U trudnoći postoji puno pravila koje je nekad teško pohvatati, no često se ne spominje da to zahvaća i kozmetiku. Evo kojih se sastojaka i proizvoda treba kloniti kad ste trudni
Nove trudnice sigurno su se, brzo nakon što su saznale da su trudne, našle u situaciji da im je nekoliko ljudi reklo što ne bi smjele jesti. Sushi. Nepasterizirano. Alkohol. Pazite na brufen.
Međutim, kad je u pitanju kozmetika, mnoge se ili počnu bojati bilo čega što nije za osjetljivu kožu ili što nema nikakvih vitamina ili hijalurona, za svaki slučaj. Iako je većina proizvoda za njegu lica i tijela koji se prodaju bez recepta potpuno sigurna, postoji nekoliko sastojaka koji bi mogli biti štetni za vašu bebu.
Ne pomaže niti činjenica da su klinička ispitivanja na trudnim osobama neetičke, pa su stoga i pitanja sigurnosti proizvoda tijekom trudnoće ograničeni. Ali neke studije ipak postoje, bilo one koje se rade na životinjama ili slične, te su pokazale ozbiljne učinke na fetus. Stoga smo složiti mali popis koji će vam pomoći u otkrivanju toga što u vašoj kozmetičkoj polici ili torbici možete dati prijatelju ili prijateljici, ili otvoriti nakon poroda.
Retinoidi
Zasigurno prvi sastojak oko kojeg se mnoge trudnice zapitaju. Vitamin A je ključna hranjiva tvar koja je potrebna za optimalno zdravlje kože, imuniteta, reproduktivnog sustava i očiju. Nakon što se konzumira ili apsorbira kroz kožu, vaše tijelo ga pretvara u retinol.
Neki proizvodi za njegu kože protiv starenja koriste vrstu retinola koji se zove retinoidi, a koji su postali sveti gral jer mogu pomoći u suzbijanju akni i smanjenju sitnih bora. No, retinoidi koji se izdaju na recept predstavljaju rizik od 20 do 35 posto od ozbiljnih urođenih defekata, pri čemu do 60 posto djece pokazuje neurokognitivne probleme s izloženošću in utero.
Kemijske kreme za sunčanje
Oksibenzon i njegovi derivati najčešće su korišteni kao ultraljubičasti filtar u kremama za sunčanje. Dokazano je učinkovit za zaštitu kože, ali potencijalno štetni učinci oksibenzona na zdravlje i okoliš stavljaju ga u nepovoljnije svjetlo. Budući da je oksibenzon poznata kemikalija koja remeti rad endokrinog sustava, zabrinutost za korištenje u trudnoći je da bi mogao poremetiti hormone i uzrokovati trajno oštećenje majke i djeteta. To ne znači da trebate izbjegavati zaštitu od UV zračenja, dapače, pomažu vam da ne dobijete hiperpigmentacije koje znaju pogoditi trudnice, a i štite vas od raka kože. No radije koristite one mineralne kojih ima u zaista mnogim ljekarnama i bolje opskrbljenim prodavaonicama.
Visoke doze salicilne kiseline
Salicilna kiselina čest je sastojak za liječenje akni zbog svojih protuupalnih sposobnosti, sličnih onima koje ima aspirin. Ali studija iz 2013. zaključila je da proizvode koji isporučuju visoku dozu salicilne kiseline treba izbjegavati tijekom trudnoće. No to ne znači da trebate maknuti sve proizvode – samo pronađite mjeru.
Ftalati
Ftalati su kemikalije koje ometaju rad endokrinog sustava i nalaze se u mnogim kozmetičkim i osobnim proizvodima. U studijama na životinjama, ozbiljna reproduktivna i hormonska disfunkcija povezana je s izloženošću ftalatima. Kozmetika je najveći izvor izloženosti ftalatima, a najčešći ftalat koji ćete naći u kozmetičkim proizvodima je dietilftalat (DEP).
Formaldehid
Formaldehid se više rijetko koristi kao konzervans i dezinficijens u kozmetičkim proizvodima jer je poznat kao kancerogen i, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, može povećati rizik od neplodnosti i pobačaja.
Foto: Toa Heftiba/Unsplash