U posljednjih nekoliko godina, porastom interesa za fitness, zdravu prehranu i dodatke prehrani, kreatin se sve češće spominje kao jedan od ključnih suplemenata za poboljšanje sportske izvedbe i izgradnju mišićne mase

I dok ga mnogi već koriste kao dio svoje rutine, oko kreatina se i dalje vrti niz zabluda i predrasuda; od toga da deblja pa sve do uvjerenja da je namijenjen samo profesionalnim sportašima. Međutim, u nastavku razbijamo pet najčešćih mitova o kreatinu i objašnjavamo zašto je vrijeme da ih konačno zaboravite.

Kreatin je steroid

Ovo je vjerojatno najrašireniji mit i to potpuno netočan. Naime, kreatin nije steroid niti djeluje kao anabolički hormon. Riječ je o prirodnom spoju koji se nalazi u tijelu (najviše u mišićima), a unosimo ga i putem hrane, osobito iz mesa i ribe. Međutim, s obzirom na to da je prirodnim putem teško unijeti odgovarajuću količinu, dodaci kreatina samo povećavaju zalihe u tijelu što može poboljšati sportsku izvedbu, ali bez ikakvih hormonalnih učinaka.

Kreatin deblja

Još jedna od najčešćih zabrinutosti vezanih uz kreatin jest strah od “zadržavanja vode” i “napuhnutog izgleda”. Iako kreatin potiče unos vode u mišićne stanice, riječ je o korisnoj unutarnjoj hidraciji, a ne o neugodnom nakupljanju vode ispod kože. Upravo ta dodatna tekućina u mišićima pomaže njihovom oporavku i povećanju snage. Također, moguće je da tjelesna težina lagano poraste u prvim tjednima uzimanja, no to je prirodna posljedica veće mišićne mase, a ne masnoće. Ukratko, povećanje težine nije negativan učinak, već pokazatelj da mišići rastu i zadržavaju više energije i vode ondje gdje je to tijelu najpotrebnije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LJ (@lillyjanebabicc)

Štetan je za bubrege

Istraživanja su pokazala da redovito uzimanje kreatina u preporučenim količinama ne dovodi do nikakvih negativnih posljedica za bubrege, pod uvjetom da osoba nema prethodnih zdravstvenih problema. Zabrinutost često proizlazi iz pogrešnog tumačenja laboratorijskih nalaza jer je kreatinin, čija razina može biti povišena kod korisnika kreatina, zapravo prirodan nusproizvod metabolizma, a ne pokazatelj oštećenja bubrega.

Kreatin je samo za profesionalne sportaše

Česta je zabluda da je kreatin namijenjen isključivo profesionalnim sportašima, no istina je da od njega mogu imati koristi i rekreativci, osobe koje vježbaju u teretani, trkači, pa čak i starije osobe koje žele održati snagu i mišićnu masu. Kreatin pomaže kod svih aktivnosti koje zahtijevaju snagu, izdržljivost i brži oporavak, a osim fizičkih prednosti, određena istraživanja sugeriraju i njegov pozitivan utjecaj na kognitivne funkcije.

Ne smije se konzumirati ako pijete kavu

Iako se često raspravlja o tome smiju li se kreatin i kofein uzimati istovremeno, važno je znati da trenutačno nema čvrstih znanstvenih dokaza koji bi potvrdili da kofein značajno umanjuje učinak kreatina. Ova dvojba potječe iz ranijih istraživanja koja su upućivala na moguću interferenciju, no novije studije taj zaključak ne potvrđuju. Ipak, zbog individualnih razlika u reakciji organizma, neki sportaši biraju sigurniji pristup, odnosno uzimaju kreatin i kofein u različito doba dana. Primjerice, kofein se može konzumirati prije treninga radi poboljšanja fokusa i energije, dok se kreatin uzima kasnije tijekom dana kako bi se podržala obnova mišića i zasićenje zaliha.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CINDY MELLO (@cindymello)

Zašto je kreatin odličan suplement

Kreatin je jedan od najučinkovitijih i najistraženijih dodataka prehrani za sve koji žele poboljšati fizičku izvedbu, povećati snagu i podržati rast mišićne mase. Njegova glavna uloga jest obnavljanje energije u mišićima tijekom kratkih, intenzivnih napora, poput dizanja utega ili sprinta, što znači da možete trenirati snažnije i dulje. Osim toga, kreatin može ubrzati oporavak nakon treninga i pomoći u očuvanju mišićne mase, što ga čini korisnim ne samo za sportaše već i za starije osobe.

Foto: Instagram/@cindymello