Ako postoji jedna stvar koju sam naučila na ovom ludom toboganu zvanom život, to je da su prave “eye-opener” knjige rijetkost. Postoji brdo sjajnih knjiga, no samo su neke toliko posebne i obično dolaze u paketu s onom prepoznatljivom, često duhovitom, ali opet dubokom oštricom

Kratke, dinamične i neopisivo mudre knjige

Za mene je sve počelo jednom neobičnom pričom o trčanju. Haruki Murakami i njegovo djelo, koje je postalo moj literarni ekvivalent duplog espressa. Ono koje me razdrmalo i natjeralo na to da složim listu naslova koji ne samo da potiču nego i inzistiraju na mentalnom resetu. Zato sam se bacila u potragu za drugim primjercima koji su kratki, brzo ih se čita, koji bude mozak, uključuju sve senzore i, što je najvažnije, tjeraju vas na razmišljanje, mijenjanje mišljenja, ponekad i kompletni mentalni reset. Iskreno, život je prekratak za osrednje stvari, posebno knjige.

What I Talk About When I Talk About Running, Haruki Murakami

Ova je knjiga poput Murakamijevog tihog šapata o disciplini, izdržljivosti i pronalaženju smisla u naizgled monotonom činu. Moglo bi zvučati dosadno? Kod Murakamija, nema šanse. Ovo je oda dosljednosti, meditaciji u pokretu i, na kraju krajeva, pisanju. Murakami s takvom lakoćom isprepliće misli o životu, starenju, kreativnosti i trčanju da se zapitate kako je moguće da niste prije razmišljali o vezi između pisanja romana i istrčanog maratona. On vas ne tjera da trčite, već da pronađete vlastitu disciplinu, svoj ritam, i u njemu otkrijete neočekivanu slobodu. “Bol je neizbježna. Patnja je opcionalna”, rečenica je koja mi se urezala u pamćenje kao podsjetnik da imamo izbor u tome kako reagiramo na probleme i izazove u životu. Čitajte ovo kad god vam zatreba doza sirove, nepretenciozne motivacije.

“O čemu govorim kad govorim o trčanju”, Haruki Murakami

The Fire Next Time, James Baldwin

Ako želite nešto što će vas probuditi iz društvene letargije, Baldwin je vaš čovjek. Njegova vizija rasnih odnosa u Americi brutalno je iskrena, poetična i proročanska, napisana s takvom oštricom da se osjećate kao da vas je udario šakom u trbuh. Ova knjiga, podijeljena u dva eseja, nije samo povijesni dokument; ona je i dalje zastrašujuće relevantna, podsjetnik na to koliko smo malo napredovali u nekim aspektima (a u nekima i nazadovali). Baldwin ne štedi nikoga, a njegova sposobnost da secira ljudsku dušu i društvene strukture je genijalna. Ovo je obavezno štivo za svakoga tko želi razumjeti dublje slojeve društvenih nepravdi i potragu za identitetom.

“The Fire Next Time”, James Baldwin

Shaking Hands with Death, Terry Pratchett

Pratchett? Da, Pratchett. Znam, većina ga zna po fantastičnim svjetovima “Discworlda”, ali u ovom kratkom, bolno iskrenom i dirljivom tekstu, on se suočava s vlastitom borbom protiv Alzheimerove bolesti. Ovo je Pratchett u svom najintimnijem izdanju – bez maske, bez filtera, sa sirovom duhovitošću koja se miješa s neizmjernom tugom. Ali nemojte se zavaravati, ovo nije tužna priča o žaljenju. Ovo je poziv na buđenje, podsjetnik na krhkost postojanja i važnost življenja punim plućima dok god možemo. Njegova hrabrost, lucidnost i ustrajnost, čak i dok mu um polako blijedi, inspiracija su za sve nas. Iz ove knjige naučila sam da i u najmračnijim trenucima postoji prostor za dostojanstvo i humor, ne gubeći pritom sebe.

“Shaking Hands with Death”, Terry Pratchett

Regarding the Pain of Others, Susan Sontag

Ako postoji netko tko je mogao secirati kompleksnost slika i naš odnos prema patnji drugih, onda je to bila Susan Sontag. U ovoj knjizi, ona provocira, analizira i preispituje našu fascinaciju nasiljem i patnjom u medijima. Zašto gledamo? Kako nas to mijenja? Postajemo li imuni? Sontag ne nudi lake odgovore, već postavlja teška i neizbježna pitanja koja vas tjeraju da kopate dublje u vlastitu psihu i etiku. Njezin britki um i nepokolebljiva iskrenost čine ovu knjigu intelektualnom vježbom koja vam proširuje vidike. Ovo je štivo za svakoga tko želi razumjeti ulogu slike u suvremenom svijetu.

“Regarding the Pain of Others”, Susan Sontag

Gathering Moss, Robin Wall Kimmerer

Za kraj, jedna poslastica koja će vam otvoriti oči za svijet koji vas okružuje, a koji ste možda potpuno zanemarili. Robin Wall Kimmerer, botaničarka i pripadnica Potawatomi nacije, piše o mahovini s takvom ljubavlju i poezijom da ćete odjednom poželjeti puzati po zemlji i diviti se mikroskopskom svijetu ispod svojih nogu. Da, dobro ste pročitali – piše o mahovini. Ova znanstvena knjiga prekrasno je povezivanje s prirodom, lekcija o skromnosti i ljepoti koja se krije u najljepšim sitnicama. Njezino znanje, prožeto domorodačkom mudrošću, daje vam potpuno novu perspektivu o ekosustavu i našem mjestu u njemu. Nakon čitanja saznala sam da mahovina može biti učiteljica strpljenja, otpornosti i prilagodljivosti i da je ova knjiga podsjetnik na to da ponekad trebamo usporiti, sagnuti se i primijetiti čudesan svijet koji nam je stalno pod nogama. Doslovno, i metaforički.

“Gathering Moss”, Robin Wall Kimmerer

Foto: Madeline Edwards, Promo