
Nakon zagonetnih objava na Instagramu koje su budile znatiželju poput prvih proljetnih vjesnika, konačno je tu – “What Was That”. Lorde je objavila prvi singl nakon četiri godine. I internet je, blago rečeno, poludio
“What Was That, Lorde”
Ali nije samo stvar u novoj pjesmi. Pratim te komentare ispod spota, na YouTubeu… i jedan se posebno urezao u kolektivnu svijest, a i “kopipejstan” je puno puta: “The pope may have died but Lorde has risen.” Kopira se iznova i iznova, kao mantra, kao kolektivno olakšanje. I znate što? Mislim da je to više od komentara. Mislim da ta rečenica pogađa samu srž onoga što Lordeina glazba jest i zašto nam je – potrebna.
U svijetu zasićenom generičkim pop hitovima koji zvuče kao da su izašli iz tvornice instantnih emocija, Lorde je uvijek bila anomalija. Sjetite se “Pure Heroine” i one sirove, adolescentske tjeskobe umotane u minimalističke beatove. Pa onda “Melodrama”, ekstatična i slomljena oda ranim 20-ima, natopljena sintesajzerima i osjećajem da plešete na rubu suza. Čak i “Solar Power”, sa svojom opuštenom vibrom i promišljanjima o prirodi i duhovnosti, bila je hrabar odmak od očekivanog, sigurnog (i predvidljivog).
View this post on Instagram
A “What Was That”? Na prvu, zvuči poznato, kao da se vraća onom “Supercut” pulsu slomljenog srca na plesnom podiju. Nabrijani sintesajzeri, ritam koji vas tjera da se krećete čak i kad vas tekst para. Ali ispod te plesne površine krije se zrelost, gorčina preispitivanja prošle veze. “Since I was seventeen, I gave you everything / Now we wake from a dream, baby, what was that?” – pjeva Lorde, a ta jednostavna pitanja nose težinu izgubljenih godina i propuštenih prilika.
I tu dolazi ona paralela koja mi se mota po glavi. Odmah nakon prvog slušanja “What Was That”, u glavi mi je odjeknula “Green Light”. Ta euforična eksplozija oslobođenja, taj pulsirajući ritam koji vas tjera trčati kroz noć s nadom u novi početak. “Green Light” je bila sirova energija prekida, ona iskra ludila koja vas tjera na to da vjerujete kako će sve biti bolje. A “What Was That”? Ovo je kao da je “Green Light” odrasla, prošla kroz pakao i vratila se s ožiljcima i mudrošću. Nema više one naivne euforije, one bezgranične nade. Umjesto toga, imamo introspekciju nakon oluje, tiho preispitivanje u tami nakon što su se ugasila sva svjetla. Lorde šapuće o izgubljenom snu i pita se što je, dovraga, to bilo. I mislim da u tom kontrastu leži dio njezine privlačnosti. U svijetu koji nas neprestano “bombardira” bukom i pretvaranjem, Lorde nudi ranjivost, iskrenost te onu vrstu introspekcije koja je rijetka i dragocjena.
View this post on Instagram
Čak i spot za “What Was That”, snimljen gerilski na ulicama New Yorka, bez šminke i “fancy” odjeće, samo s njezinom sirovom energijom i gomilom obožavatelja u Washington Square Parku, osjeća se kao povratak korijenima, ali s novom dozom zrelosti. Kao da je “Solar Power” bila nužna stanka, povlačenje u sebe, da bi se sada vratila s jasnijom vizijom i zvukom koji rezonira s onim dijelom nas koji se umorio od površnosti.
Kad je na Coachelli najavila “Lorde summer 2025!”, osjetio se onaj kolektivni uzdah olakšanja. Jer, da, možda je proljeće njezino uskrsnuće, ali ljeto bi moglo biti njezina vladavina. U vremenima kad se čini da je sve preglasno i previše, njezina je glazba poput zraka koji pročišćava. Nije instantno zadovoljstvo, već slojevito iskustvo koje raste svakim slušanjem. I da, “The pope may have died, but Lorde has risen” nije samo komentar – to je priznanje da nam je takva vrsta iskrenosti, takva vrsta ranjivosti umotana u inteligentni pop, itekako potrebna.
Foto: Lorde