomjerno pranje. Rješenje ovog problema krije se u malo discipline i ustrajnosti koliko je potrebno da se kosa privikne na novi, manji tempo pranja.

Stres

Dobro je poznato da stres može uzrokovati razno razne zdravstvene probleme, pa isto tako, prekomjerno lučenje sebuma nije izuzetak. Kortizol, poznat i kao “hormon stresa”, ima središnju ulogu u ovom procesu. Kada smo pod stresom, naše tijelo proizvodi više kortizola kako bi se nosilo s percipiranom prijetnjom, a povećana razina kortizola može stimulirati lojne žlijezde.  Stoga je upravljanje stresom ključno ne samo za smanjenje proizvodnje sebuma i poboljšanje stanja kosa ili kože već i za opću dobrobit.

Hormoni

Hormoni imaju ključnu ulogu u regulaciji brojnih tjelesnih funkcija, uključujući rast, metabolizam, seksualni razvoj, reprodukciju i raspoloženje. Njihove razine mogu varirati iz različitih razloga, ne samo zbog prirodnih životnih faza kao što su pubertet, trudnoća ili menopauza već i zbog stresa, bolesti ili upotrebe određenih lijekova. Povećana proizvodnja sebuma može biti povezana s hormonskim neravnotežama, a u takvim slučajevima, osim pojačane masnoće kose, mogu se pojaviti i drugi simptomi poput akni, nepravilnih menstrualnih ciklusa ili prekomjernog rasta dlaka na tijelu. Kako bi se odgovarajuće riješio ovaj problem, važno je utvrditi osnovni uzrok. To može zahtijevati detaljnu medicinsku evaluaciju, uključujući krvne pretrage koje mogu pokazati razinu određenih hormona u tijelu. Na temelju dijagnoze, liječnik je taj koji će vam preporučiti odgovarajući tretman.

Foto: Instagram / @elaisaya